Dolozenie oświetlenia do 180l

Rozmowy na temat technik oświetlenia akwarium.

Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: czaczosz » 11 lut 2020, 04:00

Hej. Potrzebuje pomocy z doborem oświetlenia do nowego akwarium. Kupiłem zestaw Juwel Rio 180 i chciałbym dołożyć do niego trochę światła.
-Wymiar 100x40x50 ale wody lejemy do zaznaczonego miejsca czyli 40 cm.
- podloze dark soil medium
- będzie podawane co2 z butli i elektrozawory
-akwarium z dużą ilością roslin ale nie typowy roslinniak, bo będzie też trochę rybek
- aranzacja- polowa akwarium to będą korzenie oraz duża ilość różnych roślin mało i sredniowymagajacych ale nie zamykam się na te bardziej wymagające. Druga połowa to skaly dragon i jakieś mchy plus trawnik
- mam już belkę multilux że swietlowkami juwel day 23w 9000k 2600lm i juwel nature 23w 6500k 2600lm

Problem polega na tym, że chciałbym dodać jakieś światło led ze sterownikiem świt i zmierzch, ale belka multilux z kilku powodów musi zostać. Bardzo chciałbym jakąś ręcznie wykonywana belkę montowana pod pokrywę, ale nie bardzo gdzie jest ja umieścić. Znalazłem ostatnio na znanym portalu aukcyjnym taką lampę. Nie będę wklejal link ale tytuł aukcji to
Lampa Led 95cm Roślinna pod pokrywę alu.PREMIUM. Sprzedawca Emi- Led powiedział, że może mi podłączyć 2 takie pod jeden zasilacz i sterownik. Koszt takiej lampy to 190zl. Możecie coś powiedzieć na jej temat? Czy warto wogole się tym interesować. ? Macie jakieś inne pomysły na dolozenie swiatla? Mogę podesłać zdjęcia pokrywy od spodu
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:05
Lokalizacja: Kwietno
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: Awokado » 11 lut 2020, 09:16

Rzuciło mi się w oczy coś takiego jak lampa montowana pod wodą. Producent to firma Juwel, masz tam takie efekty jak burza, świt, zmierzch itp. Koszt to około 180zł. Nie mogę jej teraz znaleźć w sieci...
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: czaczosz » 11 lut 2020, 17:40

Awokado pisze:Rzuciło mi się w oczy coś takiego jak lampa montowana pod wodą. Producent to firma Juwel, masz tam takie efekty jak burza, świt, zmierzch itp. Koszt to około 180zł. Nie mogę jej teraz znaleźć w sieci...


Też nie mogę tego znaleźć. Ale szczerze to jakoś średnio widzę takie oswietlenie pod wodą. A co myślisz o tych lampach z aledrogo co wskazalem.?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:05
Lokalizacja: Kwietno
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: adams2121 » 11 lut 2020, 19:32

Akurat na lampy od emi-led jakoś nie widziałem narzekań.
Nawet chyba ktoś ma na forum. Ale kto - nie kojarzę.
Na pewno miałem w rękach ją.
Na diodach z rezystorami była .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: czaczosz » 12 lut 2020, 02:18

adams2121 pisze:Akurat na lampy od emi-led jakoś nie widziałem narzekań.
Nawet chyba ktoś ma na forum. Ale kto - nie kojarzę.
Na pewno miałem w rękach ją.
Na diodach z rezystorami była .

Plusem tych lamp jest to,że można połączyć kilka sztuk pod jeden zasilacz i sterownik, co potwierdził mi sprzedawca. To nie jest jakaś moja fanaberia. Po prostu rybki, które będą przenoszone do tej 180 już mocno ucierpiały przez nagłe gaszenia świateł. Chce, żeby nowy zbiornik miał już sterownik oświetlenia. Po drugie, łatwiej wywalić calą pokrywę Juwela i zrobić jakąś fajną belkę. Niestety ta opcja u mnie odpada na 99%. Nie moje mieszkanie, narzekania dziewczyny na wystrój itp. :facepalm1 Juz nawet filtr RO planuje zrobić jakoś przenośnie ;( Wracając do tych lamp. Adams nie ukrywam,że liczę na twoją fachową poradę. Filtr fluval 406 kupiłem za twoim poleceniem :] Przy nawożeniu, co2, substracie dark soil, dwóch lampach 23w juwela ile takich lamp byś mi polecił dołożyć, żeby spokojnie trzymać sporo roślin sredniowymagajacych, jakiś trawnik, czy nawet pokusić się o jakąś roślinkę bardziej wymagająca na próbę? Czy te lampy mają jakąś wartość dla roślin, czy tylko będą świecić glonom? Cena 190 trochę dużo? Warto jeśli nie mam pomysłu jak tam coś dołożyć?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:05
Lokalizacja: Kwietno
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: czaczosz » 12 lut 2020, 02:39

To kilka zdjęć jak wygląda ta pokrywa. Raczej nie poszaleję. Ktoś może ma te lampy i się wypowie o nich?
https://ibb.co/CH3Tgg1
https://ibb.co/qybc75v
https://ibb.co/Fs3y1Ps
https://ibb.co/2Z6My7q
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:05
Lokalizacja: Kwietno
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: adams2121 » 12 lut 2020, 07:43

Jeśli dobrze widziałem na zdjęciach - po belce wejdzie po bokach świetlówek.
Na początek 2 szt. I samemu doświadczalnie dojdziesz ile ma świecić - po roślinach patrząc. Zacznij od małej ilości ok 2h na początek. I powoli zwiększaj co tydzień.

Jeśli będzie za mało - dołożysz kolejną.
Moim zdaniem 4 to trochę dużo - ale może namyślisz się na HT a wtedy będzie jak znalazł.

Ze mnie fachowiec jak z koziej dupy trąba. :rotfl :Hahaha :hihihi :rotfl

Jeśli nie szkoda ci pokrywy - najprościej zamocujesz na uchwyty zamykane do rurek pcv elektrycznych - rozmiar co 2/3mm obwodu. Dobierzesz do tego co dostaniesz
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: czaczosz » 12 lut 2020, 17:51

Ktoś wypowie się jeszcze na temat tych lamp, widmo, moc, diody ?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:05
Lokalizacja: Kwietno
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Dolozenie oświetlenia do 180l

autor: czaczosz » 13 lut 2020, 17:45

Czyli co, znowu muszę polegać na opini fachowca z koziej dupy ? :rotfl :Hahaha
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2020, 11:05
Lokalizacja: Kwietno
Reputacja: 2
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'