Sadzenie roślin w hydroponice

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Sadzenie roślin w hydroponice

autor: JoE » 28 gru 2018, 23:02

Witam. jak głęboko powinno sadzić się rośliny w takim filtrze?
1.Tak żeby były n ad wodą korzeniami.
2. korzenie zanurzone w wodzie.
3. korzenie w połowie zanurzone w wodzie?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:09
Lokalizacja: mikolow
Reputacja: 8
GG: 0

Re: Sadzenie roślin w hydroponice

autor: woytek » 29 gru 2018, 08:17

W moim systemie rośliny sadziłem w połowie doniczki,teraz cały system korzeniowy przebił się do wody i w nim rośnie.
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Sadzenie roślin w hydroponice

autor: miewan » 29 gru 2018, 08:35

Nie mam typowej hydroponiki, a raczej samo akwarium spełnia rolę a’la doniczki, na wystających i nieznacznie podtopionych korzeniach mangrowca mam przymocowane łodygi : bluszczu, trzykrotki, anturium, scindapsusa, skrzydłokwiata, choć rośliny tylko umownie rosną bujnie, to wszystkie wykształciły korzenie -> które w całości moczą się w wodzie (nie mam żadnego substratu „do sadzenia”) i puściły inne łodygi i rozwijają liście. Część korzeni wnicowała się już w podłoże -> średni żwirek z domieszką piachu (nigdy nie odmulane, więc też z produktami przemiany ówczesnej dużej warstwy liści dębu ).
Czyli w moim przypadku -> korzenie bezpośrednio w wodzie.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Sadzenie roślin w hydroponice

autor: michal_n » 10 sty 2020, 12:59

Korzenie wodne i korzenie ziemne mają różną budowę i funkcję. Zwykłe korzenie takie co siedzą w ziemi oprócz funkcji pochłaniania wody u większości gatunków roślin (za wyjątkiem roślin wodnych i błotnych) mają też funkcję pochłaniania powietrza stąd większość roślin słabo znosi ciągłe zalanie doniczki a dobra ziemia charakteryzuje się między innymi dużą przewietrzalnością. Przy hodowli bonsai czyli w sumie najbardziej wymagającej hodowli rośli stosuje się w tym celu specjalne podłoża i specjalną technikę podlewania.
Ogromna ilość roślin może jednak wytwarzać oba rodzaje korzeni a często tez trzeci rodzaj tzw korzenie powietrzne.
Część roślin dobrze toleruje okresowe uszkodzenia systemu korzeniowego i te znoszą dobrze całkowite lub prawie całkowite zanurzenie korzeni. Najbezpieczniej jednak jest, oczywiście jeśli przesadzamy z ziemi do akwaponiki/hydroponiki, przyciąć korzenie do wystymulowania ich wzrostu i posadzić tak by większość korzenia była w zwilżanym podłożu a tylko końcówki w poliżu linii wody lub tuż poniżej jej. Roślinie szybko urosną korzenie przystosowane do wody, które wnikną tam gdzie danemu gatunkowi pasuje, często wręcz poza doniczkę/koszyk prosto do wody. W mojej hydroponice niektóre korzenie mają ponad metr długości i sięgają przez całą wysokość akwarium aż do podłoża. Dzięki takiemu postępowaniu minimalizuje się ryzyko obumierania zanurzonych korzeni "ziemnych" po zanurzeniu ich w wodzie (choć większość rośli i to powinno dobrze tolerować).
  • 2

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'