[420L] Malawi Maćka

Jezioro Malawi? To tutaj!

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: misiek02 » 05 sty 2014, 17:02

Zdjęcia REWELACJA !! :shock:
dają wrażenie jak byś pływał z aparatem po Akwa ;)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:13
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: thaz » 05 sty 2014, 17:11

misiek02 pisze:Zdjęcia REWELACJA !! :shock:
dają wrażenie jak byś pływał z aparatem po Akwa ;)


Kto wie, nigdy nam nie powiedział do końca jak to robi :mrgreen:
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: piwko28 » 05 sty 2014, 21:41

Dzięki ;)


Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: piwko28 » 11 sty 2014, 13:15

tom77 pisze:Jak dla mnie Twój S.fryerii nie jest „icebergiem” tylko „normalnym” S.fryerii


Tomku chyba jednak jest "icebergiem" tak na 80% ;)

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Wniosek jaki mi się nasuwa to to, że powinniśmy się wstrzymywać z rozpoznaniem odmiany danego gatunku u ryb mniejszych niż 10cm bo to wg. mnie bez sensu.

Podobna sytuacja z moim Copadichromisem...na 99% to Ivory Undu Reef

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: tom77 » 12 sty 2014, 10:13

Maćku
1/ Sciaenochromis fryeri
Faktem jest, że odmiana barwna „iceberg” nie występuje w naturze i jako taka nie jest opisana naukowo. Niewątpliwie różni się od typowego S.fryeri. Przyjęło się określać nazwą „iceberg” ryby wyglądające podobnie do np:
http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=11460
http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=10676
W rzeczywistości występuje ciągłość zmiany cech między „normalnym” S.fryeri a odmianą „iceberg”. Zdefiniowanie „stanów pośrednich” może być różne w zależności od oceniającego. Tak więc w mojej subiektywnej ocenie:
tom77 pisze:Jak dla mnie Twój S.fryerii nie jest „icebergiem” tylko „normalnym” S.fryerii

Mam „normalne” Sciaenochromisy od 5 lat (z rozmnożeniem i odchowaniem) i nie sądzę, by Twoja ryba mogła przejść jeszcze jakąś dużą metamorfozę, ale jest to tylko moje zdanie. A poza tym, czyż życie nie jest pełne niespodzianek? Jedno jest pewne – czas przekona albo Ciebie albo mnie. :)

2/ Copadichromis
W temacie „czy to Ivory Undu Reef, czy też nie”, w tym wątku się nie wypowiadałem. Skrobnąłem tylko jeden post w podobnym wątku na forum KM:
„W artykule Ada Koningsa "Pyszczaki Utaka z grupy Copadichromis Mbenji" (nr 4/2011 Magazynu Akwarium) autor podaje nazwy handlowe C.trewavasae - Mloto Likoma i Ivory-head Mloto.
Wśród gatunków z grupy C.mbenji, które nie zostały jeszcze oficjalnie opisane, wymienia C.sp."mloto undu".
Człon "mloto" występuje również w wymienionej przez Koningsa nazwie handlowej C.melas - Midnight Mloto.
W artykule są zamieszczone zdjęcia wszystkich tych trzech rybek, na których widać między nimi duże różnice.
W artykule tym można rozszyfrować też inne nazwy handlowe z oferty Malawiana:
np. C.Likoma blue - to Copadichromis diplostigma, inne też mają swoje odpowiedniki (jedyną zagadką z tej oferty jest C.sp.green face)”

Największy autorytet malawistyki widząc zamieszanie w nazewnictwie Copodichromisów przyporządkował nazwy handlowe do odpowiadających nim nazw łacińskich. Nie docenił jednak inwencji handlowców, którzy do dnia dzisiejszego namnożyli następnych dziwolągów słowotwórczych. A my to (IMHO niepotrzebnie) akceptujemy. Powoduje to (znowu IMHO) sytuację, że każdy może myśleć i mówić o czyś innym, tak więc, gdzie 3 osoby - tam 6 zdań i nie wiadomo o co komu chodzi. Wracając do sedna, wydaje mi się, że skłaniasz się ku temu, że w Twoim akwarium pływa Copadichromis sp."mloto undu" , a nie Copadichromis trewavasae (można dodać miejsce występowania Lupingu). Nie wiem czy dobrze mi się wydaje, ale jednego jestem pewny: myślę i mówię o tym samym. W sumie nie odnoszę się do meritum, tylko apeluję o nieużywanie nazw handlowych . Są oczywiście wyjątki, które nie powodują zamieszania, np. yellow, maingano czy delfinki.

