kalibracja grzałki eheim jageer

Tutaj możesz porozmawiać na temat wszelkich aspektów technicznych dot. akwarium. Skonstruowałeś coś sam, pochwal się tym!

Re: kalibracja grzałki eheim jageer

autor: andrzejken » 05 lut 2021, 11:16

No tak, chociaż między 2 a 3 punktem trzeba by wiedzieć jakie ma być ustawienia 'na początek' nie pamiętam jak to było -dla czego, to opiszę .Wczoraj byłem jeszcze przed południem (akwa 120l i grzałka 100w) i miał grzałkę przekręconą na 30 'C. , a termometr pokazywał 24,2'C .Wyjąłem grzałkę (odłączona była od paru godzin) ,wypośrodkowałem czerwony wskaźnik na środek zaślepki a niebieski dałem na minimum. Wsadziłem grzałkę i po pół godziny przekręciłem niebieskim żeby czerwony wskaźnik pokazywał 26'C. Po jakimś czasie grzałka zaczęła się załączać co jakiś czas na około 3 minuty(dziwne) ,ale się włączała, co jaki czas to nie sprawdzałem. Temp. wzrosła do około 24,5'C. 24h już raczej upłynęły więc przekręcił (jak kazałem) niebieski pierścień pod czerwony wskaźnik 27'C. a następnie czerwony do niebieskiego (na wyjętej wtyczce ,taki opis w papierowej instrukcji 'Regulacja dodatkowa').Teraz dzwonił że grzałka się ani razu nie włączyła od 2,5h ,a temperatura spadła o 0,1. Dziwne. Jeszcze raz regulować czy grzała padła?
Przy tym wszystkim nie zauważyłem że moje eheimy też nie trzymają 26,5'C (mam 25,6),a w jednej widać w połowie odległości od światła do góry szkła parę wodną -xxxx by to,a bestia z północy znowu nadchodzi.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: kalibracja grzałki eheim jageer

autor: adams2121 » 05 lut 2021, 11:39

MAM zroszenie od kilku lat i problemu brak. Choć ma zimę grzałkę wyłączam. Mam ciepło u siebie.
Jeśli na gwarancji - reklamuj.

Co do kalibracji.
Termometrem mierzysz temperature w akwarium. Czerwonym pierścieniem ustawiasz ja na temperaturę wskazana przez termometr, następnie niebieskim dochodzisz do czerwonego i zostawiasz na 24h. Po tym czasie niebieskim ustawiasz temperaturę jaka chcesz.
Najważniejsza sprawa nie ruszać potem czerwonego okręgu - rozkalibrowana grzalka.

Różnica pomiaru i wskazań termometru może wystąpić. Błąd pomiarowy.

W najnowszych grzalkach zniknął ten problem kalibracji.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: kalibracja grzałki eheim jageer

autor: andrzejken » 06 lut 2021, 16:21

U mnie i kolegi jest akwarium przy zewnętrznej ścianie i teraz to ledwie daje radę- ja mam 126l akwarium i grzałkę 75w i 50w. Przy mrozach niestety jest problem. Myślę o jakiejś cienkiej tekturze czy styropianie, ale i tak zostaje filtr zewnętrzny z rurkami.

Co do kalibracji to robiłem jak to opisane w instrukcji tylko nie wiem jakie ustawienia na początek przyjąć jak on miał temperaturę prawie na maxa -odkręcić na minimum,czy też odłączyć na parę godzin? Teraz spadła prawie na 42'C , a znalazłem w internecie że wyjściowa to 26'C .Zrobię jak podpowiadasz -może będzie ok. A po tym jak przesuną niebieski krążek na wyższą temp, to załącza się jeszcze rzadziej i na krócej...
Myślę też żeby pożyczyć mu zapasowej tetry -niestety 50w- i sprawdzić we flakonie czy w ogóle grzeje.

Tak więc sprawdziłem we flakoniku -grzeje- to dobra wiadomość. Zanim po południu obejrzę ze znajomym skoki przy grzańcu -schodziłem grzałkę, poobracałem pierścień niebieski i poprzesuwałem czerwony. Jako ustawienie wyjściowe będzie 24'C bo takie teraz ma w akwarium(po ustawieniu czerwonego na środku z niebieskim wychodzi 26'C ,ale niższe temperatury są nieistotne).Grzałka się znowu na zewnątrz schłodzi. Dam z godzinę w akwarium, przestawię na 26'C i zostanie tak do jutra wieczór. Mam nadzieję że to wystarczy bo swoimi muszę się zająć.
Jako że skali brakuje do podnoszenia temperatury to poszukałem i w/g tych filmików czerwona strzałka nie ma rzeczywistego wpływu na termostat a jedynie kalibruje wskazania grzałki.
https://www.youtube.com/watch?v=aPuvWFy ... =emb_title
https://www.youtube.com/watch?v=wFK-7lT0dUY&t=3s https://www.youtube.com/watch?v=dFBEvKXqXBI
które można skorygować bardziej
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'