Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia.

Wszystko na temat rozmnażania ryb akwariowych

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Mattteusch » 02 paź 2016, 18:46

Windus pisze:Miały być kiryski pigmeje ale chyba na początku spróbuje ze sterby.

Kiedyś rozmnożyłem kiryski, tyle że spiżowe. Zawsze przy podmianie wody na chłodniejszą kiryski się wycierały zostawiając w różnych miejscach akwarium po parę jajeczek, to pewnego razu przeniosłem kilka do uciętego dna butelki, które podziurawiłem, powiesiłem na krawędzi akwarium drucikiem i dosypałem trochę podłoża z dna zbiornika. Wszystko szło dobrze, karmiłem je najdrobniejszymi fragmentami mrożonej artemii i żyły szczęśliwie, póki nie postanowiłem przenieść maluchów do innego akwarium, gdzie wszystkie poginęły z nieznanej mi przyczyny... :( Tylko jeden z tych, które nie zostały zgarnięte do kojca z butelki, szczęśliwie (nie wiem jakim cudem) nie dał się zjeść ani dorosłym kirysom, ani neonkom, ani piskorkowi, ani nawet samcowi ramirezy i dożył dorosłego wieku ;p
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 02 paź 2016, 19:42

Chcę zrobić podobnie z podmianą wody. Tyle, że umieszczę parkę w małym akwarium. Zobaczymy co z tego będzie ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Mattteusch » 02 paź 2016, 20:06

Z tego co mi wiadomo kirysy (a przynajmniej spiżowe) najlepiej rozmnażać w grupce samiczka + 2 samce ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 05 paź 2016, 08:36

No i stało się. Przerzuciłem młode bojowniki do dużego akwarium. Było 11 sztuk. Jak podrosną zrobię zdjęcia. Teraz czas na coś nowego ;)
Napiszę trochę o samym rozmnażaniu.
Rybki były w akwarium ok. 20l. Na dnie cienka warstwa piasku. Z dekoracji mały korzeń, imitacja skałki oraz mech. Filtracja poprzez mały filtr wewnętrzny bez obudowy z gąbką większą niż w standardzie. Zajęło mi to trochę czasu ale udało się rozmnożyć te rybki. Pierwszy samiec był dość apatyczny i musiałem go wymienić. Samice też miały różne charaktery. Z tego co pamiętam tarło udało się z drugim samcem i trzecią samicą. Samce budowały ładne gniazda ale szybko znikały. Moją metodą były plastikowa nakrętka po matrixie umieszczona w rogu akwarium. Pod tą nakrętką gniazdo było stabilne i mocne. Moim błędem była za duża ilość mchu - ikra wpadała w roślinę i samiec nie był w stanie jej znaleźć. Poza tym miałem krewetkę - bardzo możliwe, że zjadła cześć ikry lub młodych na mchu. Sam samiec też zaczął polować na młode. Młode karmiłem pokarmem dla narybku, oczlikiem, żółtkiem jajka gotowanego na twardo i solowcem. Coś z tego wyrosło bez mojej większej interwencji. Gdybym miał to robić jeszcze raz z założeniem o większej ilości narybku zrobiłbym tak:
- mało podłoża lub jego brak,
- korzeń, mech lub inne kryjówki dla samicy i w innym miejscu niż ma być gniazdo,
- zamiast roślin pływających znów dałbym plastikową nakrętkę,
- po kilku dniach od wylęgu wyłowiłbym samca,
- bardzo ważne jest dbanie o czystość wody.
To chyba tyle w temacie ;)

Mattteusch pisze:Z tego co mi wiadomo kirysy (a przynajmniej spiżowe) najlepiej rozmnażać w grupce samiczka + 2 samce ;)
Dobrze piszesz, wczoraj w nocy czytałem książkę o rozmnażaniu ryb i jest tak jak piszesz. Ale szerzej o tym w innym temacie ;)
  • 3

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 05 gru 2016, 22:28

A to jeden z moich bojków ma ok. 3 cm.
bojek.jpg

Niestety padł mi aparat i muszę robić zdjęcia komórką. Na zdjęciu tego nie widać ale rybka jest ładnie wybarwiona.
  • 3

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: thaz » 06 gru 2016, 09:49

Super, dużo ich masz?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 07 gru 2016, 09:10

Do ogólnego akwarium wpuszczałem 11 sztuk. Na dzień dzisiejszy zostało 5 osobników, podejrzewam, że pielęgniczki kakadu załatwiły resztę. Poczekam aż podrosną i najładniejszy okaz wezmę do pracy bo chcę tam zrobić Azję.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 12 kwie 2017, 20:02

Witam po długim czasie.
Obecnie zostały mi 3 sztuki bojków. Samiec w małym akwarium i parka w służbowym. Macie jakiś godny polecenia pokarm dedykowany dla bojowników? Poza żywym i mrożonkami oczywiście. Warto w to inwestować?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: thaz » 12 kwie 2017, 21:27

Softline 'america' Tropicala. Mój się zajada ;)
Czy się opłaca - pytasz o hodowle? No tak samo jak kupno używanego auta ;)

i'm@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 12 kwie 2017, 22:12

Nie pytam o hodowle tylko o moje dwa samce. Nie chce mi się już ich rozmnażać. Pytając o pokarm miałem na myśli coś gotowego z witaminami itp. może czy bardziej się wybarwią? Czy w takim kontekście się opłaca kupować takie pokarmy. Zdrowie ryb przede wszystkim.

Co do kupna auta uwierz mi, że w Olsztynie praktycznie nie ma samochodów z silnikiem diesela o przebiegu większym niż 220 tyś. km. bez znaczenia w którym roku auto zostało wyprodukowane......:) wiem bo długo szukałem "nowego auta".
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'