[375L] Malawi by slim

Jezioro Malawi? To tutaj!

Re: [375L] Malawi by slim

autor: JEFFIK » 16 lip 2014, 15:24

No ładna fotorelacja! gratuluję rozmachu i powodzenia! :brawo1:
Aranż baniaczka ciekawy, choć jak pisał Maciek jeśli chcesz nonMbuna to zabieraj mi te kabule ze środka :D
Jesli podoba Ci się biały piasek to kupuj najwyżej dokupisz 2 cyrkulatory;) Może odczekaj z tą decyzją kilka dni bo tak naprawdę przy oświetleniu i czystej wodzie w akwarium kreisel wygląda jaśniej.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: miewan » 16 lip 2014, 16:32

Odłowiłem Ci ponad 30 raczej małych świderków, okazuje się, że wcale nie było to takie proste.
mam ich full, tyle że są to w większości puste muszelki( ? ), więc z zakładanej prostej i wydajnej metody "wężykowania" musiałem przejść na indywidualne "pęsetowanie" a wcześniej namierzanie osobników żywych.
wiem, że chcesz "wystartować" zbiornik, ale dobrze zastanów się przed wprowadzeniem tych płodnych kolonistów. :dziadek:
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: slim2102 » 16 lip 2014, 16:36

co myślicie o:
- protomelas taeniolatus boadzulu
- aulonocara fire fish
- aulonocara german red
- aulonocara phoenix
- dimidiochromis compressiceps

:)?


Hmm Endrju,myślisz że ich ich nie potrzebuję w zbiorniku?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 61
Rejestracja: 30 wrz 2013, 09:54
Reputacja: 15

Re: [375L] Malawi by slim

autor: piwko28 » 16 lip 2014, 17:34

slim2102 pisze:co myślicie o:
- protomelas taeniolatus boadzulu
- aulonocara fire fish
- aulonocara german red
- aulonocara phoenix
- dimidiochromis compressiceps

:)?


Hmm Endrju,myślisz że ich ich nie potrzebuję w zbiorniku?


1. niestety ten protomelas osiąga wielkość ok 20cm w jeziorze...a dobrze karmiony w akwarium znacznie więcej, wiec odradzam do twojego szkiełka
2. omijałbym szerokim łukiem - nie występuje w jeziorze - sztuczny twór człowieka
3. jw. mix Aulonocara sp. stuartgranti maleri Chipoka z nie wiadomo czym
4. jw - szok - pierwszy raz to widzę! jakiś mix otopharynx-a z nie wiadomo czym
5. mój młody samczyk 15cm w 250cm podczas tarła robi taką siekę, że ryby chcą uciekać z akwarium - nie polecam do 150cm!

Wiem slim, że kolorki się podobają itd. ale możesz wybrać coś równie pięknego znajdującego się w jeziorze. Podrzucałem link do forum malawi gdzie Tom77 stworzył piękny artykuł z gotowymi obsadami do szkła 150cm. Na prawdę możesz wybrać świetne ryby! Zrobię to jeszcze raz, warto poświęcić kilka minut i poczytać...

link: http://forum.klub-malawi.pl/artykul-wybor-obsady-non-mbuna-akwarium-t21020.html

Świderki.... temat rzeka ;) - miałem miałem i jeszcze raz miałem. Cieszę się, że do nowego zbiornika ich nie wpuściłem także zastanów się nad nimi raz jeszcze ;) Przy cotygodniowej podmianie wody możesz przemieszać leciutko dno w celu wyeliminowania stref beztlenowych.


Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: miewan » 16 lip 2014, 18:07

W Malawi jednym ze ślimakojadów jest venustus, ale czy jest kolorystycznie atrakcyjny ( przy swoich rybach raczej w tym zakresie się nie wypowiem :dupa: ) choć dla Jacka raczej za duży jako stała obsada,ale przy ewentualnej pladze tuberculaty "chwilowe" wprowadzenie kilku młodych sztuk mogłoby przysporzyć ciekawych obserwacji żywieniowych.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: tom77 » 16 lip 2014, 18:11

Wszystkie rybki, które wymieniłeś mają swoje zalety (np. że Tobie się podobają).
Napiszę o minusach:
1/ dla dimidio, który jest drapieżnikiem, masz za małe akwarium
2/ wszystkie wymienione gatunki mają brzydkie samice (poza A. fire fish - które są łososiowe i można je nazwać średnioładnymi i A.phoenix - których nie kojarzę)
3/ nie wiem, czy Ci to przeszkadza, czy nie, ale wszystkie wymienione Aulonocary są sztuczne
4/ nie wiem, czy Ci to przeszkadza, czy nie, ale Aulonocary mają podobne zachowania

