Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: marakwa » 25 mar 2020, 18:55

Witam jestem nowym czlonkiem forum dopiero zaczynam przygode z akwarystyka i zakupilem zbiornik 240l 120x40x50 i mam kilka nurtujacych mnie pytan a mianowicie :

1. Obsada do akwarium
10x kirysek
2x zbrojnik niebieski
15-20x neon czerwony
2x skalar
4x pielegniczki ramireza
3-4 mieczyki hellera
I tutaj pytanie czy obsada jest wlasciwa glownie chodzi mi czy zbrojnik niebieski i mieczyki hellera pasuja do reszty?

2. Czy trzeba na spod akwarium od strony wewnetrznej dawac jakas podkladke na dno ( nie chodzi mi o podkladke zewnetrzna miedzy akwarium a szafka bo taka mam tylko o podkladke do wewnatrz) czy tylko wtedy jakbym planowal dac jakies duze kamienie na spod?
Ja planuje zakupic pare korzeni i kilka nie duzych kamieni i tutaj rodzi sie pytanie czy moge to ukladac na szklo czy musze miec jakis podklad specjalny?

3. Zakupilem filt sunsun hw 303 przeplyw 1400l/h w 3 koszyczkach filtra byla przekladka odzielajaca koszyczki z wlokniny i tutaj pytanie czy te "przekladki" moga sluzyc jako mechanik zatrzymujacy brud czy musze cos jeszcze specjalnie do kupowac? Do filtra planuje wlozyc jeszcze bioceramike procz tego (nie liczac tych "przekladek w kazdym koszyku) mam dwa wolne miejsca co byscie w nie wlozyli ?Mam jeszcze zeolit ale czytalem ze sredni jest polecany do roslin i szybko traci swoje wlasciwosci wiec raczej go nie bede wkladal.

4. Do akwarium dostalem jeszcze uzdatniacz do wody AQUA SAFE 200ml i waszym zdaniem dodawac to na start akwa czy to tylko zbedny gadzet? Oczywiscie przed wpuszeczeniem ryb odczekam ponad tydzien;]

Wiem ze dla nie ktorych te pytania sa smieszne ale tak jak mowilem dopiero zaczyna przygode z akwarystyka i z gory dziekuje za odpowiedzi ;]

Pozdrawiam.
  • 0

Ostatnio zmieniony 26 mar 2020, 11:17 przez marakwa, łącznie zmieniany 1 raz
Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: Bieta » 25 mar 2020, 20:42

Witaj,
Ja w swoich akwariach na dnie mam albo drobny piasek, albo drobniutki żwirek (zależy od akwarium, bo mam ich kilka). Na podloże (warstwa 5-6 cm) kładłam bezpośrednio nawet duże kamienie. Czy zrobiłam to dobrze, czy też nie, tego do końca nie wiem. Akwaria duże mam już kilka lat, jak na razie jest spoko.
  • 1

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: miewan » 26 mar 2020, 08:18

