Proporczykowiec z Kap Lopez

Inne biotopy rodem z Afryki

Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: radko » 06 sty 2016, 12:31

Grecy, a konkretnie Heraklit z Efezu mowił o życiu: panta rhei.
Tymczasem akwarium stało sobie przez jakiś dłuższy czas puste, to znaczy nie zarybione, tylko ze ślimakami, roślinami, korzeniami, etc..
Przypadkiem 2 tygodnie temu zajechałem do najwiekszego w mieście sklepu zoologicznego i zastałem w jednym z akwarium pływające ryby z gatunku Aphyosemion Australe (Prorczykowiec z Kap Lopez), jakiejś hodowlanej odmiany, może Orange? Kolorowe więc skusiły i już pływają w moim akwa. Najpierw zakupiłem 2+2, dzień później jeszcze 1+1. Wiem, wiem, kupno proporczykowców w sklepie to wielkie ryzyko, ale już kilka razy kupowałem karpieńce w białostockich sklepach, dokładnie 3 razy (raz na Ryskiej- Zagrzebkę afrykańską, dwa razy na Narewskiej - Proporczykowca Alberti i Proporczykowca dwupręgiego) i jakoś się jeszcze nie przejechałem. Co nie znaczy, że nie można.... Miałem już kap lopezy, od hodowcy z głębi kraju. Tamte były "mniej kolorowe", ale na pewno bardziej "gatunkowe". Generalnie odczuwam pociąg do afrykańskich klimatów, tych mniej "jeziorowych". Poprzednio nie udało sie ich rozmnożyć, podejrzewam, że problem tkwił w twardości wody. Zobaczymy, jak będzie tym razem. Reasumując:
Akwarium: 60x30x40
Fauna: Aphyosemion Australe 3+3
Flora: Anubiasy, bolbitis i rogatek
Dekoracje: kilka korzeni
Podłoże: gryz bazaltowy
Filtr: gąbka na Pacie mini
Grzałka: brak (a temperatura i tak za wysoka)
I tak raz drugi, wbrew Heraklitowi, wstąpiłem do rzeki, jednej z wielu w zachodniej Afryce :)

Akwarium:
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Samiec:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 4

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: Windus » 07 sty 2016, 09:09

radko pisze: Wiem, wiem, kupno proporczykowców w sklepie to wielkie ryzyko, ale już kilka razy kupowałem karpieńce w białostockich sklepach, dokładnie 3 razy (raz na Ryskiej- Zagrzebkę afrykańską, dwa razy na Narewskiej - Proporczykowca Alberti i Proporczykowca dwupręgiego) i jakoś się jeszcze nie przejechałem. Co nie znaczy, że nie można....


A dlaczego to zakup proporczykowców jest ryzykowny? Mam w akwarium 4 szczupieńczyki karłowate i myślę nad tym aby całe akwarium zrobić w klimacie afrykańskim. A tu czytam takie rzeczy...
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: WOJTEK24 » 07 sty 2016, 14:16

Myślę że radko pisze o "czystości" rasy
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: Windus » 08 sty 2016, 08:50

Tego nie wiedziałem... Trochę poczytałem i jednak łączenie moich szczupieńczyków z proporczykowcami nie jest dobrym pomysłem.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: WOJTEK24 » 08 sty 2016, 11:26

Windus pisze:Trochę poczytałem i jednak łączenie moich szczupieńczyków z proporczykowcami nie jest dobrym pomysłem.


Dlaczego?
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: Windus » 08 sty 2016, 11:43

Może źle się wraziłem z tym łączeniem proporczykowców i szczupieńczyków. W książce wyczytałem, że szczupieńczyki karłowate najlepiej preferują akwaria jednogatunkowe. Oraz, że proporczykowce z Kap Lopez mogą być agresywne w stosunku do innych ryb. Stąd moja sugestia, że może to nie jest dobre połączenie. Chociaż na początku myślałem na takim właśnie zestawem. Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: WOJTEK24 » 08 sty 2016, 15:44

U mnie Kap Lopezy były z dwoma innymi gatunkami proporczykowców + Lśniącoczki + kilka gupików i fktycznie z tej całej ekipy najbardziej agresywne były Kap Lopezy przy czym agresja w stosunku do innych ryb objawiała się głównie poprzez niezbyt natrętne odganianie natomiast w stosunku do siebie były dosyć agresywne ... może kiedyś wrzucę film bójki dwóch KLów
  • 1

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: radko » 08 sty 2016, 21:17

Jeżeli można. Ja bym bardziej obawiał się tego, że z uwagi naróżnicę w rozmiarach obu gatunków (kap i szczupieńczyki) ciężko z podawaniem pokarmów.
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: WOJTEK24 » 09 sty 2016, 16:44

Radko, nie to że odważam sie z Tobą polemizować (wiem iż wiedza Twoja bez dwóch zdań jest większa niż moja), ale dlaczego piszesz o różnicy w gabarytach ?? Szczupieńczyk karłowaty dorasta do 4-4,5 cm natomiast KL to ok 5 cm ryby. Różnica w dorosłych rybkach jest więc niewielka. Bardziej bym się obawiał temperatur gdzie dla KL 25st to jest takie górne optimum, przy temperaturze dla szczupieńczyka startującej od 24. Oczywiście wiem że KL może ciągnąc nawet przy 32st ale z tego co juz wiem lepiej żeby to były chwilowe wahnięcia temperatur.

PS.
Czy swoje KL kupiłeś tuz przed Nowym Rokiem w Kameleonie?
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Proporczykowiec z Kap Lopez

autor: radko » 09 sty 2016, 17:20

Może i obie dorastają do 5cm, ale budowa ciała (otwór gębowy, zwany czasem paszczą) nie do porównania...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'