Biorąc pod uwagę rybki, które teraz wymieniłeś namawiam Cię do
1/ Placidochromis phenochilus Mdoka
2/ Labidochromis caeruleus
3/ Protomelasa (jeśli chcesz rybę naturalną) lub A.fire fish (jeżeli może być sztuczna)
Do niebieskiego (ryby nr 1) i żółtego (ryby nr 2) dojdzie Ci czerwień samca nr 3
Więcej nie męczę Cię dwoma pierwszymi gatunkami ;)
Niezależnie od decyzji - Powodzenia :)

Widzę, że Maciek mnie ubiegł. Dla Protomelasa zbiornik 150cm jest minimalny, ale się IMHO nadaje.
Znalazł się w artykule o wyborze obsady non-mbuna w akwariach 150-160cm z rekomendacji Harisimi'ego. Dla Mdoki też zresztą jest to zbiornik minimalny. Będące często w obiegu informacje, że P.p Mdoka osiąga rozmiary P.p Tanzania są nieprawdziwe.

Widzę, że nie tylko Maciek mnie ubiegł - ruch jak na Marszałkowskiej.
Na temat świderków każdy na swoje zdanie - ja gorąco odradzam.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: slim2102 » 17 lip 2014, 15:26

wybór padł na:
- Placidochromis phenochilus Mdoka white lips
-Labidochromis caeruleus
- Sciaenochromis fryeri
- Aulonocara baenschi
- Protomelasa

tylko teraz pytanie czy jest dobrze? W jakich haremach polecacie i skąd zamówić?

Dzięki tom za podpowiedź :)
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 61
Rejestracja: 30 wrz 2013, 09:54
Reputacja: 15

Re: [375L] Malawi by slim

autor: tom77 » 17 lip 2014, 16:21

1/ Zakładam, że podstawą koncepcji jest stadko, w tym wypadku 6 sztuk Placidochromis phenochilus Mdoka
2/ dla zmaksymalizowania liczby gatunków, pozostałe rybki w mininalnych haremach 1+3 (daj na początku 6sztuk – jak wyjdą 2 samice (układ po redukcji 1+2, to nie ma tragedii))
ZARAZ, ZARAZ NIE WSZYSTKIE RYBKI NA RAZ :D - bo byłoby łącznie 5 gatunków
Proponuję 3 możliwości:
1/ jeżeli Protomeles (jest większy od innych „adeptów”) - to obsada trzygatunkowa, czyli:
………………………..Placidochromis + Protomelas + 1 gatunek z trzech pozostałych
2/ jeżeli bez Protomelasa - to obsada czterogatunkowa tymczasowo, docelowo jak ryby dorosną - redukcja jednego z gatunków:
………1. Placidochromis phenochilus Mdoka – stadko 6szt ryb wszędobylskich, samice ładne*
………2. Labidochromis caeruleus „yellow” – 1+3, skalniak, samice ładne*
………3. Sciaenochromis fryeri – 1+3, toniowiec blisko skał, samice brzydkie*
………4. Aulonocara baenschi – 1+3, grzebacz, samice brzydkie*
3/ no i IMHO najlepsza możliwość - odrzucenie jednego z powyższych gatunków od razu i od początku obsada trzygatunkowa.
.......decyzja trudna, może powiem co uważam osobiście za największe zalety tych trzech rybek (z których jedną powinniśmy chyba odrzucić):
………2. Labidochromis caeruleus „yellow” – ładne* samice
………3. Sciaenochromis fryeri – samiec (nie w wariancie "iceberg"), to chyba najpiękniejsza ryba na świecie
………4. Aulonocara baenschi – "zachowaniowo", grzebacz w akwarium się przydaje
* ocena urody samic subiektywna, ale na pewno zbliżona do prawdy
slim2102 pisze:skąd zamówić?

Ludzie chcą zorganizować wspólny zakup w dobrym (choć nie jedynym) źródle - a Ty się pytasz.
Poszlaki wskazują, że nie chcą kupować w sklepie najgorszym.

PS. Maćku, dzięki za miłe słowa we wcześniejszym poście, ale małe sprostowanie - autorami artykułu są:
Harisimi, jjacek, Krzysiek S i tom77 ( ten ostatni to ja :D )
  • 0

Ostatnio zmieniony 17 lip 2014, 19:22 przez tom77, łącznie zmieniany 1 raz
Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: piwko28 » 17 lip 2014, 18:22

Tomek świetnie rozpisał obsadę - nie ma tu się nad czym zastanawiać ;) Jeżeli chodzi o źródło ryb z całego serca polecam tylko i wyłącznie Tan-Mal (cena ceną ale przecież ryb nie kupujesz co tydzień).
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: [375L] Malawi by slim

autor: Seban » 18 lip 2014, 19:05

Jeżeli chodzi o start zbiornika to proponuję ampularie. Łatwo je potem usunąć. Może komuś w okolicy obrodziło i da Ci garść wielkości zielonego groszku.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'