Lake Victoria basin cichlids

Inne biotopy rodem z Afryki

Lake Victoria basin cichlids

autor: radko » 21 lis 2013, 20:12

Na początku będą zdjęcia.
W takim akwarium:
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
pływają takie ryby:
samiec
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
samiec z lustrzanym odbiciem
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
samica
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

W sklepie kupione białostockim jako Haplochromis nyererei, choć już w chwili zakupu miałem, jako teoretyk biotopu wiktoriańskiego, wątpliwości co do prawidłowej identyfikacji ryb. Jednak, że akwarium ponad dwa miesiące gościło tylko gromadę świderków, to raz, a dwa, że miałem pierwszą próbę sprowadzenia z Polski, a właściwie zza granicy, H.n. ,co niestety zakończyło się by zakupem samych samic, zaryzykowałem kupno rzekomych H.n. Oczywiście nie od razu. Najpierw wizyta i przyglądanie się rybom przez dłuższy czas. Wyszedłem i nie kupiłem. Po tygodniu znów pojechałem, a że jeszcze były i jeszcze akwarium w domu stało stało się co miało się stać. A że jakoś nie mogłem się do końca przekonać, co do prawdziwej identyfikacji, dzięki pomocy Kolegów z forum o pielęgnicach okazało się, że mam Haplochromis aeneocolor syn. Haplochromis sp. "yellow belly". A co to za różnica? Postaram się o tym napisać.
rad.
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Lake Victoria basin cichlids

autor: alek » 21 lis 2013, 20:27

Ale zbiornik ........ :shock:
Lubie takie akwaria, odmienne od wszystkich.
Czekam na opis spostrzeżeń.
Radek, nie wiem czy wiesz, ale jest forum poświęcone Wiktorii.
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: Lake Victoria basin cichlids

autor: radko » 22 lis 2013, 14:48

Chyba myślimy o tym samym forum. Mogę szczerze powiedzieć, że ciut się już naczytałem o W., teraz czas na praktyke. Niestety, jak się przekonałem na własnej skórze, biotop mało popularny, bo ryb nie za wiele do nabycia. Z niemiec nie wyszło, a nie chciałem ryzykować zimy bez ryb i wyszło jak wyszło....
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Lake Victoria basin cichlids

autor: radko » 22 lis 2013, 15:40

Merytorycznie:
Akwarium 100x40x40 więc według informacji znawców tematu za małe na minimum (120x40 powierzchni dna).
Ryby kupione 20.10.2013 r. w liczbie 5 sztuk. Próbowałem dobrać układ 2+3. Na pewno jest 2+2, co do jednej mam wątpliwości. Dwie samiczki zdążyły już mieć młode, niestety na własne oczy widziałem, jak wypuszczone maluchu już chwilę później padają łupem samca i tej niezidentyfikowanej płciowo. Opisowo - samce dorastająco 12 cm, samice do 8. Mój samiec dominant ma pewnie z 8 cm, samiczki są maksymalnie 5 centymetrowe. Martwi mnie to, bo do rozmnażania są moim zdaniem, jeszcze za młode i małe. Niestety nie mam możliwości trzymania ich oddzielnie, bo w drugim akwa pływa ze 30 sztuk maluchów (wielkości od 0,4 cm do 1 cm) z poprzedniego biotopu tj. n.signatusów. Wpuszczenie samic, żeby podrosły, by zakończyło się konsumpcją narybku muszlowców, a jakoś z sentymentu, nie potrafię się ich pozbyć.
Na początku samce podzieliły się mniej więcej akwarium po połowie, jeden pod korzeniem, drugi za kamieniem pod filtrem. Po dwóch tygodniach, ten ze zdjęć, szybciej przyrastał, stał się dominatem, drugi samiec zazwyczaj od tego czasu przebywa w górnych partiach akwarium, ganiany, jak pan i władca opływa akwarium. Tym samym potwierdziłyby się przeczytane informacje, że gatunek agresywny, a samce obierają w pobliżu dna duże terytoria. Samice pływają w toni, podczas inkubacji próbują się ukryć. Nie zauważyłem, by samce je wtedy ganiały.
Do karmienia podchodzą wszystkie razem, łapczywie pobierając pokarm najpierw z powierzchni, kto pierwszy ten więcej, a potem z toni.
I jeszcze jedna obserwacja: ryby bardzo płochliwe. Do przedniej szyby podpływają bez problemu, można je poobserwować. Jak widzą, że będzie karmienie, natychmiast są przy powierzchni. Ale jak czyściłem akwa w zeszłym tygodniu myślałem, że powyskakują z akwa. Tak jeszcze z rybami nie miałem…
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Lake Victoria basin cichlids

autor: radko » 27 lis 2013, 17:01

I już żadna z samic nie nosi nic w pysku, w zbiorniku małych brak więc ryby miały pokarm wysokobiałkowy...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Lake Victoria basin cichlids

autor: radko » 21 sty 2014, 20:12

Ryby jednak za agresywne na tak mały zbiornik... teraz czas na przygodę z innym biotopem i na inny dział...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'