hydroponika-pytania

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 05 lut 2015, 18:32

Przepraszam za post pod postem. Chciałbym jeszcze spytać o kilka rzeczy:
1 jaką pompę wybrać? Dużo dobrego czytałem o New Jet-ach tylko jakiej mocy wybrać?
2 Jak ją podłączyć,ustawić nie wiem jak to nazwać :wstyd by hydroponika stanowiła jedyną filtrację w akwarium? Tzn. chodzi mi o to jak radzić sobie z filtracją mechaniczną( nieczystościami zalegającymi na dnie)?
Akwarium będzie miało ok 700l, obsada to para płaszczek, para crenicichla oraz ok 6-7 szt. płaskoboków.
Przepraszam,że tak was męczę ale wiem że jest tu prawdziwy guru w tych sprawach :) a ja nie chcę popełnić błędów które mogły by zaszkodzić rybom tym bardziej, że to ma być jedyna filtracja.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: annaursula » 06 lut 2015, 07:39

Nie jestem guru, ale postaram się pomóc.
1. Taką pompę, która ma regulację przepływu
2. Nie znam budowy Twojego hydro. Gdybyś przedstawił schemat, byłoby łatwiej doradzać. Gąbki na wejściu i wyjściu z hydro.
Odpowiedź tak na szybko:)
  • 1

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 99
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:12
Reputacja: 26

Re: hydroponika-pytania

autor: woytek » 06 lut 2015, 10:21

Mariusz pisze:Przepraszam,że tak was męczę ale wiem że jest tu prawdziwy guru w tych sprawach a ja nie chcę popełnić błędów które mogły by zaszkodzić rybom tym bardziej, że to ma być jedyna filtracja.
Kolego lepiej trafić nie mogłeś ,Ania jest nie zwykle pomocną i cierpliwą osobą.Z jej pomocą zbudujesz doskonały system filtracyjny.
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: hydroponika-pytania

autor: alexb47 » 06 lut 2015, 13:02

W uzupełnieniu postu Ani:
Używałem i używam pomp New Jet różnej wydajności i szczerze polecam. Te o mniejszej wydajności mają regulację przepływu. Wydajność dobieraj na zasadzie 4 razy pojemność akwa brutto.
Pompę zainstaluj (na przyssawki) w zbiorniku zakładając na wlocie niezbyt gęstą gąbkę w takim miejscu, by łatwo było ją czyścić. Na początku może zbierać się sporo syfu.
Rybom nie zaszkodzisz filtracją hydroponiczną. Wszystkie nasze akwaria od pięciu lat filtrowane są tylko hydroponicznie.
Pozdrawiam
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 06 lut 2015, 20:20

Jeśli chodzi o budowę hydro to chciałem skopiować projekt Pani i męża zamieszczony na forum Arowana.pl :wstyd tyle,że bez radiatorów,a odpływ wody do akwarium zamiast kaskady wstawić w dnie a rurka umieszczona poniżej poziomu wody w akwarium. Chciałbym by hydroponika była jak najcichsza ponieważ zbiornik będzie stał w sypialni.
Czyli np.pompa New Jet 2400 + na wlocie gąbka taka jak do filtrów wewnętrznych? A wylot z pompy skierować cały przez hydro czy podzielić na dwie odnogi i jedną z nich dać w akwarium by uzyskać ruch wody?
Jeszcze jedno pytanie czy taka gąbka wystarczy za całą filtrację mechaniczną w zbiorniku z płaszczkami (to straszne brudasy)?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: alexb47 » 06 lut 2015, 21:54

Mariusz, nie pisz "Pan", "Pani". Ogólnie przyjętą zasadą na forach jest mówienie sobie po imieniu i tego się trzymajmy. Ja jestem Alek, moja żona - Ania.
Co kto lubi - u nas woda hałasuje wypływając z hydroponiki, przyzwyczailiśmy się do tego. Jeżeli nie chcesz efektu "szemrzejącego strumienia" zastosuj trzy rurki odpływu. Rurka pierwsza - odpływ zasadniczy. Ważne jest ustawienie jej górnej krawędzi w hydroponice. Woda powinna do niej spływać tuż dookoła jej krawędzi. Jeżeli ją zaleje, zacznie się nieznośne siorbanie. Druga rurka powinna być wysunięta nieco powyżej pierwszej. Kiedy zamuli się wpływ do hydroponiki, te rura przejmie nadmiar z pompy. Trzecia rura, tuż poniżej poziomu wody w filtrze hydroponicznym jest ostatnią deską ratunku. Napowietrzanie akwa robisz w ten sposób, że wkładasz do pierwszej rurki powrotnej kawałek plastikowej rurki napowietrzającej do jej wnętrza. Strumień wody zasysa powietrze i wszystko gra.
Niczego nie dziel na dwie odnogi. Wal ile fabryka dała do hydroponiki.
Wystarczy, gostek z Bydgoszczy jest zachwycony skutecznością, a ma same "brudasy" w akwa.
Jeżeli masz możliwość, wpadnij do nas, dowiesz się dużo więcej. Przy Twoim baniaku i Twoich rybkach może mieć to sens. Zawsze fascynowały mnie amazońskie płaszczki.
Koszty pobytu u nas oczywiście bierzemy na siebie :) Z Ostródy to rzut beretem :)
Szczerze zapraszamy
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 07 lut 2015, 12:14

Dziękuję za zaproszenie ,bardzo chętnie bym skorzystał niestety praca skutecznie to uniemożliwia :( przynajmniej na razie.
Jeszcze jedno pytanie czy taką hydro można postawić bezpośrednio na krawędziach akwarium? licząc no oko będzie ważyła ok: ceramika 25kg, woda 30 kg przy poziomie w hydroponice 5cm plus kosze do roślin, pcv i same rośliny razem ok 60kg(sporo).
A skoro o ciężarze mowa Alek powiedz jak to jest z tą wytrzymałością stropów,na forach zapewniają mnie że spokojnie mogę postawić akwarium tej wielkości i szczerze mówiąc przekonali mnie, zastanawiam się tylko skąd wzięła się wytrzymałość o której pisze administrator budynku a mianowicie 120-150kg/m2 ? Mieszkam na 1 piętrze ,blok postawiony niespełna 4 lata temu a akwarium chcę postawić przy dwóch ścianach zewnętrznych.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: Seban » 07 lut 2015, 12:24

150kg/m2 to jest średnie obciążenie. Jeżeli masz pokój o powierzchni 20m2, to w tym pokoju możesz postawić łącznie 3 tony. Oczywiście nie punktowo. Choć jest duże prawdopodobieństwo, że punktowo też dałoby radę. :D
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: hydroponika-pytania

autor: adams2121 » 07 lut 2015, 13:43

Stawiaj śmiało ja mam 750 l na parterze i nie ma żadnego śladu - jeśli wykonawca niczego nie spaprał spokojnie da rade

Blok z wielkiej płyty 1979\81. Zestaw ok 1 tony
  • 0

Ostatnio zmieniony 07 lut 2015, 15:43 przez adams2121, łącznie zmieniany 2 razy
cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: woytek » 07 lut 2015, 14:43

900 litrów na drugim pietrze,blok z 1998r. strop monolit,cały zestaw waży z 1200kg. o obrysie 2400/700mm.Stoi w narożniku jedna ściana nośna druga osłonowa.
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'