89l słonej wody

Masz 'solniczkę'? Umieść swoją galerię tutaj!

89l słonej wody

autor: adamski » 14 gru 2013, 22:37

Moje drugie akwarium tym razem ze słoną wodą.

Akwarium 62x35x40 z panelem na tylnej ścianie.
Oświetlenie 4x24W ale obecnie świecę 3x24W
Pompa obiegowa New Jet 1200
Cyrkulacja Tunze 6015, Tunze 6025
Grzałka 50W
Zasolenie 1,025

Mieszkańcy:
Amphiprion ocellaris - 2 szt.
Valenciennea Muralis
Archaster angulatus
Oliva spp.
Trochus sp - 3szt.
Lysmata amboinensis
Paguristes cadenati

Korale:
Pavona cactus
Caulastrea furcata fluo
Euphyllia paradivisa
Ricordea florida
Parazoanthus gracilis
Palythoa sp
Discosoma
Xenia umbellata
Tubipora musica
Montipora
Pocillopora sp.
Duncanopsammia axifuga
Cladiella spp.

tak wyglądało na początku
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

obecnie
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Akwarium prowadzone na podmianach, co tydzień 5l wody. W panelu wsadzony węgiel i Phosguard ale nie wymieniane od 3-4 miesięcy. Wcześniej walczyłem z cyjano i dino i była to długa walka. Trwała 3-4 miesiące. Glony porastały praktycznie całe dno i część skały. cierpliwie co tydzień przy podmianach odsysałem wyszystkie i tak przez kilka miesięcy. Gdyby akwarum stało w salonie a nie w sypialni to bym chyba nie wytrzymał nerwowo. Mimo że absorbeny były wymieniane regularnie co 3 tyg, próbowałem też zmieniać cyrkulację to jakiś lepszych efektów nie było. Glony odrastały w ekspresowym tempie więc wężyk w rękę i centymetr po centymetrze odsysałem te gluty. Pomogło tez nałożenie waty filtracyjnej na pompy cyrkulacyjne, na której osiadały glony. I pewnego dnia jak ręką odjął, żadnych glonów. Na dzień dzisiejszy wszystko jest ok, a nawet zastanawiam się czy nie jest za czysto bo zoasy jakby mniejsze są. Od 2 tyg dodaje 1 krpole JuvitC, niby pomaga ale na razie większysch efektów nie widzę. Zwiększyłem tez karmienie żeby podnieść PO4 i Xenia, która może służyć jako wskaźnik PO4 zwiększyła swe rozmiary.
Obecnie na cyrkulatorze mam założoną watę, która ma wyłapywac syfek z wody. To zasługa babki która przesiewając piasek robi taki jakby kurz przez co woda jest lekko siwa. Podobno to kwestia kilku tygodni i bedzie spokój.
Na dzień dzisiejszy obsługa akwarium ogranicza się do podmian i karmienia. Wychodzę z założenia że obsługa ma mi zajmować jak najmniej czasu. Dlatego nie myśle o SPS, kitóre są ładne bardziej kolorowe ale tez wymagające. Wolę LPS i miękkie, które więcej wybaczają i co najważniejsze falują. I to jest chyba najfajniejsze że gdzie sie nie spojrzy to coś się rusza. O wiele więcej się dzieje niż w słodkim.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 54
Rejestracja: 25 lis 2013, 19:21
Reputacja: 19
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: dperkowski » 17 gru 2013, 18:12

Bardzo schludnie :)
Fajnie ułożone skały, jest przestrzeń i jest potencjał.

Teraz tylko czekać aż dojdą jakieś korale i dotychczasowe się powiększą.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 37
Rejestracja: 28 wrz 2013, 09:48
Lokalizacja: Białystok, Zielone Wzgórza
Reputacja: 0
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: czester1 » 17 gru 2013, 18:20

Kurde kiedy ja znajdę kasę i czas aby postawić coś tak fajnego. Gratuluję, nie wątpie że będę tu zaglądać często i patrzeć,podziwiać i patrzeć i znowu podziwiać i zachwycać się z językiem na ekranie i dalej patrzeć i .... kurde już się ślinie :oops:
  • 0

Bywalec
 
Posty: 191
Rejestracja: 29 wrz 2013, 09:45
Lokalizacja: Turośń Kościelna
Reputacja: 45
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: fealsiderc » 18 gru 2013, 21:04

Nie za często robisz podmianki ? Utrzymujesz stabilne parametry ? Lejesz bakterie ?

