Hydroponika do 40l

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 09 lis 2013, 19:42

Mój zająłby już cały ten ruszt :D . Obrzydliwość.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 10 lis 2013, 00:42

Zalane. Za kilka dni pokaże.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 10 lis 2013, 17:04

Pytanie. Czy klej na gorąco z pistoletu da radę zaizoliwac diody led wklejone w dno filtra hydroponiki? Nawirecił bym otwory na diody, polutował, a kable i diody oblał bym tym klejem.

I jak się ma stosowanie diod UV czy one produkują to promieniowanie szkodliwe czy aby uwidacznaja to co widać w tym zakresie fal. Ktoś może wie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 10 lis 2013, 19:33

No, kolego, wkroczyłeś na bardzo grząski grunt. Ledy wydzielają olbrzymie ilości ciepła i tylko schłodzone pracują z optymalną jasnością. Nie mam doświadczenia z przykręcaniem ledów do plexi. Na Twoim miejscu dno hydroponiki zrobiłbym z ceowników aluminiowych, sklejonych klejem do aluminium, do nich powinieneś przykleić ledy klejem termoprzewodzącym (allegro) i całość polutować. Zapomnij o oblaniu całości klejem z pistoletu. Ledy zalane klejem natychmiast Ci padną ze względu na brak chłodzenia. Przy takim układzie pomyśl o zabezpieczeniu ledów szkłem. Woda bąbelkuje i po tygodniu strumień światła spadnie Ci nawet o połowę. Mam u siebie diody Cree. Warto w nie zainwestować. Nie ma w tej chwili niczego lepszego na rynku. Kiedy robiłem swoją instalację, firma Maritex nie miała jeszcze w ofercie tego, co ma teraz - różnych kombinacji diód na jednej płytce, profili aluminiowych do nich i co najważniejsze - osłon wsuwanych w profile.
Powodzenia
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 11 lis 2013, 00:11

Dzięki. Sporo roboty by poszło na marne o kasie nie wspomnę.

To teraz lampka. Dwa rzędy po 30 cm, 5 cm rozstaw rzędów, a w każdym co 5 cm diody. 14 ledów 10 białych 2 niebieskie i dwa czerwone albo UV. Zapalane każdy kolor osobno. W elektroniku napewno dostanę wszystko co potrzeba.

Ledy masz lutowe do płytki czy robiony "pająk" ?

Plexy pocięta. Juto na wieczór kleje. Roslinki już w koszykach. Moczą się. Na start 4 sałaty 3 truskawek. Bazylia jeszcze zamała. Odkryłem że do małych sadzonek najlepiej nadają się koszyczki po roślinach z akwarystycznego.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 11 lis 2013, 18:15

A co do LED to właśnie widziałem te cuda. cena spora. Zwykła dioda o kącie +/- 75* i barwie 6500k za kilka zł w sumie to za wszystkie dał bym tyle co za jeden moduł Maritex. Więc zastanawia mnie czy płacąc 5 razy tyle zwróci mi się. Wyraźnie!

próba była na dwóch telefonach. odpalone diody od aparatu na max i efekt super. Myślę, że 6 szt by starczyło, plus 4 szt 8000k oraz dwie nocne niebieskie; myślę dać jeszcze dwie czerwone dla efektu...
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 11 lis 2013, 20:19

Wiesz co, moja była teściowa mawiała - "Za biedna jestem, by kupować rzeczy jednorazowe" :lol: . Kiedyś kupiłem ArchiLedy, miała być rewelacja. Leżą teraz na półce pod akwa.
Jeżeli chcesz, by rośliny wykorzystywały potrzebne im do fotosyntezy barwy, daj 3 czerwone na jedną niebieską.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 11 lis 2013, 20:35

Ok. To białe 6500k zmieniam ba czerwone w ilości 4 szt. Reszta zostaje.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: andrusza1 » 12 lis 2013, 13:06

To może ja w sprawie led-ów.
Ćwiczyłem je ponad 2,5 roku kasy poszło na nie nie mało, bo trochę te markowe CREE kosztują. Kupowanie jakich kolwiek innych tanich wynalazków z aledrogo mija się z celem, chyba że chcesz podświetlić witrynkę lub zbiornik całkowicie pozbawiony zielska.
Niestety nawet te markowe po około 2-3 latach zaczynają się sypać, napięcia zaczynają skakać i okazuje się że łańcuchy trzeba dzielić na krótsze bo np. jedna na osiem w łańcuchy przestaje świecić.
i tu pierwsza rada:
nie więcej jak 5 led-ów połączonych szeregowo przy zasilaniu 24V na driver, chociaż nota katalogowa mówiła by inaczej.
Chłodzenie albo dużo, bardzo dużo aluminium (np.: cała pokrywa z wiekiem 10mm), albo wentylatory (niestety hałasują), albo kombinowanie z chłodzeniem wodą ze zbiornika. Na pewno czego byś nie zastosował i tu druga rada:
lakier bezbarwny, lub plastik w sprayu to twój przyjaciel.

A jeżeli chodzi o same rośliny, cudów się nie spodziewaj po przetestowaniu kilku połączeń same białe, białe-czerwone, białe-czerwone-niebieskie, ostatecznie zamontowałem t5, a led-y będą jako wspomaganie ale już nie jako główne oświetlenie.
No chyba że dasz w led-ach tyle ile normalnie było by w świetlówkach, to wtedy owszem efekt będzie piorunujący, ale koszty mordercze.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 12 lis 2013, 14:36

Potrzebował bym koło 10w światła w przeliczeniu na Swietlôwki. Zastanawiam się czy nie odpuścić i nie dać gotowego modułu Aquaela 9w lub 11w w 54l sprawdził się choć było ciemno.teraz w 112l mam 24w gotowy model z t5 i jest jaśniej....
Test z użyciem diod z lamp błyskowych z dwóch telefonow wypadł obiecująco. Obecnie świeci 9w swietlówka energooszczędna z lampki na biurko. I jest ok. Te dwa Ledy były słabsze. Ale obiecujące.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'