[600l] Moje 600 litrów a biotop Azjatycki

Masz akwarium z biotopem azjatyckim? Pochwal się!

Re: [600l] Moje 600 litrów a biotop Azjatycki

autor: adams2121 » 24 lip 2017, 20:48

Jako Dodatek, tło dla reszty, taki wypełniacz będący wszędzie.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [600l] Moje 600 litrów a biotop Azjatycki

autor: ManiaPI » 25 lip 2017, 09:50

może pomogę?
miałem pseudoazje w podobnym zbiorniku(175 x 55 x55)
na dno bocje ( do wyboru "najładniejsze wspaniałe-duże ale łagodne , albo mniejsze lohachata ,striatta, albo mikrusa karłowatą )
tygrysie też świetne tylko charakterne- właściwie to złośliwe mendy i raczej do większych ryb- w sumie to chyba nie polecam x) )
rośliny niszczą ale to pod wpływem niedopasowanej diety, braku kryjówek i małej ilości roślin(pierzastych nie tykają tak jak anubiasów i microzoriów
lubią dziurawić echinodorusy. krypcie ... nie pamiętam ale miałem ich sporo więc nawet jak coś robiły to nie było to spektakularne.
jak dasz piasek to mułojady, nie zawsze widoczne(jak się zadomowia to owszem widać) ale ryja jak krety i świetnie wzruszają dno.
brzanki sumatra , purpurowa , mszysta - podobne z wyglądu i temperamentu choć sumatra najaktywniejsza, moja uwaga stado min 20 szt w mniejszym maja głupawkę i zaczepiają inne ryby w większym zajmują się sobą.
brzanki różowe stadko kolorowo i ruchliwie spokojne. rosną spore!
oczywiście z brzanek można jeszcze odeską, wielkołuską, czy denisoni( tej nie miałem nigdy ale ładna :) ) wszystko zależy od preferencji.
na górę danio malabarskie dorosłe są piękne i bardzo ruchliwe .
gurami stadko mozajkowych ( współżyją w miarę zgodnie, albo dwuplamiste, marmurkowe , złote... współżycie zależy od osobników trafi się menda i będzie młócka.
labeo ( podobno jeden - ja miałem 5szt. zbiornik zarośnięty i zagracony patykami , owszem tłuka się ale po obraniu rewirów tolerowały się 3 szt. dwa bez rewirów wiecznie przeganiane .żre glony - ale nic spektakularnego. pasjami gania kosiarki.
wielkopłetw wspaniały- straszny gbur i rozrabiaka, jak ma gniazdo to odgania ale przy brzankach i danio jego ślimakowate tempo nie robi na nich wrażenia.
kosiarki- taki "czyściciel" jak są młode to owszem żrą glony namiętnie starsze były pierwsze do karmy .
glonojad syjamski duży i jak samotny to wredny. tłucze się z labeo i gania kosiarki.
miałem też piskorki ( widuje się je rzadziej niż mułojady)
brzanki titeya - spokojna drobna nie tworzy ławicy.
danio pręgowane i lamparcie -ryby świetne w większym akwarium musi byc pokaźne stado bo za bardzo nie imponują wielkością za to nie maja opcji standby( tak jak malabary)
prętniki - ładne spokojne w dużym zbiorniku giną (wizualnie)

może trochę chaotycznie , ale mam nadzieję że pomoże ( uwaga nie wszystkie te ryby były w akwa jednocześnie!!)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: [600l] Moje 600 litrów a biotop Azjatycki

autor: Michał3333 » 25 lip 2017, 10:33

Hmmm. Dziękuje bardzo za pomoc i sugestie. Temat na pewno do przemyślenia. Muszę dobrze przemyśleć obsadę żeby później niczego nie zmieniać i nie żałować. Na pewno będę chciał mieć mniej ryb niż za dużo:)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2017, 09:32
Lokalizacja: Łódź
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [600l] Moje 600 litrów a biotop Azjatycki

