[30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

Masz akwarium roślinne? Pokaż je innym i poznaj ich opinię!

[30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: Adamsky44 » 09 lis 2020, 18:26

Witajcie.
Po 9 miesiącach kombinacji z nawożeniem na podłożu Rotala Maflora Intense, w tym EI, poddałem się i zdecydowałem się na restart na podłożu Platinum Soil. Mam zamiar nawozić to akwarium tak jak jest w poradniku Qualdropa, ale chętnie przeczytam Wasze komentarze z sugestiami i poradami jak prowadzić akwarium na tym podłożu.

Akwarium: 40x25x30 (30l)

Filtracja: Aquael Minikani 80. Od dołu gąbka, Qualdrop Hyper Pore i Pirme Pore, Seachem Martix, wata filtracyjna i Aquavitro Purfitrum (250ml)

Oświetlenie; Chihiros RGB 30 +Chihiros Commander 1( wschód i zachód po pół godziny), dwie lampki Aquaela Leddy Smart, jedna plant i druga sunny (w sumie ok 84lm/l netto)

Ogrzewanie: grzałka Aquaela Fix 25W

Skimmer: Eheim 350

Co2: zestaw Co2 RA 5l bez elektrozaworu (leci 1 bąbelek gazu na ok 0,8 sek 24/h, nie wiem czy nie za dużo)

Nawozy i chemia:
Mineralizator: Qualdrop GH+ One Plant a także Qualdrop Kh Builder Plant
Azot: Blue Line czyli KNO3
Fosfor: Easy Life
Potas: Seachem
Żelazo: Qualdrop Super Red
Mikro: Qualdrop Trace One Plant
Bakterie: Aquamax Bactego (końcówka, póżniej przechodze na Special Blend)
Hormony roślinne: Azoo Plant Zeatin

Rośliny:
Eleochris sp Mini
Staurogyne Repens
Lobelia Cardinalis Mini
Blyxa Japonica
Rotala Yao Yai
Rotala Wallicii
Rotala Macranda Green
Rotala Mexicana Goias
Ludwigia Rubin
Ludwigia sp Mini Red
Ludwigia Pilosa
Ludwigia Brevipes
Ludwigia Ovalis
Pogostemon Erectus
Pogostemon Kimberley
Pogostemon Helferi
Neasea Gold
Ammania Bonsai
Alternathera Roseafolia
Spherocarium Malacense
Hygrophilia Araquaia
Kabomba Belem
Limnophilia Aromatica
Bacopa Australis
Acmella Repens
Pełzacz Bagienny
Lagrnandra Meboldi Red

Woda niemal w całości RO z mineralizatorami Qualdropu ( co mi daje ph 6,3 kh 1 ca 35 i mg 9) + woda w filtrze który był czyszczony miesiąc temu więc na początek trochę tych bakterii powinno już być w zbiorniku.
Parametry po dwóch dniach przed pierwszą podmianką 10l:
Ph 5,5
Kh 0
Gh 7
No3 8-9
Po4 0
K 15
Ca 35
Mg 8-9
Fe 0
Co2 no właśnie nie wiem gdyż żaden kalkulator ani tabelka nie obejmuje w swoich wyliczeniach takich wartości ph i kh. Indykator jest lekko ciemnozielony, ale podobno przy kh 0 wynik indykatora można sobie w tyłem wsadzić. No chyba że są jakieś inne metody obliczenia ilości co2 w akwarium przy ph 5,5 i kh 0 o których nie wiem. W każdym bądź razie rośliny bardzo ładnie bąblują więc chyba tego co2 jest odpowiednia ilość. Przez pierwsze dwa tygodnie planuje podmianki co 2 dni w ilości 10l, chodź nie wiem czy nie byłoby lepiej przez pierwszy tydzień robić podmianki codziennie aby podwyższyć trochę ph i kh. Co o tym sądzicie?
Przez pierwsze 2 tygodnie nie zamierzam niczym nawozić (Kh builder przy podniesieniu kh o 1 podnosi równocześnie potas o 14ppm).
Pierwszy tydzień świecę po 6 godzin a później z tygodnia na tydzień o godzine dłużej aby dojść finalnie do 10h.
Po dwóch tygodniach zamierzam podawać dziennie 0,7ppm No3 i 0,1ppm Po4, a po czterech tygodniach mikro według producenta i żelazo ok 0,08ppm dziennie.
Jeżeli macie jakieś uwagi lub porady to zapraszam do dyskusji. Wszystkie chętnie przeczytam.
Gdyby ktoś miał ochotę to zapraszam do obejrzenia filmiku o tym akwarium, gdzie można będzie się dowiedzieć między innymi o moich problemach z podłożem Rotala Maflora Intense: https://www.youtube.com/watch?v=OAF-e1uGZmw&t=442s

