Budowa hydroponiki do Malawi 215l

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Budowa hydroponiki do Malawi 215l

autor: Nath_147 » 06 sty 2021, 15:34

Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem zbiornika Malawi (215l) z 22 rybkami 3-4 cm. Na tą chwilę niskie NO3 utrzymuję cotygodniowymi podmianki ok 40l wody + czyszczeniem dna z resztek odchodów. Ale z czasem jak rybki podrosną może być trudniej.

Czytałem o denitryfikatorach ale to chyba nie dla mnie, a z chemii (purigen/purolite) skorzystam jak już nie będzie innego wyjścia. Najnaturalniej byłoby, gdyby NO3 redukowały rośliny, ale przy pyszczkach o roślinach w baniaku można zapomnieć i więc zainteresowałem się hydroponiką.

Rybki mam jeszcze małe, więc mam trochę czasu na zgromadzenie materiałów i uruchomienie filtra hydroponicznego. Chciałbym z wami skonsultować czy to o czym myślę ma sens i żebyście wybili mi z głowy błędy które mógłbym popełnić.

Na chwilę obecną za filtrację mechaniczno-biologiczną w akwarium odpowiada FX4 (w środku są gąbki i ceramika, wywaliłem tylko wkład węglowo-gąbkowy - bo mógł mieć wpływ na start biologii) na wejściu z prefiltrem Eheima (wypełniony watą filtracyjna zamiast gąbek) i to by dalej tak pozostało. Filtr hydroponiczny miałby wpomagać filtrację poprzez redukcję NO3 i ograniczyć wymiany wody do 1 na miesiąc.

Akwarium
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Filtr hydroponiczny chciałbym zbudować ok. 15 cm nad akwarium. Zawisłaby tam półko-skrzynka 100cm, zaś wewnątrz znajdowałaby się doniczka balkonowa 90cm. Wodę do doniczki doprowadzałaby mała zatapialna pompka np. SunSun HJ-111 200L/H (planuję umieścić ją w lewym górnym rogu akwarium – zaraz za wylotem z FX4, woda w tym miejscu powinna być wolna od zanieczyszczeń) wężami 16/12 mm lub 10/8mm na końcu zakończonymi odwróconym “U”. Wewnątrz donicy znajdowałoby się 7 koszyków na rośliny o wymiarach 11x11 cm. Z prawej strony były zainstalowany spust wody, a także po obu stronach byłyby awaryjne spusty na wypadek, gdyby jakoś zapchał się ten podstawowy lub z jakiegoś powodu woda z lewej strony nie mogła dostać się na prawą stronę doniczki.

Ponieważ akwarium znajduje się w pokoju od północnej strony, daleko od okna, myślę nad zainstalowaniem nad roślinami dodatkowego oświetlenia (może lampa na bazie taśmy LED ok. 10W https://allegro.pl/oferta/tasma-led-5050-300d-grow-wzrostu-uprawy-roslin-1m-7471411495?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_o%C5%9Bwietlenie&ev_adgr=Akcesoria+i+osprz%C4%99t+o%C5%9Bwietleniowy+oraz+%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a+%C5%9Bwiat%C5%82a&gclid=Cj0KCQiA3NX_BRDQARIsALA3fILjb0nsuZfjr3T0oPoSLzAuNOq33PLCi1oQFWIlidBMTbcFHkTr5NAaAvPCEALw_wcB

Projekt doniczki
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

I tu zaczynają się moje pytania:

1) czy zaproponowana przeze mnie pompka byłaby dobra?

2) koszyki z roślinami powinny być umieszczone na dnie doniczki czy być podwieszone na jej krawędzi?

(a) jaki powinien być poziom wody wewnątrz donicy, jeżeli koszyki będą na dnie?

(b) jaki powinien być poziom wody wewnątrz donicy, jeżeli koszyki będą podwieszone ok 4 cm od dna?

(c) czy keramzyt powinien się znajdować tylko w koszyku z rośliną czy powinien też być wysypany na dnie doniczki (jeżeli koszyki będą podwieszone)?

