hydroponika-pytania

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 10 sty 2015, 18:18

Cześć,jako że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym przywitać się ze wszystkimi.
Chciałbym zbudować filtr hydroponiczny ,a żeby to nie skończyło się jak ostatnio ( oczywiście porażką :oops: ) zwracam się z prośbą do użytkowników tego forum o pomoc,wiem że są tu autorytety w tej dziedzinie.
Filtr chciałbym zrobić ze spienionego pcv (pomysł zaczerpnięty z tego forum),mam jednak pytanie jak łączyć jego poszczególne elementy: -jakiś specjalny klej który nie będzie toksyczny dla ryb?
- a może silikon akwarystyczny + skręcić wkrętami z nierdzewki?
Widziałem również w jednym z filtrów wklejone rezystory aluminiowe na dnie od środka,zastanawiam się przy użyciu jakiego kleju zostały wklejone a także czemu mają one służyć i czy aluminium w kontakcie z wodą nie jest szkodliwe dla rybek?
Czy jest możliwe aby ten rodzaj filtracji był jedynym w akwarium (zbiornik 375l)?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: miewan » 10 sty 2015, 18:28

Witając Cię na forum odpowiem na szybko tylko na małą część Twoich pytań resztę mam nadzieję rozwinie "twórca".
Tak, w prezentowanych tu na forum baniakach jest to jedyna filtracja, choć ja dodałbym jeszcze niezależnego mechaniaka ( oj dostanie mi się).
Te aluminiowe wklejenia to chłodzenie power ledów.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: alexb47 » 10 sty 2015, 20:44

jakiś specjalny klej który nie będzie toksyczny dla ryb?
- a może silikon akwarystyczny + skręcić wkrętami z nierdzewki?


Z toksycznymi klejami to gruba przesada. Próbowałem różnych sposobów łączenia PCV i nigdy żaden klej nie zaszkodził rybom, ani nie zmienił parametrów wody.
Najlepszy jest niemiecki klej do PCV, który kupuję w zaprzyjaźnionej agencji reklamowej, która mi wycina elementy filtrów (20 zł tuba). Możesz użyć polskich klejów do łączenia rur PCV, ale tylko tych, w których do rozprowadzania kleju jest kulista gąbka (schowana pod nakrętką). Te z pędzelkiem są beznadziejne w użyciu. Po sklejeniu zawsze sprawdzaj szczelność. Jeżeli gdzieś cieknie, zaklej spoinę tym samym klejem. Kleje do PCV mają tę zaletę, że w miejscu klejenia delikatnie rozpuszczają PCV, co pozwala uzyskać trwałą spoinę (jak spaw). Uszczelnienia cieknących miejsc najlepiej jest wykonać przy pomocy strzykawki. Za psie pieniądze kupujesz w aptece dużą strzykawkę (dwudziestka, o ile dobrze pamiętam), do tego najgrubszą igłę, wciągasz klej z puszki i bardzo precyzyjnie możesz zakleić miejsca, skąd pociekło.
Do prób szczelności podkładam suchą gazetę, ostrożnie wlewam wodę i sprawdzam, gdzie na gazecie zrobiła się mokra plama. Zaznaczam to miejsce na filtrze i uszczelniam, aż do skutku. Zawsze gdzieś cieknie po pierwszym sklejeniu !!!
Unikaj silikonów do klejenia, a tym bardziej do uszczelniania. O ile silikon szklarski doskonale klei szkło, o tyle z czasem odkleja się od PCV i nawet uszczelnienie silikonowe spoin możesz odrywać jak gumę do żucia po paru tygodniach kontaktu z wodą.
W kwestii radiatorów (nie rezystorów - rezystor to element elektroniczny, czyli opornik; radiator to żebrowany element służący do odprowadzania ciepła z nagrzewającego się innego elementu) - klejone są do PCV klejem do aluminium, a krawędzie uszczelnione są klejem akrylowym "Mamuth" firmy Dan Braven. Ich funkcję wyjaśnił Ci Miewan (dzięki).
Kontakt metali kolorowych z wodą i ich wpływ na parametry wody oraz zdrowie ryb - jedna wielka totalna bzdura w tym, co wypisują na forach. Mam tę wadę, że (jak już kiedyś Miewan to zauważył) lubię wszystko wypróbować na własnej :dupa: . Z oczywistych względów nie testowałem wpływu wody akwariowej na złoto, srebro i inne metale szlachetne :smiech4: . Aluminium, stal, żelazo, miedź i inne metale szybko pokrywają się warstwą tlenków oraz mikroorganizmami, które skutecznie izolują je od bezpośredniego kontaktu z wodą, tworząc rodzaj lakieru ochronnego.
Miewan - teraz Ci się dostaje. Nie wyciągaj pochopnych wniosków z problemu z naszą dwutysiączką (Orinoco). W kuchni u paletek woda jest kryształ, w pięćsetce też. Po resecie i korektach w filtrze hydroponicznym w Orinoco woda też będzie kryształ. Teraz też jej niewiele brakuje do ideału.
Mariusz, prawidłowo skonstruowany filtr hydroponiczny jest wystarczający do pełnej filtracji każdego akwarium. Mamy klienta z Malawi, któremu prawie rok temu zbudowaliśmy filtr hydroponiczny. Na początku był sceptyczny, a teraz nie może się nachwalić. Podobnie jest z klientem z Bydgoszczy, który definitywnie pozbył się problemów z NO3 w dużym akwa, w którym trzyma srajduny - płaszczki amazońskie.
  • 3

