Projekt belki na diodach power led 72 w

Tutaj możesz porozmawiać na temat wszelkich aspektów technicznych dot. akwarium. Skonstruowałeś coś sam, pochwal się tym!

Re: Projekt belki na diodach power led 72 w

autor: marcin » 10 lut 2021, 19:05

jurkin pisze:Muwisz o P4115H?


tak dokladnie max na 30v a jedna dioda ma 3v-3.5v czyli max 10 na draiver
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Projekt belki na diodach power led 72 w

autor: jurkin » 10 lut 2021, 20:09

Cytat z wcześniej podlinkowanego tematu
Jak dasz 32-36V to nie dasz już drivera P4115H bo on tylko do 30V pracuje

natomiast jak dasz zasilacz 24V i na nim jest potencjometr co na mierniku obniżysz do 23,1V to podłączysz 7 diodek w szeregu i na każdy szeregu

Następna kwestia driver obsługuje max 14 diodek power led 1 watowych to jeden wystarczy na 2 szeregi lub jak finanse pozwolą to na każdy szereg osobno.

I tu bym zaprzestał kombinacji 24Volty 120-150 Wat i drivery P4115H oraz po 7 sztuk na szereg diodek

policz poczytaj jeszcze raz parametry i najważniejsze narysuj schemacik a będzie sukces

Tak podłączyłem i działa.
Nie podłączasz 14 szt, a dwa szeregi po siedem, wtedy Volty jakoś inaczej się liczą, chyba.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Projekt belki na diodach power led 72 w

autor: marcin » 10 lut 2021, 20:30

jurkin pisze:Cytat z wcześniej podlinkowanego tematu
Jak dasz 32-36V to nie dasz już drivera P4115H bo on tylko do 30V pracuje

natomiast jak dasz zasilacz 24V i na nim jest potencjometr co na mierniku obniżysz do 23,1V to podłączysz 7 diodek w szeregu i na każdy szeregu

Następna kwestia driver obsługuje max 14 diodek power led 1 watowych to jeden wystarczy na 2 szeregi lub jak finanse pozwolą to na każdy szereg osobno.

I tu bym zaprzestał kombinacji 24Volty 120-150 Wat i drivery P4115H oraz po 7 sztuk na szereg diodek

policz poczytaj jeszcze raz parametry i najważniejsze narysuj schemacik a będzie sukces

Tak podłączyłem i działa.
Nie podłączasz 14 szt, a dwa szeregi po siedem, wtedy Volty jakoś inaczej się liczą, chyba.

co osoba to inna opinia

ja dostałem taka informacje na temat podłączenia


Nie - nie możesz tego tak podłączyć . Wspomniałeś że ma być użyty TC420. Ten sterownik przeznaczony jest na 24V a przekroczenie 25V grozi jego uszkodzeniem . 24V to w praktyce jest max.
Nie wszystkie diody mają takie same parametry. Załóżmy że Twoje diody nie będą miały większego apetytu niż owe 3,3V wobec tego 3,3V x 7diod = 23,1 czyli zostaje nadwyżka 0,9V . Teoretycznie wszystko OK lecz większość driverów/stabilizatorów potrzebuje nieco większego zapasu (zwykle 1,5- 4V).
Zastosowanie w Twoim wypadku 7 diod nie spowoduje tragedii - najwyżej driver nie zdoła ustabilizować do zadanych parametrów i diody nie osiągną założonej mocy więc w sumie dobrze - dłużej będą świecić .
Zwykle optymalną liczbą diod w łańcuchu jest 6 . Taki dobór zapewnia wspomniane wyżej 4V zapasu na regulację w pełnym zakresie. W ostateczności zależeć będzie od modelu diod które użyjesz .

O wiele istotniejsze jest połaczenie równoległe diod . Owszem, to zadziała lecz jest to ekstremalnie ryzykowny wariant . Aby to skutecznie zadziałało obydwa łąńcuchy musza być IDENTYCZNE.
LED-y nie mają charakterystyki liniowej i minimalna zmiana napięcia powoduje duże zmiany prądu .
Sprawę pogarsza również żależność prądu przewodzenia od temperatury diody .Jeśli zapewnisz wszystkim diodom identyczne warunki chłodzenia to OK- możemy ten aspekt pominąć lecz w praktyce jest to trudne (o ile w ogóle mozliwe)
To tak w skrócie i aby dale nie gmatwać musisz mieć tyle driverów ile masz łańcuchów diod czyli w konkretnym wypadku 2x tyle
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Projekt belki na diodach power led 72 w

autor: jurkin » 10 lut 2021, 21:47

Hm, to ja już nie wiem, z tekstu zrozumiałem że nie można, a potem że można?
Co prawda sterownik mam 9-36v, ale i tak zasilacz wysterowany ba 23.1v. Urzyj sześć diod na łańcuch, żeby sterownika nie obciążać, po dwa lancushy na driver, i dwa driwery na kanał, tylko na zasilaczu będziesz musiał ustawić 19.8v. Musi działać.

Edt, jednak nie, najwyżej 5 diod w łańcuchu, sterownik ma 4A na kanale.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Projekt belki na diodach power led 72 w

autor: marcin » 10 lut 2021, 21:57

jurkin pisze:Hm, to ja już nie wiem, z tekstu zrozumiałem że nie można, a potem że można?
Co prawda sterownik mam 9-36v, ale i tak zasilacz wysterowany ba 23.1v. Urzyj sześć diod na łańcuch, żeby sterownika nie obciążać, po dwa lancushy na driver, i dwa driwery na kanał, tylko na zasilaczu będziesz musiał ustawić 19.8v. Musi działać.

Edt, jednak nie, najwyżej 5 diod w łańcuchu, sterownik ma 4A na kanale.

dostałem jeszcze dwie propozycje podłączenia ale jedna mnie zaciekawiła bez drajwerów ale na innych wynalazkach osoba która mi to pokazała powiedziała ze są potrzebne podstawy elektroniczne , mniejsza oto zapytałem ze lubię się grzebać i zapytałem co jak bym se to polutował i co dalej i jak łączyć ,podobno można podłączyć więcej diod na kanał zobaczymy czy coś podpowie jeszcze w tym temacie
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Projekt belki na diodach power led 72 w

autor: marcin » 11 lut 2021, 19:01

No im dalej tym gorzej , a i dostałem jeden ciekawy patent na połączenie diod jest w tym trochę zabawy w lutowanie ale i nie potrzeba żadnych driverów i jest zapas mocy z ograniczeniem na 350ma z tego co się już dowiadywałem cenowo powiano być taniej i tak łączenie jedno ustrojstwo na 6 diod czyli musiałbym trzasnąć se 14 sztuk dostałem też wskazówki coś jak i do czego ale czekam na jeszcze jedna bardzo interesującą mnie rzecz w tym całym połączeniu, jeśli to wykluczy to dupa i chyba inwestycja w drivery :(
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'