Co do akwarium to bardzo mi sie podoba :D
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 101
Rejestracja: 22 lis 2013, 16:10
Reputacja: 47
GG: 0

Re: Odp: 89l słonej wody

autor: adamski » 18 gru 2013, 23:02

czester1 pisze:Kurde kiedy ja znajdę kasę i czas aby postawić coś tak fajnego. Gratuluję, nie wątpie że będę tu zaglądać często i patrzeć,podziwiać i patrzeć i znowu podziwiać i zachwycać się z językiem na ekranie i dalej patrzeć i .... kurde już się ślinie :oops:


też tak kiedyś myślałem ale żona mnie dopingowała mówiąc "jak nie teraz to kiedy?". Przeglądaj fora morskie tam na giełdzie można znaleźć ciekawe oferty.

fealsiderc pisze:Nie za często robisz podmianki ? Utrzymujesz stabilne parametry ? Lejesz bakterie ?

Co do akwarium to bardzo mi sie podoba :D


Wcześniej walczyłem z glonami więc nie mogłem sobie pozwolić na rzadsze podmiany. Jakiś czas temu próbowałem podmieniać co 2tyg ale to było jednak za rzadko, zaczynał pojawiać się brunatny meszek na skałach i szybach. Parametrów nie mierzę mimo że mam test NO3 (kiedyś jak zmierzyłem to było ledwo wykrywalne). PO4 miałem niskie przez zbyt częste wymienianie absorbenu, od 3 miesiecy nie wymieniam dodatkowo więcej karmię zwierzaki i PO4 poszło w górę sądząc po xeni. Bakterii nigdy nie lałem, jak startowałem to miałem 40l wody z działającego baniaka. Różnego rodzaju robaczki biegają po skale więc mikro życie radzi sobie samo. Dziś wypatrzyłem ślimaczka 2-3mm i patrząc na muszlę nie jest to potomek tych które mam.
Te akwarium ma być dla mnie a nie odwrotnie. Dlatego nie bawie się w testy, nie wczytuję się w stosowanie metody bailinga i inne metody suplementacji. Czasami im człowiek mniej wie tym lepiej.
Jedyne nad czym się teraz zastanawiam to czy nie zastosować jakiegoś gotowego pokarmu dla korali bo niby przyrosty są ale szału nie ma.

Wysyłane z mojego GT-N7000 za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 54
Rejestracja: 25 lis 2013, 19:21
Reputacja: 19
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: fealsiderc » 19 gru 2013, 09:02

Ja też w balingi się nie bawię , ale u mnie korale w zastraszającym tempie pochłaniają wapno i gdy nie podam to widać że zaczyna się coś z nimi dziać . Także daje tylko wapno w płynie + bakterie co 2 tygodnie .
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 101
Rejestracja: 22 lis 2013, 16:10
Reputacja: 47
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: adamski » 19 gru 2013, 16:33

co daje Ci dodawanie bakterii?

Nie wiem jakiej soli używasz ale ja zmieniłem na bogatszą jak doszło więcej korali. Glonem nie wysypało więc korale raczej wykorzystują wszystkie składniki. Kiedyś czytałem że przy określaniu poziomu Ca najpierw trzeba ustalić KH i Mg, i trzymać na odpowiednich poziomach. Parowanie wody ma wpływ na parametry zwłaszcza przy małych litrażach. Dobrze jest systematycznie uzupełniać wodę bardzo pomocna jest automatyczna dolewka.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 54
Rejestracja: 25 lis 2013, 19:21
Reputacja: 19
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: fealsiderc » 19 gru 2013, 17:38

o wszystkim wiem ;p . Dolewam dwa razy dziennie . kh i mg mam na normalnych poziomach ( mierze testami co dwa tygodnie lub częściej . Co do bakterii to dają to że nie miałem nigdy problemów z cyjano , dino i inymi objawami dojrzewania .

Masz rozgwiazdę piaskową ?
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 101
Rejestracja: 22 lis 2013, 16:10
Reputacja: 47
GG: 0

Re: 89l słonej wody

autor: alek » 19 gru 2013, 17:57

Mam prośbę do autora wątku.
Możesz podać koszty założenia takiego zbiornika i miesięczne utrzymanie?
Właśnie koszty i moja niewiedza powstrzymują mnie przed założeniem morszczaka.
Może być na PW.
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: 89l słonej wody

autor: piwko28 » 19 gru 2013, 19:05

alek pisze:Może być na PW.


Może być też tu ;) Również mnie to interesuje.

Pzdr.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'