Hydroponika do 40l

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 16 paź 2013, 00:57

Prawie dobrze. Prawie, bo nie widzę przelewu bezpieczeństwa w przypadku zatkania się hydroponiki. Nie wiem też, po co jest kolano na wlocie do hydro. Jeżeli rurka będzie za długa, to w przypadku braku prądu wyssie Ci wodę z hydroponiki. Zamieść trochę bardziej szczegółowy rysunek.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 16 paź 2013, 08:58

Wylew bezpieczeństwa nie opisany, to ta rurka koło wlewu. Wlew znaczy sie zrobić z jednym kolankiem czy prosty? Jak grubą warstwa keramzytu, i ile cm wody?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 16 paź 2013, 19:42

Co do ilości keramzytu, to mam mieszane uczucia. Teorytycznie im więcej, tym lepiej. Jest jedno ale - hydroponika jest w akwarystyce zupełną nowością i naprawdę nikt, kto nie eksperymentował na tym się nie zna. W naszej pięćsetce stopniowo usuwałem woreczki z keramzytem i nic się nie stało. Nitryfikacja zachodzi w rozrośniętych korzeniach roślin i gąbkach na wylocie. Zaprojektowałem ostatnio hydroponiczny filtr ciśnieniowy do akwa 2 000 l, ze złożem o poj. 100 l keramzytu i chyba niepotrzebnie.
Warstwa wody nie powinna przekraczać 1 cm (oczywiście w ustabilizowanej akwaponice), a jeszcze lepiej, by wynosiła ok. 5 mm. Przepływ wody od 1 do 2 l/min.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 16 paź 2013, 23:02

Super. To zaczynam robić porządny projekt. Pochwale się jak zrobię. Dziękuje za wszystkie rady. Pozdrawiam Grzegorz.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 18 paź 2013, 21:29

Uprościłem co się dało. Korytko do hydroponiki albo będzie klejone z pleksi albo z gotowej doniczki. W jej dnie będą 3 otwory. Wlew wody do środka na końcu gąbka lub jakaś siatka ochronna przed korzeniami. Wylew przez gąbkę (w zamkniętej komorze z otworami by woda miała jak się dostać.) Ma to minimalizować zarastanie gąbki korzeniami. Spust bezpieczeństwa też zabezpieczony małą gąbką.
W korycie/donicy będą ułożone podkładki lub przygotowany specjalny ruszt nośny na koszyczki/doniczki z roślinami. Ma on je utrzymywać na odpowiedniej wysokości. Poziom wody będę regulował długością rurki wylewowej. Wodę będzie tłoczyć Filtr AquaEl Uni 280 z regulowaną mocą. Ma on jednak wadę podnosi wodę na max 25cm wedle producenta w rzeczywistości na max ustawiony dawał rade na 10cm. Zastosowanie przewodu tłoczącego o mniejszej średnicy dokładnie tego co na powietrza pozwoliło uzyskać koło 20cm co mi wystarczy. Przepływu jeszcze nie mierzyłem. Jednak uzyskanie 1-2l na minute powinno być bez problemu. Max tego filtra to 280l/h a min 50l/h według producenta. W filtrze pozostanie gąbka i dalej będzie spełniać swoją rolę. Jeśli wszystko wypali zostanie mocno skrócona a jej rola to będzie filtr mechaniczny. Pojemnik na hydroponikę będzie napełniony około 1l wody i obsadzony roślinami na powierzchni 40x15 cm i będzie miał wysokość koło 7-10cm. Oparty zostanie na akwarium a pod nim zostanie zamontowana świetlówka. Dno będzie się znajdować około 5-7 cm nad akwarium. Mam nadzieję, że świetlówka nie przepali pleksi, może jednak dość szybko podgrzewać wodę w filtrze hydroponicznym nawet z zamontowanym odbłyśnikiem. myślę nad cienkim styropianem izolującym. tylko to może starczy na kilka godzin potem sam styropian się już nagrzeje i będzie przewodził powoli ciepło dalej.