Akwarium 240 litrów tylko z pozoru jest duże, gdy planuje się zapuścić do niego planowane ryby.
Zbrojnik niebieski, mieczyki to spore i brudzące ryby, a mieczyki lepiej czułyby się w nieco twardszej wodzie niż reszta proponowana przez Ciebie. Dodatkowo dno 120X40 może być nieco małe na dwa "gniazda" kakadu ( wszystko zależy od zagracenia dna, wyodrębnienia rewirów).
Skalary - no tu zdania są podzielone, ale często zdarza się, że połączenie ich z neonkami nieco słabo kończy się dla tych drugich, i też trzymanie ich we dwie sztuki nie zawsze się uda.
W tym stanie, czytając Twój planowany osób korzenny można domyślić się, że wektorujesz w SA, wiec zostań przy tym.
Tyle, że ja zrezygnowałbym ze skalarów i mieczyków, a zbrojasy zastąpił otoskami.
Co do kakadu to może lepiej sprawdziłby się układ 1+2 a nie dwie potencjalne pary.
Zwiększyłbym planowaną ilość neonów, planowana ilość kirysków - aby te stada były naprawdę spore ilościowo.
Podkładka wewnątrz nie jest niezbędna, gdy wystrojem mają być korzenie i małe kamienie, jeżeli będą (kamienie) nieco większe, to jeżeli nie będzie podkładki to lepiej ułożyć je bezpośrednio na szybie, kiedy nie ma jeszcze żadnych ziarenek piasku lub żwirku, a dopiero później obsypywać.
Te przekładki, to sprasowana wata, mechanicznie działa jako wyłapywacz drobnego syfku, tyle ze takie jej ułożenie będzie generować ciągłą ingerencję w kubełek, bo szybko będzie się zapychać.
Co do w wkładów - nie mam zdania, nie wiem jak sprawują się tu chińskie produkty filtracyjne. O wkładach do filtrów pisaliśmy już kilkunastokrotnie - rozejrzyj się po tematach.
Aqua Safe nie zaszkodzi, ostatnio do kranowitu zaczęto dodawać chlor a ten preparat pomoże, dobrze działa też na śluz ryb ( także jego dodatek przy przenoszeniu ryb byłby nawet wskazany).
I na koniec - nie pędź tydzień to za mało na start zarybiania, chyba że już dysponujesz "starą" wodą z innego akwa, takim samym podłożem nawet 30% wysypki, częścią wkładów ze starego działającego filtra.
  • 2

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: marakwa » 26 mar 2020, 08:57

Dzieki za odpowiedz odrzuce zbrojniki i te mieczyki zamias pielegniczek kakadu dodam ramirezki (pomylilem sie przy pisaniu dlatego napisalem parami ;] )
a ten aqua safe dodac przed wrzuceniem ryb czy odrazu na start akwarium?
Co do kubla zostawie jedna ta przekladke nad ceramika tylko, dodali byscie jeszcze jakas wate do filtra czy to powinno wystarczyc?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: miewan » 26 mar 2020, 09:07

Wata jest doskonałym medium wychwytującym drobne zanieczyszczenia i klarującą wodę.
Tyle, że wymaga szybkiej wymiany lub czyszczenia.
Załadowanie jej bezpośrednio do kubła ( który z zasady powinien się "zestarzeć" dla jak najwydajniejszej pracy, zgodnie z zasadą im rzadziej pcham do niego łapy tym lepiej), jest swoistym nieporozumieniem , na prefiltr tak, w dodatkowym filtrze wewnętrznym tak.
AS dodawaj do "odstojówki" na podmianki, lub gdy będziesz przenosił ryby.
Teraz już lepszy byłby typowy starter.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: Bieta » 26 mar 2020, 10:22

Jeśli będzie to całkiem nowe, świeże akwarium, z nową wodą. To ze wpuszczeniem ryb przeczekaj co najmniej 5 tygodni. Jeśli zrobisz inaczej, za chwilę się okaże, że masz starty w rybach, bo pooziom NO2 wzrasta do wartości krytycznych. Wiem, bo przerabiałam to.
  • 1

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: marakwa » 26 mar 2020, 10:51

Widze ze troche sie przeliczylem i jeszcze troche poczekam do uruchomienia calego zbiornika ;]
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: thaz » 26 mar 2020, 11:00

Bieta pisze:ze wpuszczeniem ryb przeczekaj co najmniej 5 tygodni.


Kto czekał 5 tygodni z wpuszczeniem ryb ręka w górę :tancowac :yahoo
Serio, uważam że można to zrobić wcześniej.
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: marakwa » 26 mar 2020, 11:07

To jaki okres bedzie ok 2 tygodnie? ;)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Kilka pytan przy zakladaniu akwarium

autor: jurkin » 26 mar 2020, 11:12

Można i po tygodniu, ale stopniowo, nie całą obsadę naraz.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'