Kończę, bo chyba wynudziłem czytelników
Pozdrawiam (na razie 100%-owego) Ciapowatego.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: KODI » 12 sty 2014, 20:38

tom77 pisze:Maćku
1/ Sciaenochromis fryeri

W rzeczywistości występuje ciągłość zmiany cech między „normalnym” S.fryeri a odmianą „iceberg”. Zdefiniowanie „stanów pośrednich” może być różne w zależności od oceniającego. Tak więc w mojej subiektywnej ocenie:
tom77 pisze:Jak dla mnie Twój S.fryerii nie jest „icebergiem” tylko „normalnym” S.fryerii

Mam „normalne” Sciaenochromisy od 5 lat (z rozmnożeniem i odchowaniem) i nie sądzę, by Twoja ryba mogła przejść jeszcze jakąś dużą metamorfozę, ale jest to tylko moje zdanie. A poza tym, czyż życie nie jest pełne niespodzianek? Jedno jest pewne – czas przekona albo Ciebie albo mnie. :)


Pozwolę sobie przyznać rację przedmówcy jeżeli chodzi o fryeri .
Tak się składa ,że mam iceberga i on (jeżeli chodzi o ubarwienie) nie bardzo przypomina tego ze zdjęcia wyżej :roll:

A to mój podopieczny 15 cm samiec

P1050905 - Kopia.JPG


POZDRO
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: piwko28 » 12 sty 2014, 22:20

Napiszcie mi proszę przy jakim "wzroście" Wasza ryba zaczęła łapać "mąkę" u góry? Mój maluszek ma dopiero max. 8cm - kupiony oczywiście u malawiana...podobno to potomek po tym samcu:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Natomiast jeżeli chodzi o Copadichromis trewavasae ;) to potomek tego samca:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Dzięki, pozdrawiam

PS. mam nadzieję, że będzie to zwykły Frejek!
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: KODI » 13 sty 2014, 14:46

Mój zaczął się wybarwiać jak miał 8 cm ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: tom77 » 13 sty 2014, 22:06

Moje fryeri ("normalne") jak miały 8cm to już zdążyły zapomnieć, kiedy się wybarwiły. Co prawda muszę przyznać, że w znacznej mierze z powodu wolniejszego wzrostu. Miały u mnie bowiem zawsze pod górkę. Pierwsze pokolenie na diecie w przewadze roślinnej (nasza ryba jest mięso- a w zasadzie rybożerna, rola eliminatora narybku nie zaspakaja zapotrzebowania na mięso) i w niesprzyjającym towarzystwie mbuna. Drugie pokolenie - przydługi pobyt w kotniku.

Ale wracając do sedna sprawy - Twoja ryba ma charakterystyczną dla "normalnego" fryeri biało-cielistą kreskę między płetwą grzbietową a czołem.
Są trzy możliwe powody różnic między nią a teoretycznym tatusiem:
1/ odmiany sztuczne mogą mieć nie do końca utrwalone przekazywanie cech potomstwu
2/ złośliwość losu ("normalna" mamusia, błąd przy przeławianiu rybek w hodowli, zamiana woreczków z rybami przeznaczonymi dla różnych klientów itp itd)
3/ wybarwianie młodego dokona nagłego zwrotu - mąka się rozsypie, a tatuś będzie dumny ze swojego synka

PS. Raczej nie obstawiałbym trójki
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: [420L] Malawi Maćka

autor: piwko28 » 18 sty 2014, 10:24

Dzięki Tomku oraz KODI. Chciałbym aby to była bramka nr. 2 ;)

Kilka słabiutkich zdjęć pięknych ryb ;)

Lethrinops marginatus

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Copadichromis trewavasae - inkubująca samica

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Dimidiochromis compressiceps chizumulu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'