Teraz pytań ciąg dalszy, rośliny w doniczkach/koszyczkach sadzić do ziemi ogrodowej, keramzytu, "wełny mineralnej" czy jak.

Spis roślin:

Truskawki, mięta, sałata, zioła

Sałata będzie rosła w doniczkach/koszyczkach na parapecie podlewana wodą z akwarium i jak tylko jakąś wyjmę z filtra zostanie zastąpiona nową sadzonką. Obawiam się iż może to mieć wpływ na sprawność filtra. Z drugiej strony bakterie w gąbkach i korzeniach rosnących roślin, oraz same rośliny będą miały więcej jedzonka.

Jeśli o czymś zapomniałem to dopiszę. Tak powinno być ok. Na rysunku nie ma pokazanego obiegu wody ale myślę, że to zbędne już.

Pozdrawiam Grzegorz.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 19 paź 2013, 15:59

Po kolei:
- Przy wlewie nie jest potrzebna ani gąbka, ani siatka ochronna. Korzenie będą się odchylały od wlewu wody, wraz z prądem. Gąbkę masz już na pompce w akwa.
- Za ostatnim koszykiem musisz wkleić poprzeczkę, zatrzymującą syf przy czyszczeniu i korzenie. 5 cm dalej wklej drugą poprzeczkę i pomiędzy nie włóż pionowo gąbkę. Na końcu zostaw dwie rurki jedną wylewową, drugą awaryjną. Nie wstawiaj żadnych siatek, bo szybko Ci zarosną, już to przerabialiśmy.
- Odbłyśnik świetlówki możesz dotknąć bezpośrednio do dna hydroponiki. Masz darmową grzałkę, a rośliny bardzo lubią ciepłe podłoże. Woda jest na tyle dobrym przewodnikiem ciepła, że nic Ci nie rozmięknie, ani się nie przypali. To nie jajecznica.
- Rośliny w koszykach sadzisz zawsze w keramzycie.
- Nie bardzo rozumiem technologię przenoszenia roślin z akwa na parapet, czy odwrotnie?

Jeżeli chcesz, mogę narysować jak powinien wyglądać Twój filtr przy zadanych wymiarach
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 19 paź 2013, 18:19

Poprosze o ten rysunek. A rośliny będą sadzone w doniczkach. Nie widziałem u siebie nigdzie koszyczkow. A doniczki mam w domu. Najwyżej porobie dziur więcej.

Sadzonki sałaty będę sam wysiewac i będę je trzymał na parapecie. Jak sałata w hydroponice urośnie bądź zostanie zjedzona to sadzonka z parapetu wyląduje w filtrze.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 20 paź 2013, 19:35

Proszę:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Obawiam się, że rurka zasilająca hydroponikę będzie stanowczo za wąska. Nie zapomnij też, że wylot powinien mieć średnicę 2x wiekszą niż zasilanie filtra
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 20 paź 2013, 22:17

Dziękuje. Już rozumiem o co chodzilo z ta gąbka. Chyba zamienię te 2 koszyki na 6 mniejszych lub 1 większy i 4 mniejsze. Można sadzic w jeden koszyk różne gatunki roślin? Jak tak to 2 wystarcza.

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 21 paź 2013, 00:19

Dziękuje. Już rozumiem o co chodzilo z ta gąbka. Chyba zamienię te 2 koszyki na 6 mniejszych lub 1 większy i 4 mniejsze. Można sadzic w jeden koszyk różne gatunki roślin?


Można. Pamiętaj jednak, że z roślinami, jak z ludźmi - wiele gatunków nie toleruje sąsiedztwa innych, ale o tym poczytaj sobie na forach ogrodniczych :D . W sumie masz i tak mikrohydroponikę. Poeksperymentuj sobie, a się przekonasz. Pokazałem Ci tylko podstawy. Potraktuj wewnętrzny filtr jako podstawowy, zapomnij o dodatkowej filtracji, zwiększ średnice otworów, a wszystko po dwóch miesiącach zacznie działać, jak szwajcarski zegarek :D
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'