Sposób na upały

Tutaj możesz porozmawiać na temat wszelkich aspektów technicznych dot. akwarium. Skonstruowałeś coś sam, pochwal się tym!

Sposób na upały

autor: Christo » 03 sie 2014, 09:51

Witam.

Wyciągnąłem wnioski z zeszłorocznej katastrofy, kiedy to straciłem znaczną część obsady i tym razem już się zabezpieczyłem. Początkowo myślałem nad wentylatorami komputerowymi lub łazienkowymi. Większość właśnie takie stosuje.

http://forum.klub-malawi.pl/chlodzenie-t23726.html

Ostatecznie postawiłem na najzwyklejsze, gotowe biurkowe o mocy 15 W z OBI i wtłaczanie powietrza do akwarium, a nie jego odsysanie. Mają nawet prawie akwarystycznego klipsa, który przydaje się do instalacji.

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Powyżej zbiornik ("Forgotten pool") 175l (wody netto 150), udało mi się zejść z 29*C do 25.


Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

To czy wtłaczamy czy odsysamy nie ma chyba większego znaczenia (chyba że dla żywotności samego urządzenia). Wentylator wtłacza powietrze z prawej strony zbiornika, a wylatuje ono przez szparę z lewej. Pod ręką czuć wyraźny ruch powietrza.


Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Ten zbiornik ("Malezyjski czarny strumień") ma nominalnie 156l i zawiera 120l wody. Na razie udało mi się zejść z 29 do 26*C.


Wentylatory wyłączam na noc. Do rana temperatura rośnie o jeden stopień, więc można powiedzieć, że nie wykorzystuję jeszcze pełni ich możliwości. Robię tak ponieważ jestem zupełnie zadowolony z wyników, a nie chcę też dopuścić do zbytnich skoków temperatur (na razie nie zdecydowałem się jeszcze na zakup odwróconego termoregulatora). Jedynym minusem jest widoczny gołym okiem nawet dobowy ubytek wody. Najważniejsze że zabezpieczyłem dwa najbardziej zagrożone zbiorniki przed dzisiejszym i jutrzejszym piekłem.

Polecam każdemu takie proste, gotowe i niedrogie rozwiązanie. Choć może dla tych z firmowymi pokrywami może nie będzie zbyt wygodne, to z drugiej strony dla bezpieczeństwa ryb, chyba warto na parę dni zrezygnować z części estetyki. ;)

pozdrawiam
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: woytek » 03 sie 2014, 10:04

Pomysł dobry :idea: .Osobiście stosuje podobne rozwiązanie :czil: ,klapy w akwarium mam uchylone o 10cm i z odległości ok 2m.dmucha powietrze wentylator biurowy (35cm średnica/40W),ustawiony na prace wahadłową.Temp. w zbiorniku bez wentylacji przy oświetleniu 10h/d 3x24w/t5 wynoiła 33°C z wentylacją 28°C.Druga kożyść :smiech4: :chomosapiens też cieszą się :taniec1: z posiadania wentylatora :lolz1: .
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Sposób na upały

autor: Christo » 03 sie 2014, 10:30

woytek pisze: z odległości ok 2m.dmucha powietrze wentylator biurowy (35cm średnica/40W),ustawiony na prace wahadłową.


Też mam taki, ale dmucha na mnie... :D

...bez pracy wahadłowej. :czil:
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: miewan » 03 sie 2014, 10:47

U mnie jak dotąd ( zresztą w tamtym roku też tak było) temperatura wody została na poziomie 26 st.C, najprawdopodobniej jest to związane z faktem, że zbiornik znajduje się we wschodniej części mieszkania i największą aktywność słońca w okno mam tylko około 9 potem przesuwa się, by w południe palić w przeciwległej części mieszkania.
Po południu słońce przechodzi na drugą część bloku ( mieszkania jednostronne) i wali w okna fritza i naszego nowego sąsiada z bloku Alka :smiech4:
Dodatkowo zbiornik mam ustawiony na ścianie z oknem jednak poniżej jego linii, oddalony o ok.50 cm od ściany, słońce wpada jedynie przez sporą dziurę w tyle pokrywy.
Mam tak ustawioną cyrkulację ( 3 punktową), że każda z nich działa na taflę - silna fala ok. 2-3 cm ze "ściśniętego" wyjścia 2075 i ok 2 cm "wzburzenie" z falownika koralii 1600, plus wirek z zaciągu skim 350 ( od środy będzie to tunze 3162), a oświetlenie jedynie ledowe ( GU 10).
Jednostronne mieszkanie ( odwrócone L ) ma wadę w postaci trudności z przeciągiem, jednak okno w pokoju z akwa jest obecnie chronicznie pionowo uchylone, podobnie jak "pokrywka karmiąca" w pokrywie na jej wysokości w odległości około 30 cm mam ustawiony 50W wentylator kolumnowy, ale skierowany od akwarium na mieszkanie, na szczęście po przekątnej ( w łazience ) mam otwarte okienko, które jakiś ciąg jest w stanie zrobić ( drzwi do łazienki z uwagi na psa i tak są otwarte). "Drzwi" balkonowe ( wschodni otwierany dopiero po 17, południowy w nocy i do 7, następnie po 16) w godzinach największej aktywności słońca mam zamknięte.
Wobec faktycznego "wgłębienia" praktycznie wszystkich okien w cieniu balkonu sąsiada z góry, w mieszkaniu bezpośrednie słońce mam tylko bardzo rano kiedy nie jest tak gorąco. Przez resztę dnia okna są zamknięte (prócz tego z pokoju z akwarium i łazienki) lub jedynie uchylone, to pozwala na utrzymywanie znośnej temperatury w mieszkaniu, ale też nie powoduje "gotowania" w baniaku.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: krzysiek » 03 sie 2014, 10:51

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

w baniaczku temperatura 26 stopni :taniec1: jedyny mankament pobór prądu 1000W
  • 0

jakieś 412l
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 390
Rejestracja: 27 wrz 2013, 18:41
Lokalizacja: Białystok/Broniewskiego
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: adams2121 » 03 sie 2014, 19:58

u mnie w 200l w upał dzisiejszy tylko 27/28 w dużej pokrywie mam dwie dziury średnicy 65 mm do naturalnej wymiany powietrza, w kotniku odkrytym 25/26 a u dziecka w 80l 25 cały czas - akwarium też odkryte- w dużym pokoju mam prawie centralnie wentylator 110cm na suficie do wymiany powietrza w dzisiejszy upał tylko 26 stopni. dwa szachty wentylacyjne mam otwarte plus oddzielny w kuchni - dzisiejszy upał na kacu po wczorajszym :czil: :czil: :czil: bez problemu
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: thaz » 03 sie 2014, 21:18

U mnie w domowym masakra, non stop ~29'C... wszystko pootwierane :(
Ekipa nie wygląda źle....
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Sposób na upały

autor: miewan » 02 cze 2015, 20:57

I jak upały zaskoczyły akwarystów ? x) :evil
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Sposób na upały

autor: thaz » 02 cze 2015, 21:02

No zaczyna się :) Grzałki powyjmowane, staram się jakoś wietrzyć :P
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Sposób na upały

autor: miewan » 02 cze 2015, 21:04

A ja nic :whistle , tylko decybeli w "gołębniku" więcej :zły
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'