[156l] Malezyjski czarny strumień

Masz akwarium z biotopem azjatyckim? Pochwal się!

[156l] Malezyjski czarny strumień

autor: Christo » 14 sty 2014, 00:58

Witam wszystkich. Miewan poprosił mnie o zamieszczenie na Waszym forum kilku moich baniek, więc bez zbędnego glindzenia przechodzę do rzeczy. Są to akwaria utrzymane w charakterze biotopu, więc jeśli komuś taka tematyka jest bliska, być może się nimi zainteresuje.

Malezyjski czarny strumień

Akwarium zalane i zarybione 15 września 2013 r.

Pojemność: 156l (netto 120l)
Wymiary: 91x49x35h
Oświetlenie: żarówka energooszczędna Kaufland classic 23W 2700K
Filtracja: Eheim classic 2213
Ogrzewanie: Jager 50W
Temperatura: 25*C
Parametry wody: Gh 3, pH 6.8
Podłoże: biały piasek kwarcowy
Dekoracje: drewno, czarne otoczaki, listowie tropikalne
Obsada: Puntius pentazona

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu


Oraz już nieistniejąca poprzedniczka "Czarnego strumienia" i jej ostatnia specyfikacja:

Akwarium zalane: sierpień 2012 r., zarybione: 18 października 2012 r.

Pojemność: 180l (netto 150l)
Wymiary: 100x45x40h
Oświetlenie: żarówka energooszczędna 11W
Filtracja: Eheim classic 2011, wewnętrzny Aqua Szut turbo 8W
Ogrzewanie: Jager 50W
Temperatura: 25*C
Parametry wody: Gh 4, pH 6.7
Podłoże: biały piasek kwarcowy
Dekoracje: drewno, czarne otoczaki
Obsada: Puntius pentazona

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

pozdrawiam
Christo
  • 1

Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, 11:20 przez Christo, łącznie zmieniany 1 raz
Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: alek » 14 sty 2014, 08:00

Widziałem już wcześniej te zbiorniki.
Mistrzostwo świata. Tak powinny wyglądać zbiorniki naturalne.
Christo wstawiaj następne zdjęcia kolejnych akwariów.
Czekam na "Bagna Malezji"
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: woytek » 14 sty 2014, 08:24

Witaj w klubie akwarystyki naturalnej,aranże robisz świetne
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: miewan » 14 sty 2014, 08:29

Christo, cieszę się, że skorzystałeś z mojego zaproszenia, nie będę specjalnie "wazelinił", ale Twoje prace jak dla mnie to mistrzostwo Polski "biotopowego aquascapingu" warte przedstawienia nie tylko wąskiej ( acz jednocześnie szerokiej i aktywnej ) grupie miłośników pielęgnic.
Twoje inne szkiełka (mam nadzieję, że też je pokarzesz) "Na bagnach Malezji", "Forgotten pool" z wykorzystaniem martwych traw, czy "Zastoiska Malezji" z niespotykanym dotąd aranżem podłoża zapewne nie jednego doprowadzą o szukanie szczęk na podłodze.
Nie ukrywam, ze rozmawiałem z paroma naszymi userami, którzy widzieli ich prezentacje na cichlidae.pl i w większości są pod ogromnym wrażeniem.
Tyle, że z tego wszystkiego najważniejsze jest to, że Twoje pojmowanie "prowadzenia baniaczka" wykracza poza "cukierkowy" stereotyp salonowego akwa, a nie ukrywam, że jest to zbieżne z moim (tyle,że niewykonalnym) wyobrażeniem jak powinno się "konstruować" wnętrza naszych "kałużek" ( choć osobiście wolę kamienie) .
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: Seban » 25 sty 2014, 22:06

Najwspanialsze szkiełka jakie widziałem. Gratuluję umiejętności odwzorowania natury.
Mam dwa pytania. Czarne otoczaki, co to za kamień/minerał? W jaki sposób preparowałeś wodę? Czy używałeś do tego kory olchy czarnej? Jeżeli tak, to w jaki sposób przy tak ciemnej wodzie udało Ci się uzyskać tak wysokie pH? U mnie olcha zbija pH do 6,0 i w dól, nawet do 4,9.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: Christo » 26 sty 2014, 09:30

Otoczaki są tak naprawdę bardzo mocno granatowe - w naturze trudno o idealną czerń. Kupiłem je w Obi (jako czarne). Minerał? nie mam pojęcia. ;) Woda to w większości RO. Parzę wywar z szyszek olchy (chyba czarnej), tylko dla kolorku. pH aż tak mnie nie interesuje. Dolewam tylko niewielkie ilości i napowietrzam wodę stąd pewnie stosunkowo wysokie ph, po za tym woda to nie czyste RO. :)
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: Seban » 26 sty 2014, 12:10

Skoro pH za bardzo Cię nie interesuje to pewnie nie prowadziłeś takich obserwacji. Mimo wszystko zapytam.
Czy podczas podmian/dolewek utrzymując stały kolor, miałeś wahania pH? Jeżeli tak, to w jakim zakresie?
Próbowałem kiedyś utrzymać stałe pH na poziomie 6, w około 30l. Operowałem tylko korą olchy czarnej i miałem problem. Po około 2 miesiącach się zniechęciłem. pH skakało w zakresie od 6,4 do 5,2.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: Christo » 26 sty 2014, 16:53

Niestety nie robię obserwacji. W ogóle niespecjalnie sumiennie wykonuję testy. Raczej staram się tak wszystko złożyć aby nie musieć ich robić. No może czasem zrobię ze 2-3 żeby po starcie zbiornika czy jakiś ważnych zmianach widzieć tendencję.

30l to trochę mało - przydałby się większy zbiornik. Czytałem że wystarczy czyste RO oraz dodatek torfu i pH w bańce stoi na 6.0, ale tylko czytałem więc jeśli chcesz to testować, to lepiej na początku bez ryb.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: [156l] Malezyjski czarny strumień

autor: Seban » 26 sty 2014, 22:07

Nie miałem większej wolnej szklanki. Testy robiłem bez zwierzaków. Polikwidowałem już wszystkie szkiełka z L. Obecnie szykuję się do jednego większego z 12 szt. p. nattereri i 2 szt. p. cariba (koniecznie żółtobrzuche). Tu już nie potrzebuję aż tak stabilnego pH.

Przepraszam za OT. Wracając do Twoich baniaczków, jeszcze raz gratuluję wiedzy, wyobraźni i cierpliwości. Prawdziwe arcydzieła.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'