3) czy jak rośliny będą w osobnych koszyczkach to dawać gąbkę zabezpieczająca przed zanieczyszczeniami na wlocie i wylocie wody?

4) czy zaproponowana przeze mnie budowa doniczki jest dobra czy warto coś poprawić?

5) czy zaproponowane przeze mnie złączki do spustów będą dobre (będą nakrętki i uszczelki) czy macie propozycję lepszych?



W doniczce wstępnie panuję umieścić: Zielistka Sternberga i Skrzydłokwiat.



Skrzynka balkonowa 90cm

https://allegro.pl/oferta/skrzynka-balkonowa-90cm-podluzna-donica-dluga-6775133151
Pompka SunSun

https://allegro.pl/oferta/pompa-do-fontanny-napowietrzania-akwarium-200l-h-8919887560
Złaczki do spustów wody

https://www.castorama.pl/kolanko-rury-1-2c-gw-zew-id-1106764.html
Wąż 16/12

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/technika-co2/wezyki/clean-waz-przezroczysty-12-16mm-1m.html?gclid=CjwKCAiAudD_BRBXEiwAudakX3B4WiG4dc-1xu3kc1OQQJ0SwnNWYChQB_kekVrsZCtdhamRa3N4QRoCZ1sQAvD_BwE

Z góry dzięki za pomoc.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2021, 18:56
Lokalizacja: ŁOCHÓW
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Budowa hydroponiki do Malawi 215l

autor: adams2121 » 06 sty 2021, 16:14

Na początek.
Nie dław fx-a żadnym prefiltrem, watą, gąbka - spalisz pompę gdy się zatka zasys.
Filtr nie zaciągnie wody i będzie chodził na sucho, efekt wyżej.
Z doświadczeń własnych.

Co do hydroponiki.
Jako osoba która ułatwia sobie życie - zrezygnowałbym z hydro w twoim wykonaniu, na rzecz wsadzenia roślin bezpośrednio do wody -Samych korzeni które będą powoli zajmować ci wnętrze akwarium.

Jeśli chcesz typowe hydro - niech wypowiedzą się użytkownicy takiego rozwiązania.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Budowa hydroponiki do Malawi 215l

autor: Nath_147 » 06 sty 2021, 19:07

Czyli proponujesz np dać na akwarium pokrywę ze spienionego pcv 10mm , w niej wyciać otwory na okrągłe koszyki i umieścić tam 4-5 doniczek?

W sumie to też fajne rozwiązanie:
- odpada koniecznośc stosowania pompy
- woda nie opuszcza akwarium - pokoju nie zaleję, woda by się nie wychładzała

Musaiłbym tylko znaleźć odpowiednio wysokie doniczki. Od krawędzie akwarium do tafli wody mama 9-10 cm, na jakiej głębkokości powinnny być zanużone rosliny, co umieścić wtedy w doniczkach z roślinami - keramzyt, lawę, a może zeolit.

I ryby by się pewnie zajeły skracaniem korzeni :).

Znasz kogoś na forum co ma tak to rozwiązane? chciałbym podpatrzeć jak to wygląda od strony estetycznej :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2021, 18:56
Lokalizacja: ŁOCHÓW
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Budowa hydroponiki do Malawi 215l

autor: adams2121 » 06 sty 2021, 19:54

Może ktoś pokarze swoje rozwiązania.
Ja mam jeszcze prościej - rośliny bez pokrywy bezpośrednio w wodzie. Lub też
Mam też doniczki powieszone nad akwarium z truskawkami - aż odbija na wiosnę.

W zasadzie mam zamoczone końce roślin z korzeniami. Cześć roślin rośnie już swoim życiem.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Budowa hydroponiki do Malawi 215l

autor: gregm » 27 sty 2021, 18:10

Po co druga pompa. Wystarczy na wylocie z kubełka, na wężyku dać trójnik i zaworek, żeby zdławić ilość wody doprowadzonej do hydroponiki.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 59
Rejestracja: 13 sty 2016, 12:35
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 11
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'