168l Amazonki wg Windusa

Masz akwarium w stylu SA lub CA? Dobrze trafiłeś!

168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 26 lip 2015, 19:57

Witam,

Powoli ale zdecydowanie mam zamiar założyć akwarium o nietypowych rozmiarach 70x40x60cm. Czyli zbiornik będzie nie wiele dłuższy niż wyższy. Uwarunkowane jest to szafką na której ma się znajdować, szafka znajduje się pomiędzy kuchnią a korytarzem, oraz jeszcze jedną rzeczą a dokładnie korzeniem.
Jadąc kiedyś po bezdrożach w okolicy Brodnicy, zauważyłem spory korzeń przy drodze. Jakiś rolnik go wyorał i zostawił w dość widocznym miejscu. Schowałem go w krzakach i pojechałem dalej :) tydzień temu jeździłem w tamtej okolicy i odszukałem ten korzeń. Na moje jest zaj....y od razu wiedziałem, że musi być mój. Tak wygląda ten korzeń. Na zdjęciu tego nie widać ale nie jest to bryła, ma dużo otworów wewnątrz. Jest już w wodzie w beczce takiej jak ta widoczna w tle.

korzeń.JPG


Akwarium mam zamiar postawić na szafce, którą muszę przerobić-wzmocnić. Jest to zwykła szafka z płyty 16mm. Kłopot w tym, że te płyty są tylko po bokach (nie ma "pleców"), ponieważ z jedną strony szafki są drzwiczki a z drugiej szuflada.
Chcę przerobić to tak żeby dać z jednej strony płytę 32mm i po bokach 16mm (wszystko na zewnątrz). W ten sposób otrzymam profil w kształcie litery U o grubości ścianek 32mm. na tym postawię już gotowy blat. Szuflada i drzwiczki będą znajdować się z jednej strony. Ścianki, które chcę wzmocnić zaznaczyłem na różowy kolor (akurat taki mi się zaznaczył). Wyrzucę dolny cokół i dam na spód płytę aby całość miała na czym się oprzeć.

szafka.jpg


Akwarium będzie krótsze niż blat o 5cm, ponieważ chcę z tyłu schować węże od filtra i inne przewody. Dam czarne tło żeby zakryć co jest za akwarium a boki zabuduje białymi listwami które połączone będą z ramką na akwarium. Widać to na lewym zdjęciu w sumie to jest ten biały element.
U góry ścianki przylegającej do ściany i w blacie wytnę otwór na wcześniej wymienione przewodu i węże. Do tego zmienię mocowanie szuflady z prawej strony żeby zmieściły się węże front zostanie taki sam żeby nie rzucało się nic w oczy.

szuflada.JPG


Oświetlenie będzie z górnych zwisów, które są już zamocowane, muszę wykombinować jak się wpiąć w włącznik i zrobić tam czasówkę. Włącznik światła w kuchni przerzucę na sąsiednią ścianę w korytarzu. Dodatkowo na ramce akwarium na specjalnej listwie zamontuje diody LED. Pisze na ramce ponieważ chcę zrobić odkryte akwarium i na powierzchni hodować pistię lub salwinię.
Akwarium "musi" być wysokie z powodu położenia oraz korzenia, który strasznie mi się podoba dlatego wybrałem amazonkę. Dam korzeń, nurzańca, pistię lub salwinię i może coś jeszcze. Na dno drobny żwir. O obsadzie jeszcze nie myślałem, może jakieś L, pielęgniczki jakaś ławica.
Jutro śmigam to stolarza zamawiać płyty.
Wbrew pozorom jest to dobre miejsce bo na podłodze są płytki i mogę chlapać ile wlezie, mam też blisko kran i zlew - żyć nie umierać :D
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: adams2121 » 26 lip 2015, 20:08

Jakbyś puścił dodatkowy przewód z wł.Pod szafkę z akwarium ,miałbyś problem z głowy - tam ląduje czasowka i z głowy ;)

Ps. Drzwiami od lodówki nie lupniesz czasem w szklo ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 27 lip 2015, 14:10

adams2121 ciężko byłoby zbić szkło drzwiami od lodówki, jedno lodówka nie ma wystających uchwytów drugie akwarium będzie trochę węższe niż blat. Także jak już najpierw drzwi uderzą w blat.
Z tym oświetleniem właśnie chce pokombinować tak jak piszesz. I jeszcze jedno pytanie, czy takie wzmocnienie o jakim pisałem wystarczy na 168l akwarium?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Seban » 27 lip 2015, 20:22

Ja bym wpuścił w plecy płytę ale nieco niższą aby nie ruszać tyłu na wysokości szuflad. Nie będziesz musiał wtedy ich skracać. Ewentualnie zamiast tego wstawiłbym jakieś wzmocnienie z blachy w postaci kątownika.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 24 paź 2015, 20:30

Witam po dłuższej przerwie.

