[240l]

Jezioro Malawi? To tutaj!

[240l]

autor: radko » 03 paź 2013, 09:48

Niniejszy post jest zaktualizowana i przeredagowaną wypowiedzią, jaką zamieściłem w 2011 r. na forum Klubu Malawi.
Zbiornik: standardowe 240 litrów, piasek, sporo skał serpentynowych.
Sprzęt: filtr biologiczny – JBL e900, mechaniczny – Fluval 4, 1 świetlówka 36W, grzałka 150W.
Do akwarium na początku maja 2010 r. zostało wpuszczonych: 9 Melanochromis cyaneorhabdos "maingano", 8 Metriaclima sp. msobo Magunga i 8 Cynotilapia afra "Cobue", wielkości 2-4 cm.
W akwarium miało być kolorowo, stąd taka obsada. Wszystkie ryby przyjechały z hodowli dr Pawlaka z Torunia i jak się okazało wyrosły na bardzo fajne dorosłe ryby. Docelowo miał pozostać układ: 3 x 1+3. Jak się później okazało większość wpuszczonych rybek to samce.
Do pierwszego tarła podeszły maingano, na przełomie marca i kwietnia 2011 r., a więc prawie rok po wpuszczeniu do akwarium. Do września 2011 r. w z tego tarła pływały 4 maluchy, z dużą dozą prawdopodobieństwa więcej z tego tarła małych nie było.
Z powodu „nadreprezentacji” czynnika męskiego w tak małym lokum od początku 2011 r. w akwarium wciąż dochodziło do utarczek w obrębie poszczególnych gatunków. Do dnia redukcji, tj. końca kwietnia 2011 strat nie zanotowałem. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że filtry przestały wyrabiać i zielone glony zaczęły wkraczać na przednią szybę. Po redukcji sytuacja z tym związana znacznie się poprawiła.
W czasie redukcji, połączonej z przemeblowaniem dekoracji i wstawieniem tła wewnętrznego, wyłowiłem i oddałem większą cześć obsady, mając pewność co do płci wyłącznie w przypadku maingano. W akwarium pozostawiłem następujący układ: maingano 1+1, msobo 1 + 2 + 1 (brak pewności, ale chyba samiec), afra 1 + 1 + 1 brak pewności.
Czym kierowałem się przy odłowie?
Z maingano było najprościej, jako że podeszły do tarła i udało się zidentyfikować samicę. Nieco mniejsza, mniej krępa i bez atrap jajowych. Na jej obecnego partnera nie wybrałem samca alfa, który wyraźnie przerósł pozostałe ryby, tego oddałem, ale mniejszego samca, który po odłowieniu sama alfa ładnie się wybarwił. Co również ważne, był znacznie spokojniejszy od swojego poprzednika, co potwierdza tezę, iż charakter gatunku (agresywny, średnio, mało-agresywny) zależy od cechy poszczególnych osobników danego gatunku.
Jeżeli chodzi o msobo to zostawiłem samca alfa, który jako jedyny był wybarwiony, urósł największy i stał się ozdobą akwarium. Potencjalne samice zostały wybrane następująco: jedna nie miała atrap jajowych lub przynajmniej nie udało mi się ich dostrzec, dwie pozostałe jako mniejsze i bardziej szczupłe osobniki.
Natomiast z afr zostawiłem samca alfa i dwa niezidentyfikowane, co do płci, osobniki, które najmniej się prezentowały jako potencjalne samce, tu jednak miąłem najmniej pewności, gdyż poza samcem alfa i 1 pretendentem do pełnienia tej funkcji pozostałe osobniki były szarawe.
Między majem a wrześniem 2011 r. zaobserwowałem jedną inkubację maingano, kilka tareł msobo i kilka afr. Najbardziej płodne okazały się afry i to ich było najwięcej w akwarium. Podczas tarła samica afry nabiera fajnej stalowoszarej barwy, z wyraźnie widocznymi pasami jak u samca. Jeżeli chodzi o msobo, to na pewno zaobserwowałem, jak inkubująca samica raz wypuściła jaja, które natychmiast stały się posiłkiem samca maingano. Następne tarła miały miejsce około miesiąca później, inkubowała ta sama samica, w połowie sierpnia natomiast widziałem jak z pyska samicy msobo wypływa i do niego wraca jeden maluch. Po kilku dniach ślad po nim zaginął, nie udało się go również dostrzec w akwarium. Moim zdaniem w tak małym akwarium przy obsadzie 3-gatunkowej na wychów msobo nie ma żadnych szans.
Na początku września 2011 r. w akwarium pływały: maingano 1+1, msobo 1 + 2 + 1 brak pewności, afra 1 + 1 + brak pewności, 5 małych maingano (z dwóch tareł) i ponad 10 małych arf (zaobserwowałem 4 inkubacje).
Z uwagi na zwiększoną obsadę ponownie pojawił się problem zwiększonej agresywności w akwarium. Po namyśle, popartym lekturą doświadczeń innych malawijskich akwarystów, doszedłem do wniosku, iż akwarium tego rozmiaru jest nieodpowiednie dla obsady 3-gatunkowej. Nie bez smutku pozbyłem się maingano. Wywołało to uspokojenie sytuacji w akwarium i zwiększenie plenności i przeżywalności narybku afr. Młodych msobo się nie doczekałem, a w pierwszej połowie 2012 r. z uwagi na przyczyny osobiste akwarium zostało zlikwidowane.
rad.
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: [240l]

autor: thaz » 03 paź 2013, 10:07

radko, masz jakaś foteczkę z tego okresu?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [240l]

autor: radko » 08 paź 2013, 17:24

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
ale fotograf ze mnie kiepski...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: [240l]

autor: thaz » 08 paź 2013, 17:42

Wzorowo obrosniete skalki :-)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [240l]

autor: miewan » 08 paź 2013, 17:47

To są prawdziwe krasnorosty ( chyba :? ), patrzcie i podziwiajcie. Ja miałem jeszcze okazje zobaczyć je na żywo, tyle że z innym układem skałek.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [240l]

autor: radko » 08 paź 2013, 17:56

Nie chyba, a na pewno. Faktycznie były b. ładne...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: [240l]

autor: piwko28 » 09 paź 2013, 11:24

Piekne "krasnale"! Przy oświetleniu led mogę tylko o takich pomarzyć... :|
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'