Podłoże dla mało wymagających roślin

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

Podłoże dla mało wymagających roślin

autor: kamloot30 » 08 lut 2021, 14:07

Cześć, czy możecie podpowiedzieć mi, jakie powinienem zastosować podłoże d zbiornika z mało wymagającymi roślinami? Jestem początkujący w sprawie zakładania akwarium, także nie orientuję się zbytnio. Chciałbym, by było łatwe w utrzymaniu. Czy zwykły piasek kwarcowy wystarczy czy żwirek kwarcowy?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2021, 14:01
Lokalizacja: Szczecin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Podłoże dla mało wymagających roślin

autor: adams2121 » 08 lut 2021, 17:12

Miedzy żwirem a piaskiem jest tylko różnica wielkości ziarna. Oba podłoża powinny być obojętne.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Podłoże dla mało wymagających roślin

autor: Awokado » 09 lut 2021, 09:46

Tomasz, tutaj się niestety nie zgodzę. Owszem można trafić piasek obojętny, ale ja osobiście testowałem kilka rodzajów i każdy zatwardzał wodę oraz podnosił ph. Kamloot30, pod rośliny zdecydowanie lepszy będzie żwir, korzenie roślin lubią mieć luz i w żwirze ukorzeniają się dużo lepiej. Bardzo często bywa tak, że piasek "dusi" korzenie roślin i hamuje ich wzrost. Tomasz, spodziewam się co odpowiesz (u Ciebie w akwarium rośliny rosną w piasku :cool ) u mnie było tak samo i miałem podstawowe gatunki takie jak rogatek, cryptocoryna, lotos, vallisneria etc. niestety mimo wszystko rośliny w piasku nie będą rosły tak swobodnie jak w żwirze. Jeżeli chcesz podłoże naturalne zamów sobie żwir od firmy Retne, mnóstwo granulacji i paczka w cenie żwiru na allegro. Z doświadczenia mogę też polecić żwir czarny/brązowy, który naturalny nie jest ale absolutnie nie zmienia parametrów wody i też ciekawie wygląda.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Podłoże dla mało wymagających roślin

autor: adams2121 » 09 lut 2021, 11:36

Tu tyczy się podstawowych roślin. Ale Michał masz rację - w większej gradacji lepsze korzenie będą.

Piasek/żwir kwarcowy z natury powinien być obojętny. To co kaleczy często opinie o piasku - to stopień jego zanieczyszczenia. Ten syf zmienia parametry.

Polecam magnesem neodymowym przejechać piasek zanim trafi do zbiornika.
W dużym mam mieszankę i trafiły się opiłki metali nawet. Z którego piasku - nie wiem - 3/4 różne zmieszałem.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'