375L MALAWI Jeffika

Jezioro Malawi? To tutaj!

375L MALAWI Jeffika

autor: JEFFIK » 18 sty 2014, 19:40

Witam

Po tak długiej przerwie w końcu zaczęło się coś dziać w moim baniaczku.
Większość zna moją historię z akwarium jeszcze z forum PFA. Chciałbym wkleić tu link by ukazać kawałek moich poczynań od początku http://akwapodlasie.org/viewtopic.php?t=7137 (mam nadzieję, że to nie będzie wykroczenie;).
Jestem zapalonym Malawistą od kilku latek, wiele się działo, ewolucja szła w zaparte a potwierdzić mogę fakt, że zawsze będzie mało tych litrów dla naszego hobby ;)

Chciałbym z tego miejsca zaktualizować mój baniak bo tak naprawdę wiele się zmieniło od powstania 375l.
Po ukazaniu się tematu Toma o Non-mbuna na FORUM KLUB-MALAWI , ukazaniu kilku zdjęć i opisów postanowiłem zmienić swoją obsadę jak i aranż baniaka. Do tej pory miałem niezłe gruzowisko i pysie mbuna. Jakoś nie miałem sposobności poczytać o rybach non-mbuna. Gdzieś, coś tam się słyszało głównie o ich dużych rozmiarach w baniaku. Dzięki poście Toma dowiedziałem się że nie wszystkie non-mbuna rosną do 30cm a zdjęcia samców ukazały ich piękne walory.

Do tej pory byłem zapaleńcem jeśli chodzi o kamieniołomy z serpentynitu czarnego, pięknie to wyglądało lecz jak to mówią "czar prysł" i możliwe, że się starzeje :smiech4:
Jak widziałem mój baniak po metamorfozie to sam sobie się dziwiłem jak mogłem do tego dopuścić. Najlepsze jest to, że z każdym dniemi zaczął mi się niesamowicie podobać aranż non-mbuna czyli ekspo ryb, mało kamboli, pustynna przestrzeń, a i jak widzicie nurzaniec i korzeń znalazł swoje miejsce.

Jestem też świadomy tego, że za rok, dwa będę musiał zwiększyć swój baniak, oczywiście względem rozsądku i aranżu w salonie(mam już jeden patencik w głowie);) Powoli robię podchody do żony względem remontu salonu.

Trochę szczegółów technicznych:

Jak wiecie mam instalację narurową na pompie CO. Sprawdza się znakomicie razem z cyrkulatorem 5000l/h. Jeśli miałbym się do czego przyczepić to zmieniłbym najchętniej pompę na mocniejszą 25-60 alpha2. Teraz wyrabia ale szału nie ma a mocniejszą zawsze można ustawić na 2 bieg.
Halogeny led przerobione na 12000k sprawiają się znakomicie.

Cóż obsada stara została sprzedana a teraz pływają u mnie:

Electochromis lobochilus hertae F1 4szt 5-6cm

Otopharynx black orange dorsal F1 2-10-12cm +2 8cm

Protomelas fenestratus Taiwan/taiwan reef F1 4szt 5-6cm

Rybcie zostały zamówione w Tan-Mal gdzie dziękuję za profesjonalną i bezproblemową obsługę. Niezwykle mili i doświadczeni właściciele, za tak piękne ryby warto dołożyć kasy i nie iść na ilość a na jakość gdzie w ofercie jest w czym wybierać.
Ryby są zdrowe, żadnych ubytków na płetwach a kolorytyka samców Otopharynxa wymiata Ważne: powyżej 500zł dostawa gratis gdzie miałem ją zamawiając wspólnie z 2 kolegami.

Zdjęcia są z początku dostawy (wielkie podziękowania dla Maćka Piwko a szczególnie dla jego aparatu;D) bo rybska rosną szybko i pięknie się wybarwiają. Karmię pokarmem firmy New Life Spectrum. Posiadam 2 pokarmy: New Life Spectrum Cichlid Formula i New Life Spectrum THERA+ REGULAR FORMULA a efekty są bardziej niż zadowalające.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: czester1 » 18 sty 2014, 19:49

O k...a , ale zmina no nie wierze ze to twoje. No chlopaku, rozwijaj sie dalej, bo z checia bede ogladal Twoje postepy.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 191
Rejestracja: 29 wrz 2013, 09:45
Lokalizacja: Turośń Kościelna
Reputacja: 45
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: daro699 » 18 sty 2014, 20:02

bardzo ładne szkiełko, coraz bardziej wkręca mi się malawi :)

super zdjęcia podopiecznych :)
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 05 gru 2013, 18:41
Reputacja: 0
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: krzysiek » 18 sty 2014, 20:07

malawi mnie nie kreci ale wielki szacum z foty :mega:
  • 0

jakieś 412l
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 390
Rejestracja: 27 wrz 2013, 18:41
Lokalizacja: Białystok/Broniewskiego
Reputacja: 24
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: piwko28 » 18 sty 2014, 20:09

W końcu żeś się pochwalił! Szkoda, że tak późno... Akwa bajka! Ryby? Ryby bajeczne!

zdrowie :D
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: tom77 » 19 sty 2014, 00:27

Dziękuję za miłe słowa.
Duży szacunek za efekty – akwarium, „oprzyrządowanie” no i ryby! :brawo1:
Dzisiaj moje 3 grosze na temat akwarium.