autor: Seban » 27 lip 2017, 19:58

Przepraszam ale praca zawodowa mnie wyautowała w wakacje z forum. Pytając o temperaturę rzeczywiście miałem na myśli channki. Przy temperaturze, którą podałeś to tylko tropikalne. Subtropikalne odpadają. Skoro napisałeś, że chcesz mniejsze ryby, to channki odpadają.
Co rozumiesz pod pojęciem biotop Azji? Już chyba ktoś o to pytał. Czy chodzi Ci o kontynent czy kontynent i jego obrzeża, czy jakiś region, czy konkretnie rzeka? Czy biotop chcesz zachować jedynie co do fauny, czy również flora ma się w nim mieścić? 600l to średniej wielkości akwarium. Dlatego można wpuścić coś średniego, czyli max do 25cm - 30cm. Jeżeli ma to być drobnica to odpowiednia ilość. Jestem za sporą ilością maluchów i stopniową redukcją składu. Pisałeś o brzankach sumatrzańskich i bocjach wspaniałych. Moja propozycja to 250 szt. brzanki i 50 szt bocji. Mówimy oczywiście o młodych osobnikach. Z bocjami może być różnie. Biorąc maluchy trzeba się liczyć, że 50% padnie. Oby nie. Może uda Ci się utrzymać wszystkie. Gdy będą rosły stopniowo zredukujesz ilość. Z odsprzedaniem bocji wspaniałej nie ma problemu. Maluchy kupisz tanio, a jak podrosną, sprzedaż za taką samą cenę lub ciut więcej i pójdą jak świeże bułeczki. Ostatecznie pozostałbym przy max 6-10szt. Bo dorosłe bocje to takie ładne karpie. Dorosłe brzanki to jakoś 50 - 80 szt. W takim litrażu. Końcową ilość brzanek strzelam. Nigdy nie widziałem dorosłych w średnim szkle. Największe szkło jakie z nimi widziałem to 240l i około 45 szt. Moim zdaniem było ciut ciasno. Może za dużo roślin tam było. Gdybyś jednak zainteresował się czymś innym to podam Ci najkrótszą listę, którą przygotował mi Drago na innym forum. To jest lista tylko z rzeki Brahmapura.
Beloniformes
Belonidae
Xenentodon cancila
Clupeiformes
Clupeidae
Gudusia chapra
Corica soborna
Engraulidae
Setipinna phasa
Cypriniformes
Balitoridae
Acanthocobitis botia
Cobitidae
Botia dario
Botia lohachata
Lepidocephalichthys guntea
Lepidocephalichthys irrorata
Somileptus gongota
Cyprinidae
Amblypharyngodon mola
Cabdio morar
Gibelion catla
Esomus danricus
Labeo angra
Labeo bata
Labeo rohita
Cirrhinus reba
Osteobrama cotio
Puntius chola
Puntius sarana
Puntius sophore
Puntius ticto
Salmophasia bacaila
Salmophasia phulo
Osteoglossiformes
Notopteridae
Chitala chitala
Notopterus notopterus
Perciformes
Ambassidae
Chanda nama
Parambassis lala
Parambassis ranga
Anabantidae
Anabas testudineus
Channidae
Channa punctata
Channa striata
Gobiidae
Glossogobius giuris
Mastacembelidae
Macrognathus aculeatus
Mastacembelus armatus
Mastacembelus pancalus
Mugilidae
Rhinomugil corsula
Badidae
Badis badis
Osphronemidae
Trichogaster chuna
Trichogaster fasciata
Trichogaster lalius
Siluriformes
Bagridae
Mystus cavasius
Mystus tengara
Mystus vittatus
Rita rita
Sperata aor
Sperata seenghala
Clariidae
Clarias batrachus
Heteropneustidae
Heteropneustes fossilis
Schilbeidae
Ailia coila
Clupisoma garua
Eutropiichthys vacha
Neotropius atherinoides
Siluridae
Ompok bimaculatus
Ompok pabda
Wallago attu
Bagariidae
Bagarius bagarius
Sisoridae
Gagata cenia
Glyptothorax telchitta
Synbranchiformes
Synbranchidae
Monopterus cuchia
Tetraodontiformes
Tetraodontidae
Tetraodon cutcutia
A gdyby to poszerzyć do stanu Assam, to masz do wyboru ponad 210 gatunków.

A może jakiś kolec przypadnie Ci do gustu.
Pao abei
Pao baileyi
Pao bergii
Pao brevirostris
Pao cambodgiensis
Pao cochinchinensis
Pao fangi
Pao hilgendorfii
Pao leiurus
Pao ocellaris
Pao palembangensis
Pao suvattii
Pao turgidus

Post wyżej Mariusz podał Ci przykłady tego co miał. Najlepiej sugerować się tym co ktoś opisze. Nie są to wtedy anonimowe opisy z netu tylko przerobione gatunki na rzeczywistym sprzęcie i parametrach. Zawsze możesz podpytać taką osobę o więcej szczegółów. Z drugiej strony, czasem fajnie spróbować z czymś, co nie jest pospolite i samemu przecierać szlak. Przy tej opcji, trzeba jednak zarezerwować sobie trochę czasu (przynajmniej na początku) na głębszą obserwację i poszukiwanie informacji o naturalnym miejscu występowania danego gatunku.
  • 2

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'