sturisoma złocista

sturisoma złocista

autor: adams2121 » 27 sie 2015, 22:51

Ryby te należą do gromady promieniopłetwnych, rzędu sumokształtnych, rodziny Loricariidae.
Z łaciny "sturisoma aureum"

Opiszę tu moje obserwacje dotyczące tychże ryb .Więc od czego zacząć, ryby te są niesamowicie piękne, sposób latania w wodzie niezwykły, żerowania zaskakujacy, zwrotność na pierwszy rzut oka niezbyt duża ,acz w razie wu wysoka.

Ryby te pochodzą z wartkich i rwących rzek i strumieni Kolumbii i Panamy , ciało wysmukle centkowane z pletwa rekina ;) na grzbiecie, ogon w formie dwumiecza wysmukly i dlugi. Ryba ta posiada dwie płetwy skrzelowe ,dwie piersiowe i jedna odbytowa.

Ryby te są niezmiernie wrażliwe na zanieczyszczenia w zbiorniku temp. 22-26 st. Woda dobrze natleniona , ph. 6.5-7.8 , pokarm głównie roślinny. osoby je rozmnazajace stosowały zawsze Ro i karmienie obfite przed tarlem. do przystąpienia ryb do tarla podmiana na Ro + artemia jako pokarm zwiekszajacy płodność
Niestety u mnie. Ro nie występuje w ogóle - a bez tego nie ma szans nawet na wyklucie i dupa . I muszę dodać że niestety nie prawda, znam oprócz mego jeszcze jeden przypadek regularnego rozmnażania na naszej białostockiej kranowie - i to nie dość że regularnego to ze sporą przeżywalnoscią.
Ryby moje podobno są pokolenia f1 3 szt ok 1.5 roczne i 3 szt niewiadome .
Różnica między .Nimi jest znaczna f1 rzeczywiście są złociste - resztą pozbawiona pigmentu .

Do tarla przystępują regularnie do 3 razy w miesiącu w akwarium ogólnym i ostatnio zacząłem zauważać małe latające pixelki w silnym nurcie , czego efektem jesst ten opis i zdjęcia .

Tralo trwa ok. 2-3 dni pełne zalotów i przepychanek uwieńczone tańcem gotowym i wspólnym czyszczeniem miejsca na ikre.
Samica składa jajka a samiec je zapładnia i pilnuje az do wyklucia - czasem sam im pomaga Szczecina zgromadzona wokoło pyska
po ok5-7 dniach następuje wyklucie , po ok połowie czasu już widać malutkie czarne zalążki które zaczynają się ruszać w jajeczku.

Wchloniecie woreczka żòłtkowego następuje też ok 3-7 dni w zależności od apetytu

dla ciekawych kilka filmów





  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 28 sie 2015, 11:07

po nocy przeżyło ok 10 szt w kotniku - reszta znikła - myślę że część została WYTARGANA z kotnika przez napadziorów .wszystkie żywe , ruchliwe i rozmnożone w ogólniaku. jak się rozjaśni spróbuje zrobić im dniowe zdjęcie, przy akwariowym słońcu ;)

no i zobaczymy czy na wolności coś da radę ;)

Po poranku naliczylem 13 szt - choć wydaje mi się że było ich 16 z samego rana - skubance chyba wieja z kotnika plastikowego. A tak się prezentują ;)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: woytek » 28 sie 2015, 14:03

allah szacun piekne wyniki,zastanawiam się nad odkupieniem kilku
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 28 sie 2015, 16:48

Narazie są zbyt świeże - dopiero woreczek zaczynają wciagac .
Odlowionych mam 13 szt a xxx w zbiorniku jeśli nie zostały pozywka
Sobie zostawię kilka szt - resztą do oddania
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 30 sie 2015, 16:05

A tak wyglądają dzis.
Niestety natura jest nieublagalna, nawet z kotnika moje szwance zdołały ok 10 szt wyciągnąć, masssssakra. Na szczęście podwójny plastikowy kotnik załatwił sprawę i 10 szt mam na pewno. Niestety w zbiorniku matce nie przeżywa chyba nic - co mnie smuci i skłania choćby do częściowych odlowow czasami , dla potrzebujących i chcących ;)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 31 sie 2015, 22:44

Dzisiaj wyglądają tak - zauważyłem już u niektórych wciagniety brzuszek ;) więc dałem trochę zarelka nf plankton xxs + trochę granulatu wpłynęło do kotnika
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 08 wrz 2015, 15:20

Niestety z 10szt zostało 8 lecz młode dostały wczoraj oczlika + liżą trochę listki pistii , DZIS z kolei artemia + wieczorem spirulina tarta

Martwi mnie co innego - znikła ikra za valisneria , nie ma wcale choć na oko było ze 50 szt , na filtrze jest lecz samiec jakby ja porzucił

Wylaczylem napowietrzanie.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: thaz » 08 wrz 2015, 19:43

adams2121 pisze:Martwi mnie co innego - znikła ikra za valisneria , nie ma wcale choć na oko było ze 50 szt , na filtrze jest lecz samiec jakby ja porzucił
.


nie bądź zachłanny - na początek i tak super przychówek ;)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 16 wrz 2015, 15:40

Niestety sukcesywnie dzień po dniu młode padają mimo nic nie zmieniania , została mi tylko jedna szt - dziś po powrocie zastalem ostatnią żywą szt w kotniku

Z tego nic już raczej nie będzie :evil :zły

Natomiast od 2 dni wachluje za valisneria samiec pokaźną ilość ikry - ponad 50 szt więc czekam i zobaczę co z tym zrobić - raczej na dniach Bede kleił kotnik jakiś o wymiarach 50 dł 10 wys. 10 szer. tyle zakładam aby młode przebywały w warunkach poczęcia i miały trochę swobody
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: sturisoma złocista

autor: adams2121 » 26 wrz 2015, 10:36

ikry niestety nie upilnował albo sam zniszczył bo efektów brak (w sensie ikry )
natomiast 2 dni temu takie coś się działo ok. 23

efektem zalotów jest ikra a tu filmik z zabawy

  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
Reputation System ©'