Akwarium, szafka i oświetlenie na dzień dzisiejszy wyglądają tak:

akwa.JPG


I teraz opisując od góry:
- oświetlenie obniżyłem tak, że będzie ok. 10 cm nad taflą wody. Da się jeszcze to regulować zarówno w dół i w górę. Mam tam gniazda GU10. Dzisiaj widziałem żarówki LED mocy 5W dających moc 40W zwykłych żarówek. Są jeszcze mocniejsze np. 7W 6500K 550lm odpowiadające 45W. Mam dwie oprawki co daje mi 90W na 168l. Może jeszcze wzdłuż dam taśmę LED plus niebieskie i czerwone światło pod rybki, powinno wyglądać dobrze.
- akwarium będzie raczej otwarte, zastanawiam się czy zrobić ramkę z drewna czy ze spienionego PCV. Dodatkowo muszę dać po bokach dwie listwy maskujące przewody z filtr i oświetlenia. Otwarte bo chce hodować pisitę lub salwinię.
- korzeń jeszcze się moczy i tak "na oko" wydaje się mi za duży do tego akwarium. W poniedziałek jadę do znajomego profesora z Uniwersytetu może coś mi znajdzie. Myślę, żeby dać korzeń jakby to napisać "palczasty" a nie bryłę. Nie chcę żeby zajmował dużo miejsca. Najlepszy byłby taki jak wyrwane z ziemi drzewo. Mam czas będę szukał.
- piasek mam od Sebana. A dokładnie piasek kwarcowy firmy kreisel z marketu budowlanego.
- z roślin będę miał nurzańca, anubiasy, zwartki, mchy, rogatka i mikrozorium. Docelowo zależy mi najbardziej na mchach, pisti i nurzańcu. Na "rozruch" nawrzucam czegoś co szybko rośnie.
- mam podciągnięta elektrykę w środku szafki.
Jest także małe ale.... kupiłem matrix seachema, mam cermikę z pracy i kilka innych wkładów. Szukam filtra w piwnicy i dupa . Nie wiem co mnie podkusiło ale wywiozłem go do domu...
Mam na zastępstwo tylko kaskadowego FZN-2 może uda mi się na nim "wystartować" akwarium. Fluval będzie w Olsztynie w najbliższy piątek.
Co do obsady to się waham. Na początek na bank będą otoski. Myślę też o neonach i pielęgniczkach. I tu zagwozdka czy dać ramirezki, kakadu czy coś innego. Kakadu to harem 1+3, ramirezek może można wpuścić więcej muszę jeszcze popytać.
Noenki też są pod znakiem zapytania mogę kupić tanio 50 sztuk ale zastanawiam się nad rybami mniej "popularnymi".
Ciekawe czy ktoś doczyta moje wypociny do końca...

p.s. akwarium kleił mi Pan ze Słupska. Wystawił mi je na chodnik w Olsztynie. Pierwszy rzut oka i pomyślałem "k...a za małe" :) ale już za późno.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: miewan » 24 paź 2015, 20:45

No spoko, wkomponować w kuchnię udało Ci się mebelek zdecydowanie ;) . Koronę rób ze spienionego PCV tanie, praktyczne, łatwe do samodzielnego wykonania i nie żal wyrzucić.
Żaróweczki ledowe na GU 10 dają fajne światło, ale nie dokładaj już paska, wybrane przez Ciebie rośliny aż tak światłożercze nie są, ale poszukaj coś o mniejszej ilości kelwinów idziesz w zimne, a wektorujesz w SA lepiej coś z ciepłych lub neutralnych ( żarówki są w szerokim spektrum wyboru - wiem bo miałem ).
Ile to ma wysokości ? , dno raczej mizerne więc nie rozpędzaj się z ilościowym posiadaniem pielęgniczek ( no i toń to nie ich domena), otoski też raczej w dole, zdecydowanie musisz wzbogacić górę bo akwa masz wysokie, kąsaczowate w toń to dobry wybór nawet te oklepane neonki, gdybyś zrobił koronę możesz jeszcze wcelować w mniejsze pstrążenice ( tylko wtedy ta pistia ).
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Mattteusch » 24 paź 2015, 21:13

Windus pisze:Myślę też o neonach i pielęgniczkach. I tu zagwozdka czy dać ramirezki, kakadu czy coś innego. Kakadu to harem 1+3, ramirezek może można wpuścić więcej muszę jeszcze popytać.
Noenki też są pod znakiem zapytania mogę kupić tanio 50 sztuk ale zastanawiam się nad rybami mniej "popularnymi".

