dziury w liściach

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

dziury w liściach

autor: michal_n » 19 mar 2015, 21:56

Witajcie,

mam mały problem z dziurami w liściach żabienic oraz brakiem wybarwiania się nowych liści anubiasów

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Dziury pojawiają się raczej w starszych liściach (na zewnątrz rośliny) a blade, jasnozielone, późno i powoli się wybarwiające liście anubiasów to dotyczy młodych liści.
Mam też trochę problemu z glonami. Raczej nitkowate krasnorosty w dwóch postaciach - jako mała szczoteczka na liściach dużych roślin oraz na mchach w postaci długich nitek.

Akwarium 530l, temp 26-27 st, oświetlenie ok 100W power LED, od ok 3 tyg świecę ok 4 h na dobę całość, ok 8 h 1/3. Jest też światło słoneczne ale raczej odbite a nie bezpośrednio do akwarium.
Parametry: NO3 ok 20-30, NO2 - 0, NH3 - 0, GH ok 1-2, KH ok 1-2, pH ok 6,5-7.0. fosforany ok 1. reszty parametrów nie mierzyłem.
nawożenie aktualnie bez CO2, a tak to Aqua-art makro green 10ml/d; micro 5 ml/d; potas 5 ml/d
podłoże piasek z osmocote (nawóz długo działający).
Założone koniec listopada/początek grudnia.

Czy ktoś może coś doradzić?
Chyba bardziej w temacie tych dziur bo z glonami to temat jakoś powoli się normalizuje choć nie tak szybko jak bym chciał i ostatnio po wyraźnej poprawie związanej z początkiem nawożenia (ok 4 tyg temu) od ok tygodnia lub 2 jest stabilizacja lub nawet pogorszenie.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0

Re: dziury w liściach

autor: Inc0 » 20 mar 2015, 20:27

Brak potasu zazwyczaj odpowiada za dziury w lisciach. Potas jest pierwiastkiem "wedrujacym" czyli gdy go brak roslina wycofuje go ze starych lisci do nowo powstajacych .
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: dziury w liściach

autor: michal_n » 21 mar 2015, 15:27

Dzięki. Dodałem potasu i zobaczymy.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości
Reputation System ©'