Co mi się podoba:
1/ refleksy na tle;
2/ widoczne ryby;
3/ skałki (kształt, kolor i usytuowanie) – EXTRA. Ponieważ lubię ludziom przestawiać kamienie w akwariach, to przez chwilę chciałem zastąpić płaski głazik z prawej strony wysoką skałą (nawet do powierzchni wody), ale mi przeszło, bo chyba tak jak jest - jest lepiej;
4/ trawki – super, ale tutaj bym się zastanowił:
- zwróć uwagę, że pochylone trawki (lewa) wyglądają lepiej niż „rozpostarte”(środkowa) – może pokombinować z prądem?
- pomyślałbym nad złamaniem schematu: (patrząc do lewej) skała – trawka – skała – trawka – skała – trawka; osobiście z grupy trzech środkowych usunąłbym (lub przesadził) największą (tą rozłożystą) lub wszystkie środkowe;
5/ wrażenie ogólne.

Co mi się nie podoba:
1/ odbijające się od dna światło

PS. Swego czasu myślałem o założeniu wątku „popularyzatorskiego”, teraz myślę (ponieważ nie robię zdjęć) że skrobnę czasem coś w „non-mbunowych” wątkach.
Co to jest non-mbuna ?
A więc do rzeczy – jesteśmy na forum ogólnym a nie tematycznym, więc pewnie nie wszystkim mówi coś termin „non-mbuna”. W Malawi mamy mbuna („gryzący kamienie”) i non-mbuna. Statystycznie (bardzo upraszczając, bo są wyjątki) mbuna jest raczej roślinożerny (glony), mieszka w litoralu skalnym, jest terytorialny (a więc najczęściej bardziej agresywny). Non-mbuna jak łatwo się domyśleć jest mięsożerny (bezkręgowce lub plankton), mieszka w strefie przejściowej między skałami a wolnym piaskiem, poza tarłem nieterytorialny (relatywnie mniej agresywny). Tak z ciekawości porównajcie ilość skał w akwariach YEFFIKA (non-mbuna) i Luka5007 (mbuna).

PS 2. Teoretycznie do non-mbuna należą też drapieżniki, ale w praktyce większość malawistów myśląc o non-mbuna, ma na myśli non-mbuna bez drapieżników. A ktoś kto ma akwarium z drapieżnikami - nigdy nie powie, że ma non-mbuna. Czyli mamy tak jakby: mbuna, non-mbuna i drapieżniki.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: JEFFIK » 19 sty 2014, 09:16

dzięki za opinie!

Tom ukłony wielkie bo tak naprawdę żeby nie Twój ciekawie i szczegółowo opisany post na temat możliwości wyboru ryb w Malawi to nadal miałbym kamieniołom i mbuna;). Nie twierdzę tutaj, że mi się to nie podobało ale po metamorfozie odnalazłem "drugie ja";).

Teraz zabieram się do sprostowań na temat uwag.
1. odbijające się światło od dna to nie było moim zamiarem a nawet nie sądziłem, że może być inaczej. Chodzi tu o robienie zdjęć czy za nisko usytuowane halogeny? Jestem otwarty na propozycje więc nie będzie problemu dać je wyżej.
Tak jak wcześniej miałem zaciemniony tył aby ukazać głębię ale po uwadze Maćka Piwko dałem strumień światła też na tył i jest dużo lepiej.
2. Jeśli chodzi o non-mbuna to słyszałem, że takim delikatnym predatorkiem jest Electochromis lobochilus hertae
3. Także lubię się bawić aranżem baniaka (i to bardzo) więc na początku miałem duży kamień po prawej stronie ale:
- cyrkulacja nie była odpowiednia pomimo moich szczerych chęci. Cały strumień zamiast zawracać za kambulem odbijał się od niego i powodował "martwą strefę" za nim, nie mówiąc o wywianiu piasku. A niestety nie mogłem pozwolić sobie przy 150cm baniaka na odsunięcie go na tyle od szyby więc większy kawałek dałem na środe (lewy) by nie było symetrii a coś czuję, że za rok przy tym baniaku i on wypadnie z niego
- stwierdziłem też, że większość ma duże kambule po prawej więc ja będę miał na środku:D
- grzałka z wylotem narurowca będzie z czasem zasłonięta kawałkiem czarnego pcv, niestety nie zostało żadnego kawałka z tła
- nurzańce to był eksperyment i mi się spodobał;) tak jak kambole tak i nurzańce nie miały u mnie łatwo. ostatecznie został ten z lewej, środkowego nima a jest gęściej przy prawej stronie.

Chętnie będę wstawiał świeżynkę z fotek ale albo w końcu trafię moim aparatem na ciekawe zdjęcie albo pójdę znów w łaski Maćka Piwko :D
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: thaz » 19 sty 2014, 09:20

O chlopie ale masz tam bajeczke! Wpraszam sie na ogladanie przy okazji :-)

Wyslano z telefonu
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: KODI » 19 sty 2014, 16:00

Bardzo podoba mi się Twoja bańka :brawo1:
Temat ten zainspirował mnie do przebudowy mojego "telewizora" ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: 375L MALAWI Jeffika

autor: JEFFIK » 22 sty 2014, 22:17

Coś dla oka choć już niestety własnym aparatem ;)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'