Stelaż i akwarium 220x80x60

Majsterkujesz? Pochwal się!

Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: edzzio » 11 lis 2013, 09:55

Witam jako że po nowym roku planuje projekt zbiornika 220x80x60, po woli chciał bym już coś zacząć. A więc zacząć od stelaża i mam pytanie z jakiego profilu zrobić stelaż jak zrobić stopki aby w razie potrzeby trochę podnieść któreś z nóżek do wypoziomowania baniaka. Czy musi być jakieś wzmocnienie stropu pod baniakem? Mieszkam w domku i pod moim pokojem jest piwnica może należało by pod miejscem akwarium zrobić jakieś wzmocnienie?
Następną sprawą jest myśl nad filtracją zastanawiam się nad sumpem lub narurowcem czy może jakieś 2 duże kubły. W środku w miarę potrzeby jakiś mechanik z gąbką. Myślę też o jakiejś wygodnej opcji podmiany wody wiadomo przy takim baniaku 20-30% jest to spory litraż a nie chciało by mi się latać z wiaderkami ;p Do obecnego baniaka 300L mam podpięty wąż 1/2 do zaworu od kibelka i jest to w miarę wygodne rozwiązanie do napełniania a spuszczam do kibelka.
Obsada planuje 20x t.duboisi maswa oraz 20x moliro lub kasanga plus jakies babki (eretmodusy) Oświetlenie jeszcze w sumie nie wiem czy będą to lampy hqi czy jakieś ledy
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:23
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: thaz » 11 lis 2013, 16:05

Mam zbiornik 200x60x60 i stelaż z kątownika 6x3cm.
Trzyma się ładnie kupy.
Na dole są nóżki z regulacją (8szt) do dokładnego wypoziomowania.

Filtracja: 2xHW302, nieco za mała ale daje radę już około roku,
wodę pomagają mielić dwa cylkulatory.

Co do stropu - wg mnie wytrzyma o ile to nie drewno ;)
Ciężar ładnie rozłoży się na całej powierzchni.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: alexb47 » 11 lis 2013, 22:06

planuje projekt zbiornika 220x80x60


To jest ponad tona wody !!!

Mieszkam w domku i pod moim pokojem jest piwnica może należało by pod miejscem akwarium zrobić jakieś wzmocnienie?


Konieczność wzmocnienia stropu zależy od wielu czynników:
- jakiego typu jest to strop?
- czy jest pod posadzką ogrzewanie podłogowe?
- jakie są warstwy posadzki na stropie?
- czy dysponujesz projektem tego domu?
- w jakich latach był zbudowany (jakość materiałów budowlanych i wykonastwa)?
- i w końcu, jak daleko od ściany konstrukcyjnej ma stanąć baniak?

Stelaż, prosta sprawa - napisz do Piwko
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: edzzio » 01 sty 2014, 10:52

Dom jest stary lata 60-70 myślę. Strop słaby na podłodze były deski jak dom kupili rodzice teraz jest dana wylewka na to 10cm styropianu i posadzka. Sam strop jest cienki. Akwarium ma stać przy ścianie nośnej myślałem o jakiś mocowaniach do ściany stelażu.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:23
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: thaz » 25 sty 2014, 22:09

Chyba bym nie zaryzykował - chyba że jakieś kolumienki na parterze?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: Robert » 26 sty 2014, 12:04

jak będziesz zainteresowany wykonaniem stelaża pisz na pw mam człowieka co zna się na takich sprawach robił dla Woytka pod jego duże akwarium , dam namiary
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 409
Rejestracja: 29 wrz 2013, 14:42
Lokalizacja: Białystok Dziesięciny
Reputacja: 179
GG: 0

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: Seban » 26 sty 2014, 12:58

