preparowanie wody poprzez "solenie"

preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: miewan » 08 sty 2014, 10:29

Zastanawia mnie moi drodzy malawio/wiktorio/tangomaniacy, czy tylko ja mam schizę w tym zakresie ( jakoś do tej pory nie spotkałem się u Nas z wymianą doświadczeń lub o tym wzmiankowaniem).
Chodzi mi o preparowanie wody w baniakach imitujących biotopy jezior ryftowych poprzez tzw. "solenie".
Wiem, ze są różne opinie na temat zasadności stosowania takich "zabiegów" co do zasady. Jednak jak już parę lat temu zacząłem ( osobiście twierdzę, że jednak pomaga to w utrzymaniu stabilności warunków wodnych, buforowania, rozwoju ikry i przeżywalności narybku - fakt teraz już nie wiem jak jest bez, a zaprzestać jakoś nie mam ochoty),to dalej w to "brnę".
Ale do brzegu w związku z kończącymi się zapasami, a swoją Tangę "solę" wspomagając się produktami Brightwell Aquatics ( Rift Lake dKH, Aquatics CichlidCode, Rift Lake Chemie), wcześniej JBL AquaDur, obecnie zastanawiam się nad zakupem produktów Seachema ( Cichlid Salt i Tanganyika Buffer ( dla "innych" Malawi/Victoria Buffer (pH 7,8 – 8,4) , zwłaszcza tego pierwszego).
Więc do rzeczy :
- czy stosuje ktoś te ostatnie i jakie ma o nich zdanie
- czy ewentualnie można stosować producentów wymiennie tzn. Rift Lake dKH ( bo tu mam jeszcze zapas) z Cichlid Salt , lub Rift Lake Chemie z Tanganyika Buffer (pH 9,0-9,4) dla innych "jeziorowców" Malawi/Victoria Buffer (pH 7,8 – 8,4),
- nie znalazłem odpowiednika Aquatics CichlidCode - czy spotkaliście inne "zakraplane" odpowiedniki ?
- jakie jest wasze zdanie o dodatkowym aplikowaniu witamin ( dla ułatwienia ja zakraplam fishtamin Sery - brak widocznych reakcji chemicznych preparatów, zmiany parametrów wody, niepokojących "oznak rybich").
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: straszny_dran » 08 sty 2014, 16:26

Hej,
ja w zasadzie wodę solę tylko w przypadku podejrzenia choroby .

Dodaję mikorelementy Brightwell ale soli jako takiej nie, nie regularnie.

A parametry i tak się utrzymują na oczekiwanym poziomie
  • 0



Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
シクリッド タンガニーカ
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 162
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:58
Lokalizacja: Osiedle Ignatki
Reputacja: 24
GG: 977094

Re: preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: miewan » 01 lut 2014, 12:57

Od poniedziałku zmieniam "solenie" na produkty seachema:
cichlid lake salt
malawi buffer

zmieniając odpowiednio z Brightwella
Rift lake chemie
i Rfit lake dKH

sole już przyjechały ale nie miałem czasu ich odebrać, może niektórych dziwi zamówienie przezemnie bufera do malawi, jednak ten dedykowany do Tanganiki buforuje na 9 pH, zbyt długo i mozolnie musiałbym bawić się w dr. Mengelle by wchodzić na tak wysokie pH, malawi buffer daje szansę na podtrzymanie do 8.
Nie sądzę , że zaobserwuję gołym okiem "widoczność" zmiany producenta soli, ale może jednak.
Miały przyjść też "kropelki" cichlid chemistry Kenta jako wymiennik CichlidCode, ale omyłkowo wrzucono mi tanganika buffer, więc "zakraplać" zamiennikiem będę o tydzień później.

(zostały mi resztki rift lake chemie i rift lake dKH może ktoś chce popróbować "solenia" to z chęcią oddam).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: alek » 01 lut 2014, 13:10

Nadają się do mojego zbiornika?
Sorry za głupie pytanie, ale w temacie "solenia' jestem zielony jak co poniektórzy w łączeniu rożnych gatunków. :smiech4:
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: miewan » 01 lut 2014, 13:22

Adaś nie bardzo chyba, że buffer ( ten można by , podnosisz buforowanie i pH, tyle że jej stan ilościowy nie pozwoli na wyciągnięcie twardości tylko przez "preparację"), nie są to "słone" sole tylko mieszanka minerałów i pierwiastków śladowych.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: alek » 01 lut 2014, 16:08

miewan pisze: nie są to "słone" sole tylko mieszanka minerałów i pierwiastków śladowych.

Nie można było tak od razu, co za ludzie. :szal:
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: preparowanie wody poprzez "solenie"

autor: miewan » 01 mar 2014, 21:54

W końcu, po paru latach przestawiam "solenie" brightwellem na "solenie" seachemem
i "kroplenie " brigtwella na "kroplenie" kentem.
Pierwsze wrazenie -> sole seachema łatwiej/lepiej się rozpuszczają w zimnym kranowicie.
Do makroelementów - cichlid lake salt -> dawkowanie 4,7 g ( na dziś) za tydzień i później, sądzę, że 2,3 g (jak rift lake chemie).
Do twardości-malawi/victoria buffer, bo ta sól ciągnie bufor do 8,4 pH czyli zbliżony do "preparowanego" dotychczasowym rift lake dKH. Buffer Tanganika ciągnie do 9,2 pH dużo więcej niż przy brighwellu i temu co mam/miałem obecnie. Dawka dzisiaj 6,2 g, potem będzie to 3,6/3,4 g (zobaczę jak zmiezę).
Krople kenta cichlid essential (pierwiastki śladowe) barwią na niebiesko więc "strawniejszy" był cichlidcode, ale szybko "przeźroczyści", proste dawkowanie 5 ml na tydzień i tak zostanie ( ekonomiczniej w kroplach niż brigtwell).
Na dzisiaj nic więcej.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'