Start MALAWI - prośba o pomoc

Jezioro Malawi? To tutaj!

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: WOJTEK24 » 27 wrz 2014, 20:53

Tez tak myślałem, spędziłem przy akwarium ze 30 min (siedział bym dłużej ale żona mnie popędziła do roboty :klotnia: ) i wypatrzyłem tylko jednego.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: WOJTEK24 » 24 paź 2014, 20:53

Saulosy mi zdziczaly .....
W momencie jak ktos przechodzi obok akwa ryby chwaja sie gdzie sie da, nawet karme pobieraja ostroznie i glownie to co opada na dno (platki jedza dopiero jak zaczna opadac albo recznie je zrusze).
Co moglo sie stac?
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: tom77 » 25 paź 2014, 21:11

Możliwe powody (IMHO najważniejsze nr 2 i 3):

1/ Woda
Parametry mogą być nie w porządku (np NO3)

2/ Lokalizacja.
Miałem akwaria z pyszczakami (przez kilka lat) w kilku miejscach domu. Wydaje mi się, że im bardziej ruchliwe tym lepiej. Ruchliwe to nie znaczy - przy drzwiach - wtedy "z punktu widzenia ryby" - "wielkie coś" (czyli my) wyłania się znienacka. Przekonałem się już przy paletkach (to też pielęgnice), że im bardziej człowiek "chodzi na paluszkach", tym bardziej ryby są strachliwe. Trzeba tylko pamiętać (w słoneczny dzień), że rano gdy ryby mają jeszcze zgaszone światło, nie powinno zbliżać się do zbiornika szybkim krokiem od strony słońca.

3/ Umiarkowane karmienie.
Ryby wiecznie trochę głodne (nie głodzone), bardziej kojarzą ruch wokół akwarium z szansą na jedzenie niż z potrzebą ucieczki. Taki balans między głodem a potrzebą bezpieczeństwa.

4/ Gatunek ryb
Upraszczając można powiedzieć, że non-mbuna są mniej strachliwe od mbuna (ale to akurat nic nie wnosi, bo rybek nie zamierzasz zmieniać).

5/ Oświetlenie
Częste są opinie, że zbyt silne oświetlenie, zwłaszcza przy jasnym podłożu, sprzyja płochliwości.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: tom77 » 26 paź 2014, 07:20

Dodałbym jeszcze, że płochliwości sprzyjają:
- częste ganianie rybek siatką
- tendencja akwarysty do nieustannych zmian dekoracji
- IMHO (wbrew wydawałoby się oczywistemu odczuciu), nie za dobrze też mieć w akwarium zbyt dużo kryjówek

PS Ale najważniejsze są chyba punkty nr 2 i 3 z poprzedniego postu
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: WOJTEK24 » 29 paź 2014, 20:11

Tom77 w moim przypadku prawidlowa odpowiedz nr 3...
Rybki po zmniejszeniu dziennej racji pokarmu juz drugiego dnia staly sie bardziej towarzyskie i chetne do pokazywania swoich wdziekow. Dzieki.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: Windus » 04 lis 2014, 15:26

Witam.
Cały czas siedziałem w akwariach roślinnych, miękka woda, dolewanie wody RO, garbniki, Easy Carbo itp. Zastanawiam się nad "twardym" akwarium i mam pytanie odnośnie glonów. Co załatwia ich temat? Nadfiltracja? Ryby czy twarda woda?
Akwarium samo w sobie bardzo ładne ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: miewan » 04 lis 2014, 17:03

Ale, że co, że w "twardych" baniaczkach nie ma kłopotów z glonami :smiech4:
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: Windus » 04 lis 2014, 17:48

miewan pisze:Ale, że co, że w "twardych" baniaczkach nie ma kłopotów z glonami :smiech4:


Przecież właśnie pytam jak zapobiegać glonom w takich akwariach... nie rozumiem skąd ten śmiech.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: miewan » 04 lis 2014, 18:06

Z jednej strony tak nadfiltracja → bo brak roślin musisz zrekompensować ( zwłaszcza amoniak i PO4) innymi pochłaniaczami,
Kupa "powszechnych" pysi to "sałaciaże" więc glonka podskubią, dodatkowo mniej światła też ma jakiś na to wpływ.
Te baniaki podatne są na cyjano ( podłoże) i okrzemki.
Więc zasada jest wszędzie ta sama - dbamy o akwa, to redukujemy zjawiska niechciane.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: Windus » 04 lis 2014, 19:29

miewan pisze:Z jednej strony tak nadfiltracja → bo brak roślin musisz zrekompensować ( zwłaszcza amoniak i PO4) innymi pochłaniaczami,
Kupa "powszechnych" pysi to "sałaciaże" więc glonka podskubią, dodatkowo mniej światła też ma jakiś na to wpływ.
Te baniaki podatne są na cyjano ( podłoże) i okrzemki.
Więc zasada jest wszędzie ta sama - dbamy o akwa, to redukujemy zjawiska niechciane.


I to jest odpowiedź na moje pierwsze pytanie. Nie można było tak od razu zamiast mnie denerwować? Przecież wiem gdzie mieszkasz ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'