[98L] Mała Biała

Jezioro Tanganika? To tutaj!

[98L] Mała Biała

autor: BRO » 21 cze 2015, 12:57

Cześć. Plan małej tangi dla moich chłopaków coraz bliżej.
Od pewnego czasu szukałem jakiegoś baniaczka w małej cenie i dziś finalnie udało mi się odebrać.

Do dyspozycji będzie 80x35x35 w szkle 6mm.

Po wstępnych rozmowach z miewanem, na dnie będzie zwykły Kreisel098, 25kg już mam, ale wydaje mi się, że będę musiał dokupić.
Do tego w środku będą białe wapienie dla utwardzenia wody, bo kranowit u mnie dość miekki.
Może jakiś 1 mały korzeń, zobaczę jak to będzie wyglądać.

Przeznaczenie: Muszlowce - (chyba wielopręgi, ale jestem otwarty jak coś doradzicie). Zależy mi na tych przesypujących piasek.

Pytanie pierwsze - czy przy tym dnie jest opcja że będzie pływać tam coś jeszcze? Jakiś szczelinowiec?

Pytanie drugie- Ryby chce wpuścić dopiero po 20.07 jak wrócę z urlopu. Czy do tego czasu dobrze będzie ruszyć z pustym zbiornikiem? Czy bez ryb jestem w stanie zamknąć cykl?

Mam chwilę czasu, więc nie chcę nic robić na czuje. Będę wdzięczny za wsparcie!
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: miewan » 21 cze 2015, 13:10

Przy tej wysokości szkła dodatkowe ryby "wyższe" nie będą Ci potrzebne.
Wybór multików jak na początek jest bardzo dobry, raz łatwa dostępność, dwa duża aktywność "kreacyjna" wystroju, trzy szybkie tworzenie kolonii poprzez duży popęd rozrodczy,
Wcześniejsze uruchomienie baniaka bez ryb to niezły pomysł przy bakteryjnym zaszczepieniu baniaka i uruchomionej filtracji - polecam Seachem Stability , na startery możesz wybrać kilka woreczków żywego tubifexa i kilka świderków które masz dokarmiane malutką ilością płatków lub pastylek
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: BRO » 21 cze 2015, 13:43

Ok, a tych muszlowcow to na poczatek ile wpuscic?

Właśnie patrze,że obok mnie kotoś za darmo rozdaje...
http://olx.pl/oferta/muszlowce-muszlowi ... 8qogD.html
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: miewan » 21 cze 2015, 17:19

Skoro z tej oferty wynika, że ryby są w różnym wieku więc nie będzie kłopotu z dobraniem samca i 3 samic ( i tak pewnie okaże się, że spośród potencjalnych samiczek wyjdzie dodatkowy samiec ).
Nie przerażaj się i nie obawiaj początkowej małej ilości ryb, jeżeli będą w wieku prokreacyjnym wkrótce zapełnią ten zbiornik.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: BRO » 25 cze 2015, 14:15

Ok, nie aktualne. Spóźnilem się.
Muszę gdzie indziej szukać ryb ;)
W weekend startuje baniaka.


EDIT: Polecam.
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2015/06/13/mala-tanganika-muszlowce/
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: BRO » 27 cze 2015, 15:48

Jedziemy na sucho
Coś powybieralem Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: Tropheus » 27 cze 2015, 18:22

Ja tylko (nie)jedno zdanie - wapień NIE UTWARDZA ( tak mówi Pani Dyrektor Marta) wody. Już prędzej dolomit by się przydał. Prędzej grys koralowy w filtrze. A korzeń do tak małego szkła narobić może więcej szkody niż pożytku.

I coś do koszyczka miewana - po co robaki ?? I to kilka woreczków? Raczej zrobią syf niż biologię :-)
Powiedz też koledze, że Seachem to łokropnie droga firma. Ten preparat może Go kosztować więcej niż całe wyposażenie ze szkłem włącznie :-)

Robert
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 284
Rejestracja: 12 paź 2013, 17:34
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 110
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: BRO » 27 cze 2015, 19:01

Racja, z korzenia juz zrezygnowałem na etapie przystawiania się do ustawienia kamieni.
Co do utwardzania to się zawiodłem teraz... Muszę więc mieć inny sposób.
GH 6 KH 2 wiec lipa pod Tange.
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: miewan » 28 cze 2015, 07:38

Kamyczek z "mojego koszyczka", ostatnio tak wyszło, że musiałem/chciałem (i to bardzo) startować od 0 trzy baniaki, nie tylko nie miałem do dyspozycji "starej" wody, ale też podłoże i złoża filtracyjne były świeże.
Przedstawiony sposób startu jest powieleniem tego jak wystartowałem owe baniaczki i dość szybko a nawet bardzo szybko osiągnąłem ich zadowalającą "dojrzałość" do wprowadzania ryb, które nie miały gdzie czekać.
Co do produktów seachema nie uważam żeby były nadmiernie lub nieporównywalnie drogie, co więcej całość mojej "chemii" opiera się o produkty tej firmy zaczynając od wypełnień filtrów po "uzupełnienia bakteryjno/mikro i makroelementowe" a nawet pokarmy serii NutriDiet (uzupełnienie).
Dodatkowo dobrze sprawdza się ich buffer , ja stosuję malawi/vicotoria - na pH 7,8-8,4 ( ale jest też tanganika - 9 - 9,4) i to może pomóc BRO podwyższyć te wartości.
Osobiście nie stosowałem w żadnym ze swoich baniaków ( też wcześniej) skałek wapiennych, piaskowców a już zdecydowanie wapienia "koralowego" lub lawy, wcześniej były to otoczaki, serpe + wypełnienie filtrów żwirkiem koralowym, a teraz mountain stone ( już bez "koralowca" w filtrach ) ograniczając się jedynie do systematycznego "solenia" buferem, to styka dla stabilnego pH 7,9 a ryby no cóż w przewadze to WF, a żeby było ciekawiej mam wprowadzone drzewo i to nie mało ( choć zbiornik BRO fakt, że lepiej żeby obył się bez niego).
Bronek co Ci powiem, nie patrz chłopie tak ściśle na te testy, kup te ryby od kogoś ze swojej okolicy , wychowywane ( od pokoleń ) na waszym kranowicie, przyjdzie czas, a zaczniesz kombinować, teraz po prostu zacznij.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [98L] Mała Biała

autor: adams2121 » 28 cze 2015, 09:00

Ew zacznij z wysokiego D i zajedz do Tropheusa na zakupy - przy okazji zobaczysz ""prawdziwe"" ryby
  • 1

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'