Wczoraj pisałem ale mój post wyleciał, dlatego dziś powtarzam.
Podpinam się pod temat.
Mieszkam na parterze w bloku wybudowanym w 1996 r.
W spółdzielni dowiedziałem się następujących rzeczy. Moja podłoga czyli strop w piwnicy to nic innego jak płyta betonowa o grubości 24 cm, położona na ścianach nośnych. Ściany wykonane z jakiejś cegły dziurawki. Na płytę jest styropian, wylewka i panele. Wszystkiego razem jest około 15-17 cm plus 24 cm płyty.
Szkiełko jakie planuję postawić, to 200x100x70h, daje to 1400 l. Stanęło by ono na stelażu metalowym zrobionym dokładnie tak samo jak stelaż poniżej (był robiony na 300l, a wytrzymał ciężar 8 dorosłych chłopów + 1, ja ważę za dwóch). Profil 3,5 cm x 2,5 cm i grubość blachy to 4,5 mm. Stelaż będzie obity dębem tworząc komodę. W środku sump. Przypuszczam, że całość może ważyć około 2,5 tony.
Metalowy stelaż będzie osadzony na płaskim stelażu wykonanym z dębowych belek stropowych. Działanie podobne ja w shripset'ach (szkiełko stoi na plastikowych podkładkach) ale nie będą to 4 narożniki ale stelaż dookoła. Zabieg ten pozwoli na wypoziomowanie całości.
Na innym forum zapewnili mnie, że strop wytrzyma, jednak na temat samej wylewki, styropianu i paneli zdania były podzielone. Były głosy, że nic nie będzie, lub że wszystko się zapadnie o kilka centymetrów co spowoduje pęknięcie szkła, lub że zapadnie się nieznacznie i nie wpłynie znacząco na stabilność szklanki.
Teraz moje pytania:
1. Czy rzeczywiście nie mam co się martwić o strop w piwnicy?
2. Czy mam jakoś specjalnie przygotować podłogę?
3. Czy styropian z wylewką i panelami się zapadnie?
4. Mam jeszcze około pół metra o które mogę wydłużyć akwarium. Czy mogę to zrobić? Masa zwiększy się o jakieś 500 kg brutto.
5. Czy nie przesadziłem?

Poniżej skany mojego mieszkania wyciągnięte ze spółdzielni oraz zdjęcie stelaża.
http://imageshack.com/a/img34/8315/8llx.jpg
http://imageshack.com/a/img199/9597/b9pf.jpg
http://imageshack.com/a/img822/5954/njp9.jpg
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: alexb47 » 26 sty 2014, 22:18

Sabastian, kilka faktów i rad.
Płyta betonowa 24 cm to zwykła płyta kanałowa, która ma dużą wytrzymałość do 6 m rozpiętości. Tzw. "płyty szkole" miały rozpiętoć do 6,60 m. Typowa technologia dla stropów z płyty kanałowej wygląda następująco (od spodu) - tynk, ok 0.5 cm, płyta - 24 cm, nadbeton - 3 cm, styropian posadzkowy - 3 cm, szlichta - 5 cm, wykończenie posadzki - ok. 0.5 cm. 15 - 17 cm warstw nad płytą wydaje mi się nieprawdopodobne i niemożliwe. Możesz łatwo to sprawdzić. Zmierz wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu. Wyjdź na klatkę schodową, zaczep miarkę o strop nad Tobą i zmierz wysokość do posadzki, na której stoisz. Będzie to tzw. wysokość konstrukcyjna (od stropu do stropu). Od tej wartości odejmie wysokośc salonu w świetle (od posadzki do sufitu i będziesz znał całkowitą grubość stropu. Jeżeli od tej wartości odejmiesz 24 cm (płyta stropowa), otrzymasz rzeczywistą grubość warstw nad płytą.
Dla akwa, które planujesz przedstawiony stelaż jest nieporozumieniem. Jest zbyt "cienki". Jeżeli nie dospawasz stężeń (ukośnych prętów), pod ciężarem stelaż Ci się "rozjedzie" chyba, że użyjesz stalowych rur kwadratowych. Sa najbardziej ekonomiczne i mają największą wytrzymałość.
Pod stelaż daj koniecznie sklejkę lub inną mocną płytę, która rozłoży ciężar na większą płaszczyznę. A teraz policz - pole nacisku (200cm x 100 cm) - 2 m2, czyli 20 000 cm2.
Na tej płaszczyźnie ma stanąć obciążenie 2,5 tony, czyli 2 500 kg. 2 500 kg podzielone przez 20 000 cm2 daje obciążenie 125 dkg na cm2. Teraz przypomnij sobie, jakie obciążenie ma opona w Twoim samochodzie na 1 cm2.

