Qbi-Wan hoduje zbrojniki

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Re: Co to jest??

autor: Qbi-Wan » 01 paź 2019, 12:25

Kolejne 4 w nocy...
Takie liście udało mi się zdobyć:
Dąb (chyba bezszypułkowy)-
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Dąb (chyba szypułkowy)-
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Chyba klon, choć pewien nie jestem-
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postui jeszcze kasztan z zapytaniem czy można
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
To które lepsze? Muszę je ususzyć na "chrupko"?

Wrzuciłem jednego glonka kontrolnie do kotnika.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: adams2121 » 01 paź 2019, 16:54

Kasztanowca nie podawałem nigdy, więc nie napisze.
Dąb/klon ma być suchy i wtedy do wody.
Najprościej sposobem z podstawówki
Bibuła/papier i na przemian.
Ew w piekarniku /na piecu kaflowym/ źródle ciepła.

Przygotuj sobie więcej - liści przez cały rok nie ma .

Szkło zanim pojawią się młode powinno być liśćmi zaścielone, po 2/3 tygodniach pojawi się detrytus i na nim większość młodych można wychować.
Poszukaj też firmy glopex - spirulina 30% i kryl - ten pokarm zjadają małe , tak jest rozdrobniony.

Daj duże napowietrzanie i musi być wymuszony ruch wody. Zbrojniki to ryby rzek i to dość wartko płynących - bez nurtu żyć im się nie chce .


Może się też zdarzyć że padną wszystkie - na to już nie masz wpływu. Nie przejmuj się - oby nauka nie poszła w las.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: Qbi-Wan » 01 paź 2019, 17:09

Nurt mam dosyć wartki, nawet się martwiłem że nazbyt więc uff.
Czyli liści teraz nie? Mają być na zaś?

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: adams2121 » 01 paź 2019, 18:10

Jak suche - możesz dać .
Stopniowo , po jednej sztuce na dzień na przykład.
Lub co drugi dzień .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: Seban » 01 paź 2019, 21:41

Liście dębu proponuję zbierać na cały rok, na przełomie stycznia i lutego. Gdy miałem jeszcze zbrojniki, to własnie wtedy robiłem zapasy tych liści. Pełniutki worek parciany 120l i do garażu. Liście zrywałem tylko z drzewa. Nigdy nie zbierałem z ziemi. Jest większe prawdopodobieństwo, że na to co spadło, jakieś zwierze nasikoło, lub weszły jakieś grzyby.
Gdy u mnie pierwszy raz zbrojniki złożyły ikrę, to też byłem zielony w temacie. Z pierwszego miotu utrzymały mi się trzy sztuki. Przy kolejnych było lepie. Najpierw około 20 szt. potem z 30 szt. Doszło do tego, że co 3 lub 4 tygodnie, z jednej pary, miałem minimum 50-60 szt.
Uważam, że najważniejsza jest temperatura i bardzo mocne napowietrzanie. Podam przykład. Kilka lat temu wytrząsnąłem z inkubatora cały miot, już z wchłoniętym woreczkiem. Szykowałem dla nich maleńkie szkiełko 27l. Nie zdążyłem wpuścić ryb. Musiałem z córką jechać na pogotowie. Dzbanek wstawiłem do szafki, obok kubełka. Dałem tylko kamień napowietrzający. Sytuacja zdrowotna córki, tak się rozwinęła, że przez miesiąc nie miałem czasu spać. Nie karmiłem ryb, nie robiłem podmianek, zapomniałem o dzbanku. Po miesiącu miałem czas na nakarmienie ryb, posprzątanie w akwariach i wtedy przypomniało mi się o zbrojnikach w dzbanku. Kilkanaście szt. przeżyło jednak nie miały żadnego przyrostu.
Jeżeli chodzi o podmiany, to przez pierwsze trzy miesiące proponuję robić je codziennie. Tak jak Adams napisał około 10%. Miałem filtr RO, więc podmiany robiłem taką wodą. Myślę, że czysta kranówka też będzie dobra. Nie ma potrzeby jej przetwarzać uzdatniaczami. Ewentualnie można odstawić na kilka godzin, aby ulotnił się chlor. Choć, obecnie jego ilość jest niewielka i szybko się ulatnia z wody. Tym bardziej, że jest ona ciągle mieszana.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Co to jest??

autor: adams2121 » 01 paź 2019, 23:46

Jak pisze Seba
Najlepiej jest w zimie , brak jakiegokolwiek grzyba , pleśni, żyjątek wszelakich.
No i dębowe wiszą cały rok.

Ty potrzebujesz na już. Dlatego susz nawet sztucznie .

Chyba że masz kogoś w okolicy kto ma je już.

Ja mam nawet suche gałęzie olchy razem z szyszkami, tyle że zbierane w lato. Potrzebowałem też. Tyle że mam miejsce gdzie jest cały czas dostępne.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: Qbi-Wan » 30 paź 2019, 21:11

Taki mały duży update:
Cukinię do pewnego momentu obsiadały jak muchy g... no obsiadały generalnie ;P jednak regularnie próbowałem drobnych ilości algae wafers i wreszcie się przesiadły na nie. Liście też lubią, są dwa i wymieniam regularnie. Miałem kiepski okres kiedy nowy filtr mi padł (kupiony 4.10, padł 10.10 >:[ )i kilka sztuk nie dało rady. Ale to było że 3 tygodnie temu. Dzisiaj kilka sztuk wyraźnie odstaje rozmiarem, niestety w obu kierunkach. Filtr mini Jet Aquael nastawiony na ful mocy więc nurt mają tęgi, ale zdaje się im to odpowiadać. Co prawda muszę go czyścić co tydzień, nawet częściej bo wewnątrz gąbki gromadzi się taki szlam, ale co tam ;P Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

No i wreszcie udało mi się zrobić znośne zdjęcia. Oto rodzice:Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 2

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: Seban » 06 lis 2019, 23:54

Samica wydaje się być znowu pełna. Masz tam jakiś inkubator/grotę? Zrób podmiankę z 50%, trochę chłodniejsza wodą. Tak, aby przy podmiance obniżyć temperaturę o jakieś 2*C. Oczywiście stopniowo. Będziesz miał kolejny miot. Ten szlam to skrobane drewno. Zawsze tak jest przy zbrojnikach.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Co to jest??

autor: Qbi-Wan » 08 lis 2019, 21:55

Kupiłem grotę i kombinuję jak ją wstawić. Na razie jest wysoko i samica jeszcze ani razu tam nie była, a jest od trzech dni.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Co to jest??

autor: pawelek2304 » 09 lis 2019, 10:40

Bo to nie samica przesiaduje w grocie, to jest królestwo samca, samica ma tam tylko zostać zagoniona przez samca w celu złozenia ikry.
  • 1

Bywalec
 
Posty: 204
Rejestracja: 28 paź 2013, 08:52
Lokalizacja: Białystok/Piasta
Reputacja: 18
GG: 4993916

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'