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 2

Czasami zagląda
 
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:54
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 46
GG: 0

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: thaz » 09 lis 2020, 18:43

Piękne! No i teraz wyjedź człowieku na dwutygodniowe wakacje ;-) Krew w piach (tzn. substrat)!
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: adams2121 » 09 lis 2020, 18:46

Jak zwykle mega się zapowiada - niestety nie moja bajka i wiedza do dysputy.
Oglądam i subskrybuje - szybciej mi wyskakuje. Zawsze to człowiek czegoś nowego się dowie i nauczy.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: nsp » 09 lis 2020, 18:52

Ładnie się zapowiada. Na chwilę obecną nie wrócę do akwarii roślinnych bo to zawsze zmierza w złą stronę. Na początku mało wymagające rośliny, przy średnim oświetleniu, ale po jakimś czasie chce się więcej. I człowiek dochodzi do takiego momentu, że na szafce stoi zbiornik z wodą o wartości fajnych wakacji na Dolnym Śląsku :D

Trzymam kciuki!

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: Adamsky44 » 12 lis 2020, 17:08

Dziękuję Panowie. Co do urlopu to składam nawożenie na dawkę tygodniową i mama przychodzi ją podać i dolać wyparowanej wody, tak że nie jest źle ;) Nsp masz rację. Człowiek zaczyna od prostego akwarium a później ma ochote na ładniejsze i trudniejsze w uprawie rośliny. A to już generuje koszty.
Natomiast po tygodniu pojawiły się pierwsze problemy, czyli padanie Eleocharis mini sp i Blyxy Japonici. Ale ta druga podobno tak ma jak jej się zmieni warunki. Ale z tego co czytałem poźniej najczęściej odbija. No i pojawiły się u mnie albo kranosrosty albo tzw (czarna) pyłosinica: https://www.youtube.com/watch?v=1BNc3cIK5Uw
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:54
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 46
GG: 0

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: thaz » 12 lis 2020, 19:08

Mam wrażenie, że tam trochę słabo woda "chodzi" w dolnej partii akwarium?
No i faktycznie, to gloniaki nie wyglądają super :(
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: Adamsky44 » 14 lis 2020, 19:56

Masz rację thaz. Wylot z łopatką ustawiłem ku górze i to był błąd przez który prawdopodobnie wyskoczyły mi krasnorosty. Zapomniałem o cyrkulacji i sam narobiłem sobie kłopotów. Dwa dni temu zdjąłem tą łopatkę z wylotu i teraz strumień wody leci mi na wprost, i z tego co widzę (kołysanie się roślin na dole) jest już o niebo lepiej.
  • 1

Czasami zagląda
 
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:54
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 46
GG: 0

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: Adamsky44 » 04 gru 2020, 20:01

A tak wygląda akwarium równy miesiąc po zalaniu.
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

A tu filmik z aktualizacją baniaczka, nawożeniem, ppmami i td: https://www.youtube.com/watch?v=JtvNXTEYz5E&t=21s
  • 2

Czasami zagląda
 
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:54
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 46
GG: 0

Re: [30l] Roślinny HT na podłożu Platinum Soil

autor: Adamsky44 » 11 sty 2021, 18:27

Jakby ktoś miał ochotę to zapraszam na oglądnięcie moich wszystkich 5 akwariów :)
https://www.youtube.com/watch?v=IV-4Ovq6wZY&t=1187s

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 1

Czasami zagląda
 
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2020, 13:54
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 46
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'