[200L] Małe mbunarium

Jezioro Malawi? To tutaj!

[200L] Małe mbunarium

autor: nsp » 04 lis 2020, 13:15

Witam. Moje pierwsze "akwarium biotopowe" już żyje. Długo to zajęło, bo zalałem je w sierpniu, ale ciągle miałem problemy z dojrzewaniem wody. Ale to długa historia :) Krótko o zbiorniku i sprzecie:

Szkło - 200 L 100x40x50h
Filtracja - Filtr Hamburski, napędzany cyrkulatorem JVP-130, wkłady to, garstka ceramiki na dno i pocięta gąbka
Grzałka - AQUAEL Comfort Zone Gold 200 W
Oświetlenie - Pokrywa Wromak 100x40, świetlówki T8 2x30 W
Podłoże - Piasek kwarcowy Kreisel z Castoramy
Dekoracja - 15-18 kg chyba dragon Stone (lub coś podobnego), 50 kg serpentynit zielony, trochę zielonego glona :D

W akwarium pływają młode Chindongo Saulosi w ilości szt. 10. Czekam aż pierwsze samce zaczną się wybarwiać i zaczną wybierać sobie rewiry. Jeżeli będą dwa samce i dogadają się co do rewirów, będę chciał zostawić układ 2+6. Jeżeli będzie więcej niż dwa samce, reszty się pozbędę zostawię jednego w układzie 1+6-7 oczywiście dokupując 100% samice.

Akwarium na początku wyglądało tak

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Po dołożeniu kamieni

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Na chwilę obecną

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Miała być jeszcze hydroponika, ale nad tym się zastanawiam. Jak nie będę dał rady zbijać NO3 przez zwykłe podmiany, to ruszę z hydropniką.

W tym tygodniu, lub następnym przewiduję zmianę oświetlenia, na moduły LED 9000K.
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: thaz » 04 lis 2020, 13:34

Fajne!
Ale Ci to zarosłoooooo! :aaaaa

Wiesz co, przerabiałem kiedyś 200l z kilkoma samicami i dwoma _dorosłymi_ samcami Saulosi - nie ma szans.
Jeden zginie albo będzie siedział cały czas schowany i wyblakły - sam byłem pod wrażeniem tej agresji,
bo takie niby pocieszne Saulosiki ;)

A! Skały to cholera wie co, Dragon Stone mają takie charakterystyczne wyżłobienia, jak na obrazku.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: nsp » 04 lis 2020, 13:54

I tak zdjęcie po czyszczeniu bocznych szyb. I trochę piasek pomieszałem. Ogółem liczylem, że kamienie zarosną, a zarósł filtr i szkło :D

Temu te ala dragon Stone dałem jako podpórki pod serpentynit i takie bardziej płaskie na górę. W sumie zostały mi dwie lub trzy skałki, ale zapewne użyje ich w przyszłości, bo już planuje ciut większy zbiornik :)

Co do obsady. Chce zostawić ich więcej, bo tak jak pisałem wyżej, może będzie trochę większy zbiornik (120x50x60). W nowym zbiorniku będę miał możliwość zrobić jeszcze większe gruzowisko, stąd pomysł z dwoma samcami. Ale to się zobaczy. Akwarium ogółem ma być jedno gatunkowe. Jak się kiedyś Saulosi znudzi, wymienię na inny gatunek mniejszej mbuny :D

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: thaz » 04 lis 2020, 15:03

Gdzieś widziałem że przerybienie rozwiązuje problem z agresją ale faktycznie, 200l ciężko przerybić :P
Na nowym, większym, szkiełku będzie na pewno ok.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: tomek62 » 04 lis 2020, 21:35

Witaj, przerabiałem temat w klasycznej 240. Albo jeden zatłucze drugiego, albo słabszy będzie schowany.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: nsp » 04 lis 2020, 21:45

@tomek62 ten scenariusz też przewiduję. Ale jestem dobrej myśli, że u mnie może się coś udać jak paru osobom z forum Malawi.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: tomek62 » 05 lis 2020, 10:34

Oby się udało. Dodam, że to była moja pierwsza malawka i brałem 10 sztuk naraz, praktycznie jeden miot. Maluchy były z sobą od urodzenia, więc myślałem, że będą się względnie tolerować.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: nsp » 05 lis 2020, 10:42

Ja też wziąłem 10 szt., ale zaczynam żałować że nie wziąłem 15. Mam dziwne przeczucia że może być więcej samców niż 3 szt. dwa zaczynają się wybarwiać i z wczorajszego karmienia 3 dojrzałem z początkami czarnej linni na płetwie grzbietowej. Hodowca dał mi właśnie 3 większe rybki, żebym mógł w miarę szybko reagować z redukcją samców i szukaniem 100% samic.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: Awokado » 05 lis 2020, 12:14

Czy dałeś jakiś podkład (styropian, pcv) pod kamienie? Czy układałeś je na piasku czy na szkle? Pyszczaki solidnie przekopią Ci dno i dobrze byłoby żeby kamienie nie uszkodziły Ci zbiornika. Zgodzę się z Thazem, że jeden samiec w takim zbiorniku to max, ale tak jak wspomniałeś czas pokaże bo czasem wszystko zależy od charakteru konkretnego osobnika. Jeżeli to w jakiś sposób Ci pomoże wspomnę o swoim sposobnie na pyszczaki. Hodując swego czasu Pseudotropheus Demasoni (w 300l miałem ich grubo ponad 15szt) ustawiłęm bardzo wysokie konstrukcje z kamieni. Miałem trzy konkretne głazy wysokości ok 40cm, którymi podzieliłem akwarium na trzy strefy. Dzięki temu samce miały swoje rewiry i momentami praktycznie się nie widziały. Twoje gruzowisko jest dosyć niskie, w dodatku duża ilość kryjówek położona jest blisko siebie. Możesz pomyśleć o podwyższeniu gruzowiska i rozdzieleniu go na dwie lub trzy strefy, to mogłoby pomóc.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: [200L] Małe mbunarium

autor: nsp » 05 lis 2020, 12:31

Jest położony piankowy podkład pod panele o grubości 2mm. W sumie to tych podkładów dałem 3 lub 4 nie pamiętam, plus pod większe i ostrzej zakończone kamienie dałem dodatkowe mniejsze kawałki, czyli miejscami mam nawet ~5 warstw. Mam zrobione zgodnie ze sztuką. Podkład-kamienie-piasek.

Co do gruzowiska. Niestety na składzie kamienia w Księżynie nie mieli nic wysokiego z serpentynitu, więc wziąłem to co widać. I niestety przy szerokości akwarium 40 cm, nie mam jak pójść w górę, bo brak miejsca aby podłożyć dodatkowe kamienie, np. z tyłu.

Póki co nie chce grzebać znowu w akwarium. Na pewno aranżacja się zmieni, jak będę te lub nowe większe akwarium przenosił do salonu, na solidniejszą szafkę. Bo ta co teraz mam, była zrobiona pod akwarium 80x40, ja zmieniłem tylko górny blat na mocniejszy (blat kuchenny) i poprzykręcałem kątowniki wewnątrz szafki.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'