Sposób na upały

Tutaj możesz porozmawiać na temat wszelkich aspektów technicznych dot. akwarium. Skonstruowałeś coś sam, pochwal się tym!

Re: Sposób na upały

autor: Inc0 » 07 cze 2015, 17:07

miewan pisze:Jakoś nie chce mi się wierzyć, że stosowne przez Was grzałki nie mają termostatów. Powiedzcie mi więc jaki sens ma odłączanie ich lub eliminacja z wody, przecież przy dużej ciepłocie wody powyżej nastawu i tak się nie załączą.


Oczywiście ze grzałki jakie mam posiadają termoregulatory i stosuje je tam gdzie zachodzi taka potrzeba a tam gdzie potrzeby nie ma ..jeden grat mniej w akwarium :) . Krewetki jakie posiadam zwłaszcza cardinia catonensis lubią wodę chłodną optymalna 21-23C czyli temperatura pokojowa jaka zazwyczaj utrzymuje sie w okresie grzewczym /zimowym w naszych domach/mieszkaniach dlatego rezygnacja z grzałek jest uzasadniona ( awaria termostatu= zupa krewetkowa) ale ofc nie jest przymusowa. O ile w zimie może się przytrafić że temperatura w akwarium spadnie poniżej 21C to nadal tym krewetkom nie zagraża dopiero poniżej 18C zaczynam się martwić:) .Latem przy wymaganej temperaturze w tych akwariach na poziomie max 24-25C powyżej 27C zaczynają odwalać telson( optymalnie 21-23C) potrzebne jest chłodzenie nie grzanie.
Nie będę polemizować czy utrzymywanie stałej temperatury +/-1C przez cała dobę 365dni w roku jest korzystne dla zdrowia ryb/krewetek. W naturalnym środowisku występują sezonowe i dobowe wahania temperatury.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: rudy102 » 07 cze 2015, 18:50

Moja grzałka włączała się na kilka minut co jakiś czas. Choć temperatura powietrza w domu i w akwarium są zbliżone to się grzało wodę. Teraz spadła o 1 stopień id tej z grzałką. Grzałka nadal w baniaku. Tylko nie pod prądem. Świetlówki wystarczą. I tak już któryś rok. Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: adams2121 » 08 cze 2015, 10:00

To ja napisze coś przekornego, co zauważyłem od powrotu z AJ .
Dysponuje od tego czasu termometrem dokładnym wewnetrznym firmy ....... X , jako że urządzenie jest nowe no to testy.
To co zaobserwowalem trochę mnie przeraża to skoki temperatury do 10 stopni w ciągu doby , ryby nie chorują, ich kondycja jest ok .

Grzałka włącza się jak chce - z moich obserwacji - ma pół roku . Eheim jager Kalibracji ok wskazania term. Zew. Nigdy tego nie ukazały od tygodnia to obserwuje .
Najniższa to ok 20 Max 31 prawie

Dziwi mnie to że grzałka przy 21 się wlaczala i wylaczala zamiast grzać do oporu do 25. Przy 30 tak samo zamiast nie włączać się w ogóle

Co o tym sądzicie - to że stałej temp. W ciągu roku nie ma w akwarium to wiem , za inco popieram w akwarium w ciągu roku nie ma takich samych warunków, za dużo jest czynników aby tak bylo ;)

Co z tym faktem ?
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: Inc0 » 08 cze 2015, 10:52

Może masz walnięty termoregulator w grzałce skoki temperatury o 10C w ciągu doby wydaja mi się mało realne no chyba ze w małym baniaku wystawionym na silny wpływ warunków zewnętrznych np: parapet od nasłonecznionej strony a w nocy otwarte okno w bezpośrednim sąsiedztwie akwarium .Zasada jest taka że im większe akwaria tym są mniej wrażliwe na wahania temperatur .Termometry "naklejkowe" ..mam o nich zdanie nie najlepsze to gadżet który jest nieprecyzyjny i zawodny najpewniejszy jest termometr tradycyjny alkoholowy owszem może być nie dokładny i często jest ale zwykle nie więcej niż 1C .
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: adams2121 » 08 cze 2015, 14:46

Kupiłem termometr wewnętrzny na AJ tydzień temu i od tamtej pory widuje skoki , w niedzielę taki był skok z rana 35 (30 w akwarium ) ok 10:00 po 16 ok 24 i w dół ok 21 :00 do 21 stopni w akwarium

W 750 litrach. Po wyjęciu termometru raptownie w dół do temp 25 st. otoczenia. Termometr aquamedic z dokładnością do 0,1 sprawny
Akwarium odkryte , jedynym powodem - oświetlenie Ok 150 w w sumie 108 w św t5 ok 40 w led
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: BRO » 08 cze 2015, 18:11

A ten termometr jest ok....? Masz inny?
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: Inc0 » 08 cze 2015, 18:26

troche z fizyka zawsze byłem na bakier ale cos mi swita ze woda musi pochłonac naprawde duzo energi na jednostke objetosci żeby sie temperatura podniosła o 1C ewidentnie cos jest nie tak albo z grzałka albo z termometrem włóż obok niego taki najzwyklejszy szklany i porównaj odczyty. jesli beda bardzo zblizone to wszystko bedzie wskazywac na ogrzewanie, odłacz grzałke ( jesli to nie zagraza obsadzie temperatura na poziomie 23-25C ) i obserwuj temperature na obu termometrach
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: adams2121 » 10 cze 2015, 18:05

Sprawdzałem go - wydaje się ok , po wyjęciu w krótki czas doszedł z powrotem do temp. pokoju ok 25 st. Po włożeniu wracał do poprzedniej wartości i tak kilkakrotnie . Porównanie do pokojowego - wskazania prawie te same.
Niedziela była strasznie gorąca + okno a otwarte na uchylne+ południe pokój i myślę że lato może być problemem mimo wentylatora 110 cm na środku pomieszczenia ( odpalony na min.)

Reszta akwariów stoi w chlodniejszych miejscach na szczęście

Wczoraj było wszystko ok wieczorem doszło spowrotem do spadku temp. I była stabilna na poziomie ok 25-6 st.

Problemem też jest to że od dziś jestem w Stolicy i nie mam możliwości kontroli ;)
Żona twierdzi że temp. Jest ok dziś

W zakresie mieszkania różnica jest ok 2 st. I tak jest w akwariach - do tej pory nie było problemu

10.06.2015

dziś już wiem co było przyczyną
po tygodniu pracy w akwarium termometr się rozszczelnił :( - przez ten czas działał super,
coś krótko wytrzymał - przy kolejnej wizycie w stolicy zawiozę na wymianę, reklamacje , etc.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: Christo » 14 cze 2015, 19:17

Dzisiaj uznałem już, że warto skorzystać z wiatraka. Chłodzi ładnie - spada o stopień na godzinę. Grzałki mam wyłączone od 1 czerwca (w zeszłym roku od 1 maja) i w większości całkiem wyjęte.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: adams2121 » 03 lip 2015, 14:47

A jak teraz

U mnie 2 życie termometru wcześniej opisanego , od wczoraj wskazuje temp. W zbiorniku 25.5: 25.9 w tym zakresie
Po zalaniu osuszylem wymienilem bakterie i działa póki co

niestety dupa dupa
termometr idzie na gwarancje - rozszczelnił się po raz drugi , koniec zabawy
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'