HITH

Wszystko o chorobach ryb i roślin

HITH

autor: miewan » 30 paź 2013, 10:55

alek pisze:Dziurawica czyli w skrócie HITH (hole in the head) to równie częsta przypadłość Ziemków.
Przyczyna jest trochę inna od bloat.
Parę słów możesz o tym napisać. Dobrze Ci idzie. :lol:

Działając niejako na zamówienie, po poszperaniu "w sieci" piszę trochę w nieznanej sobie materii, ale skoro, nadal temat ten nie został omówiony więc spróbuję, wnosząc o zamieszczanie korekt.

HITH - Hole In The Head ( czasami nazywana skrótem HLLE)

Atakuje ona narządy czuciowe na głowie i w linii bocznej (nabocznej), powodując zmiany w tych regionach które można opisać jednym słowem "dziury".
Początkowo są to tylko powiększające się naturalne otwory narządów czuciowych ryb, następnie w miejscach tych powstają coraz większe i coraz głębsze nadżerki. Mogą one zlewać się w ubytki skóry o dużej powierzchni.
Nieleczona choroba doprowadza do poważnych ubytków ciała i docelowo do śmierci ryby. W ranach, jakie powstają doskonale " radzą sobie" :x bakterie, grzyby i pierwotniaki.
Do końca nie jest pewne co jest przyczyną choroby zdecydowanie "zła woda", zła dieta, zarażenia przez wiciowce, stres ( czyż nie przypomina to BLOAT).
Tyle, że tu wyleczenie ryb nie jest skomplikowanie trudne i kosztowne.

(wstawka parametry "dobrej wody":
NH3 – 0,
NO2 – 0,
NO3 – poniżej 40 ppm (najlepiej poniżej 10 ppm) ).


Występowanie HITH jest często łączone z niedoborami wapnia, fosforu i witaminy C i D. Większość sztucznych markowych pokarmów płatkowych lub granulatu jest wzbogacana w te i inne składniki, ale trzeba pamietać, że dieta ryb musi być bardzo różnorodna, ale zgodna z wymaganiami gatunku.

Taka ciekawostka na jedną z przyczyn wskazuje się też używanie węgla aktywowanego. . (bardziej obecność w wodzie tzw. pyłu węglowego).

Sposób na HITH.
stosować je w kolejności podanej poniżej.
w większości truizmy :
- Stosowanie zbilansowanej i wzbogaconej w witaminy diety ( raczej witaminy muszą być dodawane do pokarmu) Dobre jest podawanie rybom pokarmu w różnych godzinach i ilościach. Oczywiście nie powinno się ryb przekarmić.
- podmiany wody w akwarium. Tu częstsze np. co 3 dni podmiany, które powinny wynosić minimum 10% wody, ale nie więcej niż 50% - to już nie podmiana a częściowa wymiana zaburzająca "warunki wodne" - najbardziej efektywna metoda obniżenia poziomu związków azotowych w wodzie..
- nie zaszkodzi dodawanie soli akwarystycznej do wody.
- temperatura w zbiorniku powinna być podniesiona do 26 - 28 °C (przyspieszenie metabolizmu ryb więc i skrócenie czasu leczenia). Źle, gdy ponad 28 °C, ponieważ to już jest wartość powodująca stres u ryb i źle wpływa na leczenie ( he, he a co z paletkami :? ).
-zapobiegawczo trzeba usunąć wkład węglowy z filtra.
Jeżeli przy wprowadzeniu powyższych zmian nie ma poprawy, wskazane wydaje się zastosowanie leków przeciwko wiciowcom. Najczęściej stosowane są preparaty zawierające w swoim składzie tetracykliny lub metronidazol (patrz BLOAT). Leki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i kontynuować leczenie przez tydzień. Potem postępować według "truizmów". Do czasu zagojenia ran. Potem można obniżyć temperaturę wody do normalnego poziomu. Można także zmniejszyć dawkę soli akwarystycznej o przynajmniej połowę. Podmiany wody można wykonywać raz na tydzień.
Nie można jednak zaprzestać stosowania bardzo dobrej diety!
tu pojawiło się coś takiego jak
AZOO ARTEMIA HEALTH DIGEST GEL :o -> osobiście wątpię
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 6909
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1528
GG: 0

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'