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: hydroponika-pytania

autor: miewan » 10 sty 2015, 21:07

Off Dostałeś pkt reputacji za :
1. Zniesienie autobanicji ( choć ten powinien być dla Anki)
2. Za kryształ w kubiku i 500 - ce
3. Zadowolenie z zadowolenia klientów.
4. Za to, że mi się dostało
5. Merytoryczną odpowiedź

btw. niech Anka zajrzy na KMT tam też trochę "porzecznikowałem"
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 11 sty 2015, 21:18

Dzięki panowie za odpowiedzi. A co do tych radiatorów (dziękuję za poprawienie) to ja głupi myślałem,że może one są podswietlane od spodu filtra jakimś zródłem światla i nagrzewając się pomagają podgrzewać wodę w akwarium :oops: Z drugiej strony gdyby coś takiego było możliwe to można by zaoszczędzić sporo prądu zużywanego przez grzałki zwłaszcza w tych dużych akwariach.
Alex a mógłbyś podać namiary gdzie mogę kupić ten klej do PCV?
Mam jeszcze kilka pytań:
1 Czy hydroponika może być zasilana pompą Gruntfos Alpha 2L 25-40 (akurat mam taką)? Układ wyglądał by następująco: zasys wody z akwarium, następnie woda przechodziła by przez dwa filtry narurowe zamontowane równolegle z wkładem sznurkowym 100 mikronów (celem oczyszczenia wody mechanicznie ), następnie woda przechodzi przez pompę a za nią rozdziela się na dwie odnogi;jedna do akwarium (celem wywołania ruchu wody) druga do hydroponiki zakończona czymś na kształt deszczownicy ( chciał bym dodatkowo uzyskać coś na kształt złoża zraszanego ).
2 Jaki jest optymalny przepływ przez hydroponikę bo na ten temat czytałem wiele sprzecznych opinii ?
3 Czy zamiast keramzytu można użyć np. ceramiki używanej do filtracji biologicznej,tzn. czy rośliny będą w niej rosły? ( keramzytu nie chcę gdyż każdy jaki miałem do tej pory zmieniał parametry wody)
4 Ostatnie pytanie <miewan -przeniesiono do działu DIY
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: alexb47 » 12 sty 2015, 20:51

Sorki, że dopiero dziś odpowiadam, miałem Sajgon w firmie.

to ja głupi myślałem,że może one są podswietlane od spodu filtra jakimś zródłem światla i nagrzewając się pomagają podgrzewać wodę w akwarium :oops: Z drugiej strony gdyby coś takiego było możliwe to można by zaoszczędzić sporo prądu zużywanego przez grzałki zwłaszcza w tych dużych akwariach.

Nie taki Ty głupi. Od spodu podklejone do radiatorów są moduły ledowe przy pomocy kleju termoprzewodzącego i nagrzewając się, dogrzewają wodę w akwa, a przede wszystkim korzenie zielska z hydroponiki, które dotykają radiatorów. Takie było założenie i się sprawdziło :taniec1: .

Klej - nie wiem. Znalazłem wyciśnięta tubkę - Profine C 004, gorąco polecam, profesjonalny klej w tubie do PCV.

Olej zraszanie. Zobacz historię moich eksperymentów z hydroponiką. Miałem odpowiednik Grundfosa, polską pompę Omnigena. Miałem też dwa obiegi wody. Poświęć trochę czasu i przeleć wątek Hydroponika 513 l. Tam znajdziesz odpowiedź na większość Twoich pytań. Jedyne, czego nie próbowałem, to filtry narurowe.

Optymalny przepływ - 1 do 2 litrów na minutę, tak podają ogrodnicy od hydroponiki przemysłowej, która nie ma wiele wspólnego z akwaponiką. Był czas, gdy starannie przy pomocy zaworu na drugim obiegu kontrolowałem ten przepływ. W hydroponice do wody dają ściśle określony zestaw makro i mikroelementów (mogę Ci podać optymalny skład, wg opracowania naukowego). W akwaponice zielsko żywi się rybim gównem, a ponieważ są to żywe stworki, to skład ich odchodów zależy od bardzo różnych czynników. To tak jak z człowiekiem - wydalasz z siebie nieprzydatną już masę o określonej konsystencji, a nagle dopada Cię wybór - sraczka albo zatwardzenie. Z rybkami jest tak samo - trzeba tylko nauczyć się obserwować :dupa: .
Dawno już to olałem i płynie tyle, ile fabryka dała w pompę :smiech4: .

Ad. 3. Można. Keramzyt jest po prosty tańszy i dużo bardziej porowaty. Jak już korzenie tam wrosną, to nie da się ich oderwać, w przeciwieństwie do ceramiki.

Odpowiedź na ostatnie pytanie znajdziesz w dziale DIY

Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 13 sty 2015, 18:32

alexb47 pisze: Poświęć trochę czasu i przeleć wątek Hydroponika 513 l. Tam znajdziesz odpowiedź na większość Twoich pytań. Jedyne, czego nie próbowałem, to filtry narurowe.

Dięki, w takim razie zabieram się za lekturę :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 18 sty 2015, 20:18

Witam, poczytałem i w zasadzie prawie wszystko już wiem. Niestety nigdzie nie znalazłem kleju o którym pisał Alex. Zastanawiam się czy nadaje się zwykły klej do rur pcv ( tzn. czy spienione pcv też sklei ) np. Tangit dostępny w sklepach akwarystycznych?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: hydroponika-pytania

autor: annaursula » 21 sty 2015, 08:46

W końcu, go znalazłam: Klej firmy Profine C 004
http://hbholzmaus.eshop.t-online.de/PVC ... -200g-Tube
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 99
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:12
Reputacja: 26

Re: hydroponika-pytania

autor: Mariusz » 22 sty 2015, 18:07

Bardzo dziękuję za pomoc. A ten Tangit też by się nadał?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'