Różdżyca - marnieje

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

Różdżyca - marnieje

autor: Windus » 10 lut 2019, 13:48

Witam,

pomoże ktoś w zdiagnozowaniu problemu marnienia różdżycy? Nie jest intensywnie zielona tylko robi się blada i końce liści brązowieją co widać na zdjęciu.
różdżyca.jpg

Może trochę informacji:
- akwarium 168 l,
- obsada to parka skalarów i kilka otosków,
- rośliny to głównie mikrozoria i anubisy, na powierzchni różdżyca,
- filtr Fluval 403,
- oświetlenie 2 x 8W żarówek LED plus czasami załączałem 11 W modułów LED,
Z nawozów mam: EASY LIFE Potassium, Makro AQUA ART oraz Carbo AQUA ART. Próbowałem lać te nawozy ale mało pomogły.
Z racji, że to wysoki zbiornik na dnie zbiera się sporo brudu. Regularnie go usuwam małym podmianami wody. Raz jest lepiej a raz gorzej z kondycją roślin.
Z racji, że już powoli tracę cierpliwość postanowiłem spytać się o radę na forum.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Różdżyca - marnieje

autor: ManiaPI » 10 lut 2019, 15:26

moim zdaniem głoduje, to "odkurzacz" jakie masz poziomy no3?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Różdżyca - marnieje

autor: Windus » 10 lut 2019, 16:44

ManiaPI pisze:moim zdaniem głoduje, to "odkurzacz" jakie masz poziomy no3?
Też tak sadzę ale chciałem się upewnić. Na początku było dobrze a teraz jest lipa. Do tego zauważyłem ognisko sienic czyli mam zachwiany poziom azot-fosfor.
Zapomniałem napisać wcześnie ale nie mam testów.
Coś doradzisz?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Różdżyca - marnieje

autor: ManiaPI » 10 lut 2019, 18:55

różdzycę uwielbiają "wysokie" stężenie azotu, zazwyczaj obsada go zapewnia ale u ciebie ryb jest stosunkowo mało,
więc najprościej zacząć go suplementować, no i częstsze większe podmianki,
najlepiej sprawdź parametry( pożycz testy?) i koryguj stopniowo. albo na oko w sumie najgorsze co może cię spotkać to glony x)
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Różdżyca - marnieje

autor: thaz » 10 lut 2019, 20:55

Dolałbym jeszcze żelaza od czasu do czasu.
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Różdżyca - marnieje

autor: Windus » 10 lut 2019, 21:16

ManiaPI pisze:różdzycę uwielbiają "wysokie" stężenie azotu, zazwyczaj obsada go zapewnia ale u ciebie ryb jest stosunkowo mało,
więc najprościej zacząć go suplementować, no i częstsze większe podmianki,

Dzięki za wskazówki. Też mi przeszło przez myśl, że rybki dają za mało azotu a Ty potwierdzasz. Mądrego dobrze posłuchać ;)
Jak już tak dobrze nam idzie mógłbyś napisać czym sumplementować? Masz coś sprawdzonego?

thaz pisze:Dolałbym jeszcze żelaza od czasu do czasu.

Dzięki za pomoc. Co byś wybrał? AQUA ART, Seachem czy Easy Life? Ogólnie muszę wziąć coś z tego sklepu:
https://allegro.pl/uzytkownik/ZOOAkwari ... i-1-5-1123
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Różdżyca - marnieje

autor: thaz » 10 lut 2019, 21:20

https://allegro.pl/oferta/aqua-art-ferr ... 6488037070

ale to niewiele tego dozuj, sprawdź czy jest poprawa
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Różdżyca - marnieje

autor: ManiaPI » 11 lut 2019, 10:14

Windus pisze:Dzięki za wskazówki. Też mi przeszło przez myśl, że rybki dają za mało azotu a Ty potwierdzasz. Mądrego dobrze posłuchać ;)

z tym mądrym to pojechałeś x)

Windus pisze:Jak już tak dobrze nam idzie mógłbyś napisać czym sumplementować? Masz coś sprawdzonego?


od czasu kiedy posiadałem zbiornik 500 l nie stosowałem gotowców bo to nie miało sensu zarówno ekonomicznego jak i praktycznego, duża masa roślinna i po prostu gotowiec służył przez miesiąc przy oszczędnym dozowaniu x)
ja stosowałem sole, trochę zabawy na początku żeby ustalić dawkę ale potem to już łatwo. jeśli zdecydujesz się na sole , to po możliwym przedawkowaniu będziesz miał eksplozje glonów ale wszystko do opanowania.
Łatwiej jest mając testy. Wiadomo że przy szczodrym dawkowaniu konieczne są obfite podmiany, w twoim przypadku trzeba znaleźć złoty środek bo w sumie masy roślinnej nie masz zbyt szalonej więc dawkowanie naprawdę delikatne, i chyba gotowce byłyby łatwiejsze.
niestety jak napisałem gotowców nie używam od dawna więc nie podpowiem które są godne uwagi.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Różdżyca - marnieje

autor: Windus » 11 lut 2019, 12:43

thaz pisze:ale to niewiele tego dozuj, sprawdź czy jest poprawa
Nie jestem takim napaleńcem żeby lać ile się da a później się wściekać.

ManiaPI pisze:z tym mądrym to pojechałeś

Nie bądź taki skromny ;)


Na razie spróbuję podwyższyć NO3 za pomocą Easy Life Nitro. Jak to nie pomoże dodam żelazo wg wskazówek thaza.
Dzięki Panowie za pomoc :uklon
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Różdżyca - marnieje

autor: Windus » 11 lut 2019, 21:59

Wg producenta poziom azotanów powinien wynosić 5-15 mg/l. Dodanie 10 ml na 100 litrów wody tygodniowo podnosi stężenie azotu o 10 mg/l oraz potasu o 6,5 mg/l .
Nie mam testów i wychodzę z założenia, że różdżyca "wyssała" całe NO3. Dodałem ok. 10 ml co przy moim litrażu daje trochę więcej niż minimalna wartość 5 mg/l.
Zobaczę jakie będą efekty bo wolę dawkować delikatnie niż "walnąć z grubej rury".
Wyrzuciłem także większość różdżycy. Była dość marna i nie widzę sensu żeby ją trzymać w akwarium.
Swoją drogą Pan w sklepie zoologicznym u którego kupiłem różdżcę, po tym jak powiedziałem, że potrzebuję nawozu z azotem do akwarium odpowiedział: "Ceratopteris wszystko wyssała?".
Cieszyłem się, że roślina pozwala mi zachować równowagę a okazało się, że tylko przez krótki czas było dobrze... No cóż człowiek uczy się całe życie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
Reputation System ©'