Cichlasoma salvini

Masz akwarium w stylu SA lub CA? Dobrze trafiłeś!

Cichlasoma salvini

autor: Leszek.G » 29 sie 2018, 19:57

Nie znalazłem działu gdzie można znaleźć konkretne gatunki ryb.
Dlatego piszę tu.
Cichlasoma salvini - piękna pielęgnica z Ameryki Południowej.
O wymaganiach dużo pisać nie będę - na pewno duże akwarium, dobra filtracja, dużo mięcha i kryjówki.
Ryba płochliwa - bynajmniej u mnie każdy szybki ruch dzieciaków przy akwarium powoduje uciekanie ryb i chowanie się po kątach.
Zje wszystko co zmieści się w pysku więc towarzystwo neonów, danio, gupików itp jest bezcelowe.
W czasie pilnowania ikry i narybku nie zna litości - z furią atakuje wszytko co się ruszy - nawet ślimaki są atakowane.
U mnie para pływa w 200 l (w planach zmiana na większe) w towarzystwie kilku zbrojników i Labeo bicolor.
Aktualnie z przychówkiem (trzecie podejście pary)
samiec
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

samica pilnująca larw
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

tu ogólnie dół jaki ryby sobie wykopały - ok 30cm średnicy
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

samica sprawdza teren
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

w tym czasie samiec dogląda larw
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

tu samica już z pływającym narybkiem w drugim dniu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

oboje rodziców
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

samica
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Awokado » 29 sie 2018, 20:17

To jena z ryb, która cały czas chodzi mi po głowie i pewnie przy kolejnej zmianie aranżacji zbiornika w końcu się zdecyduje. Martwi mnie jej agresja podczas tarła i wychowu młodych, ale z drugiej strony... gdyby zapewnić nieco większe akwarium, odpowiednio dużo kryjowek to kóz uda się je połączyć z innymi rybami, chociażby czymś nieco słuszniejszymi rozmiarów, ale nadal lewicowym np. Bystrzyk Pereza, Hokejka? Czego już próbowałeś przy dołączeniu innych gatunków?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Leszek.G » 29 sie 2018, 20:29

Awokado pisze:...lewicowym np. Bystrzyk...?

Heh, a myślałem że ryby w politykę się nie bawią .... ;)
A poważnie to wrzuciłem młode ok 5-6 cm ryby do akwa z żyworódkami - gupiki i molinezje. Małe i młode zostały zjedzone drugiego dnia.
Ryby rosły w oczach. Po miesiącu dobrała się już para tłukąc niemiłosiernie trzecią salvini - samicę. Pierwszą ikrę zjadły ślimaki helmety (była na kamieniu), drugie podejście było w kokosie ale dorosłe molinezje zjadły cały narybek pływający, w podzięce kilka dni później Salvini dosłownie zagryzły kilka dorosłych molinezji i z towarzystwa zostały zbrojniki i Labeo.
Obecnie nawet dorosły samiec zbrojnika czmycha miedzy kamienie na widok Salvini - więc moim zdaniem nawet przy bardzo dużym zbiorniku małe ryby nie mają szans. Osobiście łączyłbym tylko z większymi pielęgnicami.
Pielęgnice szmaragdowe w czasie wychówku larw (mam przyjemność obserwować u kogoś) to wielkie totalne ciamajdy przy Salvini.
  • 1

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Awokado » 30 sie 2018, 07:55

Ta lewica to błąd pisarski :D

Kurcze, szkoda, że to takie diabły. Nigdy nie miałem słabości do zbiorników jednogatunkowych, tym bardziej z dwiema rybami, którym trzeba zapewnić minimum 200-300l wody.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Leszek.G » 29 wrz 2018, 21:33

https://www.youtube.com/watch?v=YNI4BklsHWY

W końcu chwila czasu żeby bawić się z yt. Słaba jakość ale nagrywane było telefonem.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Awokado » 29 wrz 2018, 23:07

Pięknie Ci zapozowały przed przednią szybą :) Obawiam się jednak, ze reszta obsady żyje obecnie w strachu...
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Leszek.G » 30 wrz 2018, 07:46

No żadna ryba nie miała łatwo. Obecnie salvini pływają w dużym zbiorniku za towarzysza mając tylko jednego dużego zbrojnika i pilnują kolejnej ikry :)
I jeszcze z młodymi z pierwszego miotu:
https://www.youtube.com/watch?v=DqW2veQ331I
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: thaz » 01 paź 2018, 07:54

Dzieje się ;) Życie to wirus ;)
No ale telefon musisz zmienić :D
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Cichlasoma salvini

autor: ManiaPI » 01 paź 2018, 19:29

Salvini to kiler, nie dresiarz jak np zebry, tylko rasowy kiler, atakuje dużo większe ryby -skutecznie w dodatku- mniejsze zwyczajnie zabija.
co do płochliwości.... nie zauważyłem ;) . potrzebuję dużej powierzchni dna i "graciarni"-jeśli ma być z innymi rybami. jeśli szukasz rozpraszacza który ma szanse przeżyć sprawdzają astyanaxy(nie miałem) (lub łatwiej dostępny "zamiennik Zwinnik ogonopręgi-miałem)
żyją w zgodnym stadzie do chwili kiedy nie dobiorą się w pary wtedy kończy się peace a zaczyna jazda.
ale ryba piękna :D jedna z moich ulubionych.. i tak właściwie to chyba pomogłaś mi podjąć decyzję.... :D :D :D :evil
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Cichlasoma salvini

autor: Leszek.G » 03 paź 2018, 16:14

ManiaPI pisze: chyba pomogłaś mi podjąć decyzję.... :D :D :D :evil

yyyyyyyy, nie wiem co powiedzieć .... :facepalm2 :D

Ryby mają nowe towarzystwo, stadko kirysów w roli rozpraszaczy uwagi, 2 akary i skalary 4. Zbiornik nieco poprzestawiany, doszły rośliny wysokie, Salvini nie pilnują ikry i złagodniały trochę. I o ile kirysy mają w dupa co robią Salvini, o tyle cała reszta wie co robić jak te 2 małpy otwierają pyski ... :whistle i siedzą w kącie, ale po chwili już pływają po całym zbiorniku.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'