Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

Wszystko na temat rozmnażania ryb akwariowych

Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Windus » 16 paź 2016, 19:21

Witam,

stałem się szczęśliwym posiadaczem 5 kirysków sterby. Przed zakupem przygotowałem dla nich akwarium 25l z drobnym piaskiem na dnie, małym korzeniem, kawałkiem mchu, na powierzchni wody pływa mała różdżyca.. Filtrację stanowi filtr Aquael FAN Mini Plus z gąbką - bez obudowy. Temperatura ustawiona na 25 st. oświetlenie to żarówka LED o barwie białej zimnej. Rybki są od kilku dni w akwarium i chyba się przyzwyczaiły bo początkowo były dość blade.
Kupiłem je oczywiście z myślą o rozmnożeniu. Jak się bardziej oswoją spróbuje je zachęcić do tarła - czyli podmienić wodę na chłodniejszą. Wszystko będę opisywał. Ale na początek mam kilka pytań. Czym najlepiej je karmić? Aktualnie daje im ochotkę i mieszankę suchego pokarmu ze spiruliną (tylko taki mam). Coś doradzicie? Tak żeby wszystko było jak należy a nie jechać tylko na suchej karmie. Może ktoś ma sprawdzony pokarm dla tych rybek? Temat może mało ciekawy bo podobno rozmnożenie kirysków jest bardzo proste ale może komuś w przyszłości to się przyda.
Jutro przyniosę aparat z pracy to zamieszczę zdjęcia.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Misiak » 16 paź 2016, 19:36

Żywy pokarm - ochotka, doniczkowiec, rurecznik, małe dżdżownice. Obfitsze karmienie na kilka dni przed planowanym tarłem.
Potem pora deszczowa i sexy :D
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: thaz » 16 paź 2016, 19:45

kirysy chyba lubia tubifex :)

@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: marho760816 » 16 paź 2016, 20:38

3mam kciuki. Kiedyś rozmnożyłem Juli, jednak sukces trwał tylko do wyklucia. Przetrwały 2 dni potem padły.
  • 0

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Misiak » 16 paź 2016, 21:01

Windus jak masz jakiś stary filtr to wypłucz gąbki w tych 25 litrach (oczywiście rozsądnie i bez przesady). Syfek z gąbek i ogólnie brud na dnie to dobry pokarm dla młodych. Może nie taki treściwy jak ten, który hodowca podaje, ale na pewno uchroni przed wygłodzeniem. Małe sobie będą spokojnie żerować kiedy będą chciały.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: miewan » 16 paź 2016, 21:14

Trochę obok, ale dla potwierdzenia słów Michała, kiedyś, jak jeszcze ogólnie twierdzono, że petricole ( synodonty) nie rozmnażają się w akwariach, mi i dla Tomka ( straszny_dran) udało się je rozmnożyć i wychować ( jednego ze swoich mam do dziś ), kluczem było to aby ikra dostała się do systemu filtracji, mi w tym pomogła dolna rynienka w module gąbek kubełka fluvala 404, a Tomkowi wstępna komora narurowca, czyli tam gdzie zbierało się najwięcej syfu, a jedne i drugie "w dorosłości" żrą i żyją prawie tak samo.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Bieta » 16 paź 2016, 21:23

Z tego co wiem, to kiryski sterby rozmnożył nasz forumowy kolega Ogryzeek. Mało tego romnożył i odchował wiele sztuk. :D
A konkretnie moje stadko kirysów sterby pochodzi z jego hodowli. :D
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Windus » 05 lis 2016, 18:17

Dzięki za zainteresowanie. Niestety pomimo trzech prób rybki nie przystępują do tarła. Robiłem tak:
- pierwsza próba - podmiana wody na chłodniejszą,
- druga próba - podmiana na wodę chłodniejszą ale z filtra RO,
- trzecia próba - podmiana wody na chłodniejszą z filtra RO oraz dodanie wywaru z szyszek olchy.
Mam swoje teorie na temat niepowodzeń.
Najbardziej pesymistyczny scenariusz to ten, że mam same samice lub samce (nie jestem w stanie rozróżnić płci).
Druga opcja to, że są jeszcze za młode. Może też za mało intensywnie je karmiłem. Oczywiście nie rezygnuje z rozmnażania. Zakupię więcej żywego pokarmu o którym pisał Misiak czyli ochotka, doniczkowiec, rurecznik, małe dżdżownice i będę cierpliwie próbował.
Miewan, Misiak mam w akwarium ogólnym dwa filtry, zewnętrzny i wewnętrzny z samą gąbką dla zapewnienia ruchu przy dnie. Na tej gąbce dość szybko zbiera się "syf" także jeśli uda mi się doprowadzić ryby do tarła mam z czego wziąć brud. Dziękuje wszystkim za wskazówki.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Awokado » 05 lis 2016, 23:27

W sprawie określenia płci u kirysa, przyjrzyj sir dobrze pletwom grzbietowym ryb. Samce standardowo maja dłuższe i ostro zakończone pletwy. Samice maja zaokrąglone końcówki pletw. Moze to pomoże Ci mniej więcej zorientować się jaki masz układ ryb.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Kirysek Sterby [Corydoras Sterbai]

autor: Windus » 07 lis 2016, 22:44

Misiak pisze:Żywy pokarm - ochotka, doniczkowiec, rurecznik, małe dżdżownice.
Do tej pory jadły suchy, trochę oczlika, żywą ochotkę i solowca. Ale dziś w końcu dostałem rurecznika i doniczkowca. Myślę, że życie kirysków nabrało barw. O wiele szybciej wszystko zjadły. Postaram się na tym pokarmie je podtuczyć
Awokado pisze:W sprawie określenia płci u kirysa, przyjrzyj sir dobrze pletwom grzbietowym ryb. Samce standardowo maja dłuższe i ostro zakończone pletwy. Samice maja zaokrąglone końcówki pletw. Moze to pomoże Ci mniej więcej zorientować się jaki masz układ ryb.
One wszystkie są dla mnie podobne. Może jak podrosną to będzie lepiej widać różnicę. Jak będę miał aparat zamieszczę zdjęcie rybek.
Fakt, że się nie poddaje i dalej będę próbował je rozmnożyć. Najwyżej będę szukał po sklepach wyrośniętych osobników.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'