Odpowiedzi na Twoje pytania:
Ad. 1 - Olej to
Ad. 2 - Nie, pod warunkiem, że styropian ma nie więcej niż 3 cm, a ciężar zbiornika rozłożysz na płytę
Ad. 3 - Nie
Ad. 4 - Możesz - akwa stanie bezpośrednio przy ścianie konstrukcyjnej
Ad. 5. - Ani trochę :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: Seban » 26 sty 2014, 23:29

Jeżeli chodzi o stelaż to źle się wyraziłem. Będzie on robiony podobnie do tego. Będą tylko dwie różnice:
- będzie większy,
- będzie miał dodatkowe wzmocnienia w postaci przekątnych w każdym prostokącie pleców, w dwóch prostokątach każdego z boków i w dwóch prostokątach skrajnych frontu. Prostokąty powstaną z pionowych poprzeczek wstawiony co 50 cm.
Czy mogę zostawić w takim stelażu dokładnie taki sam profil i grubość blachy, jak w tym co pokazałem na zdjęciu?
Teraz kolejne pytanie, które właśnie się urodziło.
Czy mogę zrobić dwa identyczne stelaże o długości 1 metra i skręcić je już na miejscu w jeden o długości 2 metrów? Na to poszedłby dębowa blat o grubości 4 cm. Taki zabieg ułatwi wniesienie stelaża przez okno. Przez drzwi wejściowe nie da rady.
Pomiary grubości stropu zrobię jutro.
Szczerze mówiąc nie wiem ile jest cm nad płytą. Mieszkanie kupiłem z drugiej ręki. W ostanie wakacje robiłem remont łazienki. Skute było wszystko do cegły - ściany i do płyty - sufit i podłoga. Magik, który robił remont był bardzo zdziwiony, że do płyty jest tak głęboko. Dzięki temu mógł wpuścić odpływ z prysznica w posadzkę, bez potrzeby ruszania płyty. Odpływ z prysznica do głównej rury ściekowej to około dwa metry. Na tym odcinku musi być wystarczający spadek, gdyż woda pod prysznicem ścieka na bieżąco. Kratka odbiera całość i nic się nie wylewa. Pod prysznicem nie mam brodzika, podłoga jest prosta i równa z całością łazienki. Te 15 cm - 17 cm to kojarzę z rozmowy magika od remontu z hydraulikiem, który montował odpływ. Podczas remontu robiłem kilka zdjęć, ale nie mam żadnego które mogłoby pokazać dokładnie jak to wygląda. Poniżej zdjęcie sedesu postawionego na szybko po zakończeniu pracy abym w nocy do nocnika nie musiał strzelać.
http://imageshack.com/a/img594/7110/9gdd.jpg
Nie znam się na tym, ale te bloczki to pewnie z 5 cm mają. Do tego różnica w wysokości odpływu i otworu w muszli też miała około 5 cm. Wiem o tym, bo raz magik zapomniał go podłączyć i przez prawie pół godziny ze ściśniętymi pośladkami próbowałem połączyć obie dziury jakimś gumowym kominem. Więc chyba te 15 cm - 17 cm powinno być.
Domyślam się, że tak, jak jest w łazience, jest w całym mieszkaniu.
Jutro zadzwonię do magika i zapytam o wysokość wszystkich warstw wylewek itp. Zapytam też o styropian. Zbiornik zamiast na drewnianym stelażu mogę postawić na blacie/sklejce.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Stelaż i akwarium 220x80x60

autor: alexb47 » 28 sty 2014, 20:39

Jutro zadzwonię do magika i zapytam o wysokość wszystkich warstw wylewek itp. Zapytam też o styropian.


Niecierpliwie czekam na wieści od magika.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości
Reputation System ©'