Lampa led DIY 150cm/16cm/1cm

Majsterkujesz? Pochwal się!

Re: Lampa led DIY 150cm/16cm/1cm

autor: Big daddy » 09 maja 2017, 19:39

Fajny projekt, estetycznie to wyszło i na pewno cieszy oko nie filo światłem, a to ważne. Też się się zastanawiałem nad tym profilem bo wszystko gotowe i w miarę dopracowane (profil, zaślepki, nóżki), ja jednak boję się pasywnego chłodzenia. Muszę odprowadzić trochę więcej ciepła bo sporo ponad 200W w krótszej bo metrowej lampie. W tej którą teraz używam 60cm mam 113W i powiem Ci, że na mA za rozkręcona trochę się grzała sporo ponad 50 stC marzyłem termostatem podłączonym do arduino. Do kodu maga dopisałem sterowanie wentylatorem przez pwm zależne od temp i jest prawie zimna teraz, ale też nie chodzi na 100 procent mocy.
Nie boisz się o zasilacz? Jest mocno na styk o ile masz wysterowane drivery na te 700mA oczywiście.
To rozwiązanie z dibondem i pleksą też u mnie pokazuje pewne wady. Niektóre diody przypaliły pleksę, oraz są problemy ze szczelnością. Dostaje się między warstwy wilgoć i działa dość degradująco na diody, muszę co jakiś czas to rozebrać i wyczyścić.
Takie to uroki diy, ale dla mnie przyjemność tworzenia jest większa od ewentualnych niedogodności.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
  • 1

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2017, 18:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Lampa led DIY 150cm/16cm/1cm

autor: adams2121 » 09 maja 2017, 20:33

Dokładnie o to chodzi - przyjemność tworzenia . Ja sie przybieram do swojej powoli
Do długo wyczekiwanej lampy do 750 - część elementów mam , część w drodze jeszcze . Ogólny zarys mam - jest jeszcze kilka elementów nad którymi myślę , mi. Chłodzenie wodą ( darmowe ciepło ) . Diody na 60/70 % Max wysterowane, pompa - do podniesienia wody spięta z lampą

A sercem będzie sterownik / dwa - działające niezależnie od siebie
( kupny )
Lampa będzie odkryta - jak i akwarium- na dwóch / trzech profilach - do decyzji jeszcze

A więc szukam i myślę
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Lampa led DIY 150cm/16cm/1cm

autor: czester1 » 09 maja 2017, 20:42

Wiem o zasilaczu. Akurat taki mi zostal z poprzedniej lampy. Narazie jest dobrze a jedyne diody ktore wysterowalem to czerwone ( ~320mA). Reszta na max ~700mA ale mam na arduino ustawione od 50% do 88% w zaleznosci od barwy. Dibond i plexi narazie wytrzymuje i bardziej mnie wkurza osad z soli na plexi ktora musze czyscic i pojawia sie problem bo ona jest bardzo miekka i widac wszelkie ryski od ziarenek. Bede myslal o zwyklym badz tez hartowany szkle.
Uwierz mi ze lampa jest doslownie ciepla po calym dniu swiecenia i nie potrzebuje zadnych wiatraczkow. Co innego zailacz i drivery, tam dalem wiatraczek ktory ma czujnik temp i sam reguluje sobie obroty.
Myslalem o dolozeniu jeszcze wiecej ledow, na poczatek 14szt a jakby dalej chlodzenie byloby wydajne kolejnych 14szt.
Ale jak diy, projekt zawsze moze sie rozwijac
  • 0

Bywalec
 
Posty: 191
Rejestracja: 29 wrz 2013, 09:45
Lokalizacja: Turośń Kościelna
Reputacja: 45
GG: 0

Re: Lampa led DIY 150cm/16cm/1cm

autor: Big daddy » 09 maja 2017, 22:29

Pewnie, nawet powinien się rozwijać. Właśnie dla tego z moich dotychczasowych planów zbudowania lampy zupełnie podobnej do Twojej nici. To co piszesz, czyli wysokość lampy nad wodą trochę mi przeszkadza bo sól brudu spód, dodatkowo słona woda włazi między pleksy(mam je przykręone na śruby i zawsze trochę się odkształci tworząc mikroszparki) i mi bruździ. Myślałem nad jakąś uszczelką, ale w międzyczasie zapadła decyzja o zmienię systemu i już to zostawię. Do rzeczy.
Z powodów w/w muszę dać lampę wyżej i żeby nie świeciła po gałach, zastosuje więc soczewki 60st, a to powoduje, że nici z tego profilu bo jest za niski. Tak teraz kombinuje jak to wszystko poskładać, żeby było szczelne, żeby był dostęp do diod bo już widzę po roku, że czasem lubią się uszkodzić(chinski shit) i jeszcze trzeba użyć cudu żeby to wszystko odpowiednio powieścić i złożyć jak kolega wyżej pisał :)
Mój pierwszy dzień na forum to nie mam śmiałości jeszcze, ale może kiedyś pokaże co tam sobie wykombinowałem lub aktualnie kombinuje :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2017, 18:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 1
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'