Jeżeli ramirezy to ja bym nie dawał większej ilości niż parka. Samiec przed tarłem jest bardzo natarczywy i agresywny, nie daje żyć samicy, a chyba nie chciałbyś do tych gonitw mieć jeszcze walki z drugim samcem o terytorium i lepszą partnerkę ;) Jak chcesz więcej pielęgniczek to stawiałbym na harem apisto. Może któraś z wielu odmian barwnych agassizi?
A jakieś mniej popularne w toń zamiast neonków, to może polecane do pielęgniczek Nannostomusy? :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 25 paź 2015, 14:55

No to po kolei:
miewan pisze:No spoko, wkomponować w kuchnię udało Ci się mebelek zdecydowanie ;) . Koronę rób ze spienionego PCV tanie, praktyczne, łatwe do samodzielnego wykonania i nie żal wyrzucić.


Jedyne miejsce, które pasowało mi i żonie z akcentem na żonę. Mam zamiar wstawić jeszcze delikatne oświetlenie nocne żeby nieco oświetlić akwarium tak do 2.00. Czasami w nocy się przyda. Poza tym myślę, że czerwone i niebieskie diody ładnie podkreślą kolor np. neonków. Jutro pokombinuję z tym PCV.

miewan pisze: Żaróweczki ledowe na GU 10 dają fajne światło, ale nie dokładaj już paska, wybrane przez Ciebie rośliny aż tak światłożercze nie są, ale poszukaj coś o mniejszej ilości kelwinów idziesz w zimne, a wektorujesz w SA lepiej coś z ciepłych lub neutralnych ( żarówki są w szerokim spektrum wyboru - wiem bo miałem ).



Te 6500K dałem jako przykład. Pokombinuje z białym ciepłym. Myślisz, że na takich LED'ach będą rosły mało wymagające rośliny?

miewan pisze:Ile to ma wysokości ? , dno raczej mizerne więc nie rozpędzaj się z ilościowym posiadaniem pielęgniczek ( no i toń to nie ich domena), otoski też raczej w dole, zdecydowanie musisz wzbogacić górę bo akwa masz wysokie, kąsaczowate w toń to dobry wybór nawet te oklepane neonki, gdybyś zrobił koronę możesz jeszcze wcelować w mniejsze pstrążenice ( tylko wtedy ta pistia ).


Akwarium ma wysokość 60 cm. Dno ma 70x40cm czyli nie za wiele. Z tymi pstrążnicami to trafiłeś ;) już dawno myślałem o nich. Boję się tylko, że będą wyskakiwać. Zastanawiałem się nad siatką na pokrywę ale Seban podpowiadał mi, że mogę się plątać.
Pistia chcę dać tylko po to aby wyciągała mi azotany, także jak już wszystko ruszy zastanowię nad usunięciem pisti na rzecz pokrywy i wpuszczenia pstrążnic.

Mattteusch pisze:Jeżeli ramirezy to ja bym nie dawał większej ilości niż parka. Samiec przed tarłem jest bardzo natarczywy i agresywny, nie daje żyć samicy, a chyba nie chciałbyś do tych gonitw mieć jeszcze walki z drugim samcem o terytorium i lepszą partnerkę ;) Jak chcesz więcej pielęgniczek to stawiałbym na harem apisto. Może któraś z wielu odmian barwnych agassizi?
A jakieś mniej popularne w toń zamiast neonków, to może polecane do pielęgniczek Nannostomusy? :)


Mam czas coś wymyślę :D

Dobrze liczyć na pomoc kolegów z forum.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: miewan » 25 paź 2015, 16:16

Zamiast siatki możesz zrobić małą moskitierę w to nic Ci się nie zaplącze tylko uprzedź, że chcesz wyjścia na kable ( no chyba, że oprzesz ją na koronie, ale zabierze Ci nieco światła - mam i chwalę sobie ).
Co do chwastów pod GU10 to Ci nie podpowiem → ziela nie prowadzę.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: adams2121 » 25 paź 2015, 18:58

Pierwsze oswietlenie jakie miałem było na gu 10
Mało wymagające zielone rośliny pociągnął bez problemu lecz żarówek musi być więcej - nieopierajcie sie zbytnio na danych producenta - często pobożne życzenia ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'